Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Rada Miasta Rzeszowa dała „zielone światło” ratuszowi, by złożył wniosek do wojewody podkarpackiego o opinię w sprawie poszerzenia granic miasta. 

Decyzja zapadła na wtorkowej sesji rady. Jest ona pokłosiem uchwały z grudnia 2020 roku. To wtedy Rada Miasta Rzeszowa większością głosów zgodziła się na przyłączenie do Rzeszowa trzech sołectw: Racławówkę Doły i Kielanówkę (z gminy Boguchwała) oraz Malawę z gminy Krasne. 

Od 8 lutego do 28 lutego odbywały się konsultacje społeczne wśród mieszkańców Rzeszowa, czy zgadzają sią przyłączenie sołectw do Rzeszowa. Zdecydowana większość była za. Za przyłączeniem Racławówki Doły opowiedziało się 85,99 proc. uczestników konsultacji, Kielanówki – 88,37 proc., a Malawy – 86,59 proc. 

Wyniki konsultacji przedstawił radnym Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa. Wyjaśnił, że do końca marca prezydent Rzeszowa złoży wniosek do wojewody podkarpackiego Ewy Leniart o opinię w tej sprawie. Wojewoda będzie miała na to czas do końca kwietnia. Następnie opinię wyda Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów – do końca lipca br. Aby wystąpić z wnioskiem do wojewody ratusz musiał dostać na to zgodę od rady. Tak się stało podczas wtorkowej sesji. Za było 15 radnych, 4 przeciw. Wcześniej Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, zainteresował się frekwencją w konsultacjach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Była niewielka – wyniosła 2 procent, w konsultacjach uczestniczyło 4087 osób. – Ankiety wystawiliśmy w poszczególnych punktach urzędu miasta. Konsultacje odbywały się w trakcie pandemii. Nie robiliśmy potężnej akcji, by nie narażać się na jednoczesne duże wizyty mieszkańców. Pandemia nam nie ułatwiła konsultacji – wyjaśnił Marcin Stopa. 

Wojewoda Ewa Leniart zapozna się także z wynikami konsultacji w gminie Boguchwała. Tam frekwencja była 18-procentowa. Przeciwko przyłączaniu Racławówki Doły do Rzeszowa było 85,4 proc. mieszkańców, Kielanówki – 84,3 proc., ale w samej Kielanówce przeciwników nie było tak dużo – 51,2 proc. W Kielanówce jest komitet na rzecz przyłączenia do Rzeszowa. 

Gmina Krasne konsultacji społecznych na temat przyłączenia Malawy do Rzeszowa nie przeprowadziła.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama