Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News

Rzeszowski bilet zintegrowany (autobus + pociąg) będzie podzielony na dwie strefy. Pasażerowie muszą się liczyć z wyższymi cenami.

Bilet zintegrowany wprowadzono w 2018 roku. Za niewielką dopłatą do biletu miesięcznego i semestralnego można jeździć autobusami obsługiwanymi przez rzeszowskie MPK oraz pociągami Przewozów Regionalnych, które łączą Rzeszów z okolicznymi miejscowościami.

Obecnie wystarczy do biletu miesięcznego dopłacić 4 złote (tylko na autobus kosztuje 88 zł) i jeździć pociągami pomiędzy Rzeszowem a Rudną Wielką, Strażowem, Wisłoczanką, Świlczą, Trzcianą, Rogoźnicą, Zaczerniem i Boguchwałą.

Codziennie z biletu zintegrowanego korzysta ok. 160-170 osób. Miasto Rzeszów wprowadziło go po to, by zachęcić mieszkańców podrzeszowskich miejscowości do pozostawienia samochodów w domach, a w samym mieście korzystali z miejskiej komunikacji. To był jeden ze sposobów walki z korkami i smogiem. 

Liczba osób korzystających z biletu zintegrowanego jest coraz większa. Chętnie kupowane są także łączone bilety semestralne, wystarczyło dopłacić tylko 2 zł, by jeździć pociągami i autobusami. Tu cena dla studentów wynosiła 181 zł, dla uczniów – 201 zł. 

Od 1 sierpnia br. poszerzy się obszar, na którym będzie można jeździć na bilecie zintegrowanym. Wspomniane już wcześniej miejscowości będą objęte pierwszą strefą, nowością od sierpnia będzie druga. Zostaną do niej włączone nowe miejscowości: Głogów Młp., Łańcut, Krzemienica, Będziemyśl, Sędziszów Młp., Czudec, Babica i Babica Kolonia.

Do podziału stref zostaną dostosowane nowe ceny biletów, zarówno miesięcznych, jak semestralnych. Ci, którzy dotychczas płacili za bilet miesięczny 92 zł od 1 sierpnia zapłacą więcej – 130 zł. Bilet obejmujący drugą strefę będzie kosztował 156 zł. 

W przypadku biletów ze zniżką ustawową (np. dla studentów) cena w pierwszej strefie wzrośnie z 46 zł do 65 zł, w drugiej strefie 78 zł. Dla biletów ze zniżką samorządową (np. dla uczniów) cena w pierwszej strefie wzrośnie z 51 zł do 78 zł, a w drugiej za bilet trzeba będzie zapłacić 94 zł. 

Podział cen dotyczy także biletów semestralnych. Dotychczas było tak, że studenci płacili 181 zł, uczniowie – 201 zł. Po podziale stref, studenci za przejazd w pierwszej strefie za bilet zintegrowany zapłacą 271 zł, w drugiej – 323 zł, zaś uczniowie odpowiednio: 302 i 360 zł. 

Jak widać, ci, którzy dotychczas korzystali z biletów miesięcznych i semestralnych, od 1 sierpnia będą płacić więcej. Z czego to wynika? Swoje usługi znacznie wyżej wyceniły teraz Przewozy Regionalne. Wcześniej Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie płacił spółce 9 zł od sprzedanego biletu, teraz ta kwota wzrosła do 113 zł!

Zmienią się także ceny dużo mniej popularnych biletów zintegrowanych: pięciodniowych i wakacyjnych. W przypadku tych pierwszych za bilet w pierwszej strefie trzeba będzie zapłacić 38 zł (normalny, obecnie 28 zł), w drugiej – 46 zł. Za bilet na 1 miesiąc wakacji odpowiednio: 57 i 67 zł. Za dwumiesięczny bilet wakacyjny 101 zł (I strefa) i 120 zł (II strefa). 

Podział stref biletu zintegrowanego oraz nowe ceny we wtorek zaakceptowała Rada Miasta Rzeszowa. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama