Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Grzegorz Braun
Reklama

Kolejny skandal z udziałem rzeszowskiego posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Usunął flagę Ukrainy z Kopca Kościuszki w Krakowie. 

Swoim nowym „wyczynem” Braun „pochwalił” się we wtorek w mediach społecznościowych. „Flagę Ukrainy, która znajdowała się w niewłaściwym miejscu, jako uczciwy znalazca przekazuję do konsulatu w Krakowie” – napisał w serwisie X Braun.

Wpis opatrzył hasztagami: #StopUkrainizacjiPolski i #ŻebyPolskaByłaPolska. Zamieścił film, na którym widać ściąganie flagi Ukrainy z masztu na szczycie Kopca Kościuszki w Krakowie. Flagę Ukrainy umieszczono tam zaraz po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Jest reakcja wojewody

Decyzję o zamocowaniu flagi Ukrainy na szczycie Kopca Kościuszki podjął 4 kwietnia 2022 roku Komitet Kopca Kościuszki. „W obecnym czasie rosyjskiej agresji na suwerenne państwo ukraińskie nie mogła tu nie zawisnąć flaga Ukrainy” – informował wtedy komitet. 

„Na tym naszym narodowym pomniku jest ona symbolicznym wyrazem oczywistej solidarności nas Polaków z Ukraińcami, obywatelami niepodległego Państwa, których niesprawiedliwie spotkało nieszczęście wojny” – podkreślali autorzy pomysłu. 

Na kolejny skandal z udziałem Brauna, we wtorek zareagował już Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Zapowiedział, że zwróci się do Komendy Wojewódzkiej Policji o „ocenę tych działań z punktu widzenia przestrzegania norm prawnych”.

Urząd przypomniał, że decyzję o powieszeniu flagi Ukrainy na szczycie Kopca Kościuszki podjął jednogłośnie wspomniany komitet. 

„Usunięcie flagi z Kopca Kościuszki jest działaniem wbrew tak wyrażonej i uargumentowanej decyzji podmiotu będącego historycznym i prawnym opiekunem Kopca Kościuszki” – poinformował we wtorek Małopolski Urząd Wojewódzki. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dodał, że „wyczyn” Brauna „wymaga oceny z punktu widzenia potencjalnych konsekwencji prawnych. Urząd zapowiedział, że wojewoda małopolski w tej sprawie złoży także zawiadomienie do Komisji Etyki Poselskiej.

Na najnowszy skandal wywołany przez Brauna zareagował też Komitet Kopca Kościuszki. W wydanym oświadczeniu prezes komitetu prof. dr hab. Piotr Dobosz napisał o „bezprawnym uszkodzeniu masztu na Kopcu Kościuszki” i „zaborze wiszącej na nim flagi Ukrainy”.

„Bezprawny akt uszkodzenia masztu i zaboru flagi przeciwstawia się wartościom, które uosabia Postać i Życie Tadeusza Kościuszki” – napisał prezes Dobosz, przypominając, że flaga Ukrainy na Kopcu Kościuszki była aktem „solidarności z walczącą bohatersko Ukrainą”.

Braun w akcji 

Grzegorz Braun, rzeszowski poseł Konfederacji, który postanowił zdjąć flagę Ukrainy z Kopca Kościuszki, znany jest z wygłaszania antyukraińskich teorii. Nie grzeszy też antysemityzmem – w grudniu ub. r. w Sejmie zgasił świece chanukowe.

„Rzeczpospolita” przypomina, że w kwietniu 2022 roku Braun protestował także przeciwko decyzji Sejmu, który zdecydował o wywieszeniu na budynku flagi Ukrainy. „Mówił wówczas, że to „niegodne”, by wisiała w miejscu przynależnym gospodarzowi” – przypomina „Rz”.

Grzegorz Braun planuje ewakuację z polskiego parlamentu. Startuje w nadchodzących wyborach do europarlamentu (9 czerwca), który nazywa „eurokołchozem”. Przepustkę na brukselskie salony chce zdobyć tym razem w Małopolsce. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama