Fot. Piotr Kwaśniak / Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Na zdjęciu Władysław Ortyl i Vijay Rupani po podpisaniu porozumienia

Zaawansowane technologie produkcyjne, lotnictwo, teleinformatyka, edukacja, turystyka – to wybrane dziedziny, w których Podkarpacie ma współpracować ze stanem Gujarat w Indiach. Obie strony podpisały w tej sprawie porozumienie. Jest szansa, że sprzedamy Indiom samoloty M28 z Mielca.

W stanie Gujarat od wtorku trwa 8. Szczyt Gospodarczy Vibrant Global Gujarat, w którym uczestniczy ponad 10 tysięcy przedstawicieli biznesu i administracji rządowej z ponad 100 krajów. Wśród gości są szefowie rządów oraz ministrowie nowego rządu Indii, premierzy 26 stanów indyjskich. 

Vibrant Gujarat Summit są najważniejszym instrumentem promocji gospodarczej oraz platformą nawiązywania kontaktów biznesowych między przedsiębiorstwami indyjskimi  i innych krajów. Konferencja potrwa do piątku – 13 stycznia. 

Polska na szczycie występuje w charakterze kraju partnerskiego. W składzie delegacji jest łącznie około 20 polskich firm. Na czele polskiej rządowej delegacji stoi wicepremier Piotr Gliński.

Podkarpacie również zaznaczyło swoją obecność na Vibrant Global Gujarat. Nasz region reprezentuje marszałek Władysław Ortyl.  W środę, który był „polskim dniem” trwającego szczytu, marszałek Ortyl podpisał porozumienie gospodarcze ze stanem Gujarat. Reprezentował go główny minister Vijay Rupani.

W podpisanym dokumencie pomiędzy Podkarpaciem a stanem Gujarat zapisano ramowe formy współpracy. Obie strony mają między sobą wymieniać się informacjami i doświadczeniami gospodarczymi.

Współpraca ma być oparta na branżach, które są inteligentnymi specjalizacjami Podkarpacia, czyli lotnictwie i kosmonautyce, jakości życia, motoryzacji oraz informatyce i telekomunikacji. Władysław Ortyl twierdzi, że podpisane memorandum „kreśli wstępne plany” współpracy obu stron we wspomnianych branżach.

– Precyzuje także dziedziny, w których będziemy kooperować. To m.in. zaawansowane technologie produkcyjne, lotnictwo, teleinformatyka i technologie informacyjne, edukacja, przetwórstwo rolno-spożywcze, badania i rozwój, turystyka, nauki przyrodnicze – powiedział po podpisaniu porozumienia marszałek Ortyl.

Wizytę w stanie Gujarat określił jako „bardzo ważną”, a samo porozumienie „niezwykle ważnym”.  – Widzę w nim dużą szansę dla naszego województwa, szczególnie dla przedsiębiorców – dodał Ortyl, który podczas szczytu rozmawiał również z premierem Indii Narendrą Modi.

Podkarpacie na szczycie Vibrant Global Gujarat także się promuje. Naszą wizytówką w Indiach są Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu oraz firma kosmetyczna „Inglot” z Przemyśla. Szymon Włodarski z PZL powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Indie są zainteresowane zakupem samolotu M28 z Mielca.

„Wizyta w Indiach wiąże się dla nas z bardzo ważną misją, ponieważ obecnie jesteśmy w bardzo zaawansowanym stopniu rozmów kontraktowych z cywilnymi przewoźnikami tutaj na miejscu w Indiach” – powiedział Włodarski.

Firma „Inglot” z kolei chce w Indiach budować nowy zakład.

Podpisane porozumienie gospodarcze Podkarpacia ze stanem Gujarat to kolejny etap współpracy obu regionów. We wrześniu ub. r. w Rzeszowie  w ramach misji gospodarczej przebywali u nas indyjscy prezesi i dyrektorzy reprezentujący różne branże – od spożywczej po przemysł i nowoczesne technologie. To wtedy władze Podkarpacia przekazały przedstawicielom Gujarat list z propozycją współpracy.

Stan Gujarat to silny gospodarczo region Indii, gdzie powstaje nowoczesne centrum biznesu i Technologii GIFT, porównywalne z największymi tego typu ośrodkami w Emiratach czy Singapurze. To drugi po stanie Maharasztra najbardziej uprzemysłowiony stan w Indiach. Leży w północno-zachodniej części kraju. 

Fot. Piotr Kwaśniak / Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Na zdjęciu Władysław Ortyl i Vijay Rupani w trakcie podpisywania porozumienia
Fot. Piotr Kwaśniak / Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Na zdjęciu Władysław Ortyl i Vijay Rupani w trakcie podpisywania porozumienia

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama