Reklama

Poseł Mieczysław Golba, lider Solidarnej Polski na Podkarpaciu, złożył do prokuratury doniesienie na Janusza Palikota z Twojego Ruchu. Poszło o wypowiedź Palikota, który polskich duchownych nazwał pedofilami.

Palikot 14 maja brał udział w programie „Kropka nad i” u Moniki Olejnik. Gościem był również przewodniczący Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. W trakcie programu Palikot zwrócił się do Ziobry i stwierdził: „A pan się nie widział z Hoserem, a pan się nie widział z Michalikiem, a pan się nie widział z Rydzykiem, a pan się nie widział ze Sławojem Głodziem? To są księża pedofile. Księża pedofile, którzy chronili pedofilów…”.

Poseł Mieczysław Golba uważa, że Janusz Palikot zniesławił duchownych: abp Henryka Hosera, abp Józefa Michalika, o. Tadeusza Rydzyka i abp Sławoja Leszka Głodzia. Do Andrzeja Seremeta, prokuratora generalnego, Golba złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Palikota. Poseł Solidarnej Polski uważa, że postępowanie powinno być prowadzone przez prokuraturę ze względu na interes społeczny.

– Publicznie określenie trzech hierarchów i kapłana Kościoła katolickiego pedofilami jest nie tylko pomówieniem ich o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ich w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla stanowisk jakie te osoby piastują i działalności jaką prowadzą ale stanowić może także publiczne znieważenie tych osób poprzez przypisanie im czynów wyjątkowo niegodnych – uzasadnia zawiadomienie poseł Golba.

Podał również, że pedofilia jest jednym z najbardziej odrażających czynów, szczególnie potępianym przez opinię publiczną. Golba uważa, że duchowni zostali pomówieni nie tylko o zachowania szczególnie niegodne, ale także o popełnienie poważnych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności zagrożonych bardzo surową karą pozbawienia wolności.

– Jeśli bowiem poseł na Sejm RP formułuje za pomocą środków masowego przekazu tego typu zarzuty, dot. także popełnienia poważnych przestępstw, wobec osób powszechnie znanych i pełniących ważne funkcje w Kościele katolickim, to niewątpliwie uderza to również w innych członków tego Kościoła oraz wzbudza społeczne oczekiwanie reakcji organów wymiaru sprawiedliwości w celu wyjaśnienia postawionych zarzutów bądź wyegzekwowania odpowiedzialności ich autora za formułowanie bezpodstawnych oskarżeń o poważnym ciężarze gatunkowym – uzasadnia Mieczysław Golba.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Poseł Solidarnej Polski uważa, że słowa Palikota uderzają w cały kościół katolicki w Polsce i podważają jego wiarygodność i wskazują, że kościół co najmniej toleruje pedofilię.

– Ponadto są obraźliwe dla członków [wiernych] tego Kościoła, a więc dla setek tysięcy, a nawet milionów Polaków, których prawa jako pewnej wspólnoty również winny być chronione przez organy państwa – uważa Golba.

Przypomniał wystąpienie śp. Andrzeja Leppera z listopada 2001 r. w Sejmie, który zadawał pytania, czy politycy SLD i ówczesny szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz oraz politycy PO otrzymywali pieniądze od biznesmenów i gangsterów. Prokurator postępowanie objął ściganiem z urzędu. Lepper został później skazany przez sąd.

– Wypowiedź Janusza Palikota została sformułowana w sposób kategoryczny, była niezwiązana w jakimkolwiek zakresie z wykonywaniem przez niego mandatu posła, a nadto nie posiadał on jakichkolwiek podstaw do skierowania przeciwko wymienionym osobom tak poważnych oskarżeń – podnosi w uzasadnieniu Mieczysław Golba, który uważa, że należy zapobiec eskalacji nawoływania do nienawiści do określonych grup społecznych oraz cieszących się zaufaniem instytucji.

– W przeciwnym razie ataki te mogą przybrać w przyszłości formę agresji fizycznej, jak też doprowadzić w konsekwencji  do zburzenia fundamentów demokratycznego państwa prawne – uważa Mieczysław Golba.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama