Zdjęcie poglądowe: Jak wygląda sytuacja podkarpackich porodówek? (fot. Pixabay)

Liczba porodów, odsetek cesarskich cięć i dostępność znieczulenia – te dane mogą mieć ogromne znaczenie dla przyszłych rodziców. Statystyki pokazują, że porodówki na Podkarpaciu mocno różnią się zarówno liczbą przyjmowanych pacjentek, jak i wynikami dotyczącymi przebiegu porodów.

Sprawdziliśmy, które szpitale w regionie przyjęły najwięcej porodów i jak wygląda sytuacja w poszczególnych placówkach.

Pro-Familia liderem

Największą liczbę porodów wśród podkarpackich placówek ujętych w zestawieniu Fundacji Halo Brzuszek odnotował Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie. W całym 2025 roku na świat przyszło tam 2620 dzieci. To wynik zdecydowanie wyższy niż w pozostałych szpitalach regionu.

Drugie miejsce zajmuje Kliniczny Szpital Wojewódzki im. św. Jadwigi Królowej przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie, gdzie odnotowano 1322 porody. Trzecią pozycję zajmuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie z wynikiem 1027 porodów. Wszystkie trzy placówki w stolicy Podkarpacia łącznie przyjęły niemal 5 tys. porodów.

Wysokie miejsce w zestawieniu zajmuje również Szpital Specjalistyczny w Brzozowie, w którym w 2025 roku odbyło się 719 porodów. W Łańcucie było ich 635, a w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu – 622.

Porodówki na Podkarpaciu

Dane zebrane przez serwis Halo Brzuszek pokazują wyraźne różnice w liczbie porodów pomiędzy poszczególnymi placówkami. Wśród szpitali z regionu znalazły się zarówno duże ośrodki miejskie, jak i mniejsze oddziały obsługujące mieszkanki powiatów.

Poza czterema rzeszowskimi porodówkami, które mają do wyboru rodzące kobiety, aktualnie oddziały ginekologiczno-położnicze funkcjonują także w: Brozowie, Dębicy, Jarosławiu, Jaśle, Krośnie, Lubaczowie, Łańcucie, Mielcu, Przemyślu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.

Tym samym wśród miast powiatowych na Podkarpaciu, które nie posiadają porodówek są: Kolbuszowa, Lesko, Leżajsk, Nisko, Przeworsk, Ropczyce, Sanok, Strzyżów i Ustrzyki Dolne.

Cesarskie cięcia

Ciekawie prezentują się natomiast dane dotyczące odsetek porodów zakończonych cesarskim cięciem w nadal funkcjonujących oddziałach ginekologiczno-położniczych. W kilku podkarpackich szpitalach przekraczał on w 2025 roku 60 proc., co oznacza, że więcej niż co druga pacjentka rodziła w ten sposób. To istotny wskaźnik dla kobiet, które decydują się na naturalny poród.

Najwyższy wskaźnik wśród uwzględnionych placówek odnotowano w szpitalu w Dębicy. Cesarskie cięcia stanowiły tam 67,4 proc. porodów. W Jarosławiu było to 66,9 proc., w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie 64,4 proc., a w Tarnobrzegu 64,3 proc. W Mielcu wskaźnik wyniósł 61 proc.

Na drugim biegunie znalazł się szpital w Stalowej Woli, gdzie odsetek cesarskich cięć wyniósł 45,4 proc. W Krośnie było to 48,1 proc., w Lubaczowie 49,2 proc., a w zamkniętej już porodówce w Leżajsku 49 proc. W Pro-Familii w Rzeszowie cesarskie cięcia stanowiły 58,2 proc. wszystkich porodów.

Trzeba jednak pamiętać, że same procenty nie pozwalają ocenić, czy w danym szpitalu cesarskie cięcia wykonywane są zbyt często. Na wyniki wpływa między innymi charakter przyjmowanych ciąż, wskazania medyczne i stopień referencyjności placówki. Szpitale zajmujące się trudniejszymi przypadkami mogą mieć wyższy odsetek operacyjnego zakończenia porodu.

Znieczulenie podczas porodu

Kolejnym istotnym wskaźnikiem jest dostępność i wykorzystanie znieczulenia podczas porodów siłami natury. To szczególnie ważna informacja dla kobiet, które planują poród naturalny i chcą wiedzieć, jakie możliwości łagodzenia bólu oferuje wybrana porodówka.

Według danych Halo Brzuszek najwyższy odsetek porodów siłami natury ze znieczuleniem odnotowała Pro-Familia w Rzeszowie. Wskaźnik wyniósł tam aż 23,9 proc. W Tarnobrzegu było to 17,1 proc., a w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim w Rzeszowie 6,1 proc. Taką możliwość oferowano również pacjentkom w: Stalowej Woli (5,9 proc.), Mielcu (4,8 proc.) Szpitalu Miejskim w Rzeszowie (2,9 proc.), Brzozowie (0,7 proc.), Łańcucie (0,5 proc.) i USK w Rzeszowie (0,4 proc.).

W kilku placówkach zestawienie również pokazuje zerowy wynik. Dotyczy to między innymi szpitali w Dębicy, Jarosławiu, Krośnie, Przemyślu, Stalowej Woli i Lubaczowie.

Wiele porodówek zamknięto

Dodajmy, że w ciągu ostatnich kilku lat, w związku z niską liczbą porodów, a także problemami finansowymi szpitali i kłopotami kadrowymi, zdecydowano o zamknięciu lub przekształceniu kilku oddziałów ginekologiczno-położniczych na terenie województwa podkarpackiego.

W maju tego roku przestała istnieć porodówka w Nowej Dębie (pow. tarnobrzeski), w 2025 r. podobny los spotkał oddziały w Nisku, Lesku i Leżajsku, a w 2024 r. porodówka zakończyła działalność w Przeworsku. Wcześniej do takich sytuacji doszło w Kolbuszowej, Sanoku, Strzyżowie i Ustrzykach Dolnych.

Kobiety w ciąży z tych części województwa muszą się liczyć często z wielokilometrową podróżą, aby podczas porodu znaleźć się pod opieką specjalistów. Szczególnie trudną sytuację mają ciężarne mieszkające w regionie Bieszczadów, ponieważ do najbliższych porodówek znajdujących się w Brzozowie i Przemyślu mają ponad 100 kilometrów. Oznacza to uciążliwą podróż zajmującą nawet ponad dwie godziny.

Co warto wiedzieć przed wyborem?

Statystyki mogą być pomocnym punktem wyjścia przy wyborze miejsca porodu, ale nie powinny być jedynym kryterium. Liczba przyjętych pacjentek, odsetek cesarskich cięć czy wykorzystanie znieczulenia nie pokazują całego obrazu opieki nad matką i dzieckiem.

Ważne są również warunki na oddziale, możliwość obecności osoby towarzyszącej, dostępność sal jednoosobowych, opieka położnych oraz zaplecze neonatologiczne. Szczególne znaczenie ma poziom referencyjności szpitala, który określa możliwości opieki nad kobietami z ciążami obarczonymi różnym stopniem ryzyka.

Najwyższym, trzecim stopniem referencyjności mogą się na Podkarpaciu pochwalić rzeszowskie szpitale: USK, Pro-Famila, Szpital Miejski i KSW, a także placówka w Przemyślu. Drugi stopień referencyjności posiadają szpitale w Brzozowie, Jarosławiu, Jaśle, Krośnie, Mielcu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu.

Informacje wykorzystane w zestawieniu pochodzą z serwisu Halo Brzuszek, który wskazuje, że korzysta z ogólnodostępnych danych Narodowego Funduszu Zdrowia oraz ankiet wypełnianych przez placówki medyczne. Dane dotyczą liczby porodów i wskaźników za cały 2025 rok.

Porodówki na Podkarpaciu w liczbach

  • Rzeszów / Szpital Specjalistyczny Pro-Familia (liczba porodów w 2025 r.: 2620 / odsetek cięć cesarskich: 58,2 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 23,9 %).
  • Rzeszów / Kliniczny Szpital Wojewódzki nr im. Św. Jadwigi Królowej (liczba porodów w 2025 r.: 1322 / odsetek cięć cesarskich: 56,7 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 6,1 %).
  • Rzeszów / Szpital Miejski im. Jana Pawła II (liczba porodów w 2025 r.: 1141 / odsetek cięć cesarskich: 51,6 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 2,9 %).
  • Rzeszów / Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina (liczba porodów w 2025 r.: 1027 / odsetek cięć cesarskich: 64,4 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0,4 %).
  • Brzozów / Szpital Specjalistyczny (liczba porodów w 2025 r.: 719 / odsetek cięć cesarskich: 54,8 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0,7 %).
  • Łańcut / Centrum Medyczne w Łańcucie (liczba porodów w 2025 r.: 635 / odsetek cięć cesarskich: 57,7 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0,5 %).
  • Przemyśl / Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio (liczba porodów w 2025 r.: 622 / odsetek cięć cesarskich: 55,9 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0 %).
  • Jasło / Szpital Specjalistyczny (liczba porodów w 2025 r.: 601 / odsetek cięć cesarskich: 54,2 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0 %).
  • Mielec / Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego (liczba porodów w 2025 r.: 526 / odsetek cięć cesarskich: 61,0 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 4,8 %).
  • Krosno / Wojewódzki Szpital Podkarpacki (liczba porodów w 2025 r.: 524 / odsetek cięć cesarskich: 48,1 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0 %).
  • Dębica / Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy (liczba porodów w 2025 r.: 522 / odsetek cięć cesarskich: 67,4 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0 %).
  • Stalowa Wola / Powiatowy Szpital Specjalistyczny (liczba porodów w 2025 r.: 474 / odsetek cięć cesarskich: 45,4 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 5,9 %).
  • Jarosław / Centrum Opieki Medycznej (liczba porodów w 2025 r.: 432 / odsetek cięć cesarskich: 66,9 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0 %).
  • Tarnobrzeg / Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich (liczba porodów w 2025 r.: 414 / odsetek cięć cesarskich: 64,3 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 17,1 %).
  • Nowa Dęba / Szpital Powiatowy (PORODÓWKA ZAMKNIĘTA) (liczba porodów w 2025 r.: 322 / odsetek cięć cesarskich: 46,3 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0,3 %).
  • Leżajsk / Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej (PORODÓWKA ZAMKNIĘTA) (liczba porodów w 2025 r.: 251 / odsetek cięć cesarskich: 49,0 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0 %).
  • Lubaczów / Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (liczba porodów w 2025 r.: 128 / odsetek cięć cesarskich: 49,2 % / porody siłami natury ze znieczuleniem: 0 %).

Czytaj więcej:

Śmierć noworodka w szpitalu pod lupą prokuratury. Czy doszło do błędu podczas porodu?