Zdjęcie: PKP Polskie Linie Kolejowe

Na peronie 3 stacji Rzeszów Główny stanęła już główna konstrukcja. Układana jest nawierzchnia z płyt granitowych. 

Na stacji Rzeszów Główny do dwóch nowych peronów, z których podróżni mogą już korzystać, dołączy peron 3. – Widać montaż wiaty. Latem będą schody ruchome oraz windy – zapowiada Dorota Szalacha z PKP Polskie Linie Kolejowe. 

Na stacji kontynuowane są prace w przejściu pod torami, które połączy Śródmieście z osiedlem 1000-lecia i zastąpi zabytkową kładkę nad torami. Do budowy blisko 140-metrowego tunelu wykorzystano już ładunek ok. 300 betoniarek i ponad 370 ton stali.

– Wykonawca wzmocnił grunt pod przejściem specjalnymi palami. Roboty toczą się przy wyjściach od strony Placu Dworcowego i ul. Kochanowskiego – informuje Szalacha. 

Zdjęcie: PKP Polskie Linie Kolejowe

Stacja Rzeszów Główny zyska nowe, wyższe, zadaszone perony z windami i schodami ruchomymi. Nawierzchnia z liniami naprowadzającymi ułatwi poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym.

Przewidziane są 4 windy: przy wejściu na peron nr 1 od strony Placu Dworcowego, przy peronach nr 2 i 3 oraz przy wyjściu z tunelu od strony ul. Kochanowskiego. Będą także 4 pary schodów ruchomych przy peronach nr 2 i 3 oraz przy wyjściach od strony Placu Dworcowego i ul. Kochanowskiego.

Jednocześnie trwają pracy przy wiadukcie na ul. Batorego. Nowa część obiektu od grudnia zapewnia sprawny przejazd pociągów. Są gotowe konstrukcje pozostałych segmentów. Układane są tory. Prace przy wiadukcie powinny zakończyć się latem.

Przebudowa wiaduktu umożliwi poszerzenie jezdni (do 22 m) i wyeliminuje ruch wahadłowy. Będą dwa pasy ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Zmieni się także wysokość wiaduktu – z 2,8 m do 4,60 m.

Cała inwestycja o wartości 205 mln zł jest realizowana z Krajowego Programu Kolejowego przy wsparciu unijnych funduszy z programu „Infrastruktura i Środowisko”. Jej częścią był także wybudowany nowy przystanek Rzeszów Zachodni nad aleją Wyzwolenia. 

Zdjęcie: PKP PLK

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama