Reklama

Gmina Krasne uderza w Rzeszów. Oskarża ratusz, że poszerzając granice miasta „realizuje bliżej nieokreśloną utopijną ideę wielkiego Rzeszowa”. Czy mieszkańcy stolicy Podkarpacia nie chcą, by ich miasto było coraz większe?

Wobec uzasadnienia, jakie pojawiło się na oficjalnej stronie Urzędu Gminy Krasne można byłoby przejść obojętnie, gdyby nie to, że temat poszerzenia Rzeszowa w ostatnich tygodniach znów wrócił na czołówki lokalnych gazet i serwisów internetowych. Uzasadnienie uchwały gminy Krasne, której radni negatywnie zaopiniowali poszerzenie Rzeszowa o gminę i wieś Malawa jest tak kuriozalne, że nie da się go przemilczeć.

Przypomnijmy w skrócie, o co chodzi. Rzeszów chciałby od nowego roku włączyć w swoje granice całą gminę Krasne i 12 podrzeszowskich sołectw. W gminach trwają konsultacje społeczne, mieszkańcy z tych terenów wypowiadają się, czy chcą być częścią Rzeszowa, czy nie. W gminie Boguchwała już powiedzieli, że nie chcą. W Krasnem też mówią „nie”. Święte prawo mieszkańców, ale postawa gminnych samorządowców i włodarzy jest trudna do zrozumienia.

Ratowanie stołków?

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który miasto chce w dalszym ciągu poszerzać, tak rozsierdza wójtów i burmistrzów, że ci posuwają się do argumentacji, która nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem, a już na pewno dobrze nie rokuje przy wspólnych inwestycjach, którymi od wielu lat jesteśmy mamieni. I tak przez ratusz i tak przez gminy. Rzeszowski Obszar Funkcjonalny pamiętacie? Inwestycje za 300 mln zł? Piękna wizja, z której, oprócz przepychanek i awantur, nic do tej pory konkretnego się nie urodziło.

Uzasadnienie uchwały gminy Krasne, o którym napiszemy szerzej poniżej, przypadkowo (?) zbiegło się z tym, że w Krasnem pojawiła się inicjatywa, by o włączeniu gminy do Rzeszowa mieszkańcy zdecydowali w referendum. Wszystko dlatego, że przeciwko gminnym urzędnikom zaczęły się coraz częściej pojawiać głosy, że konsultacje społeczne przeprowadzano tak, by ich wyniki były po myśli miejscowych władz. I były.

Dlatego opublikowanie uzasadnienia uchwały negatywnie opiniującej przyłączenie całej gminy Krasne i Malawy do Rzeszowa wydaje się nieudolną próbą ratowania swoich stołków za wszelką cenę. Bo co czytamy w tym uzasadnieniu? Powtarzany przez wszystkie przypadki argument, że już wcześniej było 8 prób włączenia gminy do Rzeszowa i za każdym razem mieszkańcy mówili „nie”. Gmina uważa, że ratusz powinien dać sobie już spokój z poszerzaniem granic miasta, jeżeli opinia mieszkańców jest niezmienna.

Kto kogo nęka?

W uzasadnieniu uchwały czytamy dalej, że kolejne starania ratusza są „jawnym wyrazem nie przestrzegania zasad demokracji, na których winno się opierać społeczeństwo obywatelskie”. Dokument podpisany przez wójta Krasnego Wilhelma Woźniaka i przewodniczącego Rady Gminy Mariana Jachowicza roi się od półprawd, niedomówień, manipulacji.

Gdy część mieszkańców Krasnego skarży się, że nikt do nich nie przyszedł z ankietą, samorządowcy odbijają piłeczkę, że mieszkańcy mają już dość brania udziału w konsultacjach społecznych. Ciekawe, na jakiej podstawie taki wniosek został wyciągnięty, skoro z wyników konsultacji gminni włodarze powinni się cieszyć.  Piszą za to, że ratusz „instrumentalnie traktuje obowiązujące prawo”.

A teraz perełka z uzasadnienia: „Taka praktyka postrzegana jest powszechnie jako typowe nękanie, dla realizacji jakiejś bliżej nieokreślonej utopijnej idei wielkiego Rzeszowa, której tak naprawdę nie popierają nawet mieszkańcy Rzeszowa”.

A którzy to? Bo w tych samych konsultacjach, które przeprowadzano w Rzeszowie mieszkańcy zawsze byli za poszerzeniem granic. Każdy zdroworozsądkowy rzeszowianin wie, że większe miasto, to większe szanse na jego rozwój. Zaklinanie rzeczywistości przez gminnych urzędników tego nie zmieni.

Bo zaczną się roszczenia

Dalsza część uzasadnienia uchwały przyprawia o ból głowy. Władze Krasnego twierdzą, że „wieloletnia uporczywa aktywność władz Rzeszowa” w poszarzeniu miasta może doprowadzić do skłócenia mieszkańców gminy i – uwaga – „zwiększenia postaw typowo roszczeniowych i ogólnie rzecz biorąc niechęci do władz samorządowych”.

To wyraźna aluzja do obietnic Rzeszowa, że w ciągu pięciu lat od przyłączenia gminy Krasne wpompuje tam 100 mln zł na inwestycje. Jeśli przyjmiemy nawet, że to wirtualne pieniądze, to jednak do gminnych włodarzy dotarło, że duży rzeczywiście może więcej i szybciej. A i mieszkańcy Krasnego mogą się teraz mocno zastanawiać, czy nie lepiej być na garnuszku ratusza, który szybciej wybuduje nową drogę, plac zabaw, czy szkołę.

Zamiast rzeczowej argumentacji o plusach i minusach poszerzenia Rzeszowa, ze strony władz Krasnego padają górnolotne słowa o „zagrożeniu żywotnych interesów naszej społeczności”, „utracie tożsamości terytorialnej”, „niebezpiecznej formie destrukcji od zewnątrz i wewnątrz naszej mocnej jednostki samorządowej”. Jest i argument, że poszerzenie granic „nie mieści się w standardach europejskich”.

Nic, tylko ręce załamać.

Jakoś to będzie?

Władze Krasnego przekonują, że po ewentualnym włączeniu gminy do Rzeszowa mieszkańcy nic na tym nie zyskają i będą oni mieszkać na „głębokich peryferiach” miasta. Jakoś nie słychać, by mieszkańcy przyłączonych terenów w poprzednich latach mówili, że jest im źle w Rzeszowie i chętnie wróciliby do swoich macierzystych gmin.

Gminni włodarze uważają, że ratuszowi przy poszerzaniu granic przyświeca zasada: „najpierw przejmijmy, a później jakoś to będzie”. Mieszkańcy są straszeni, że w Rzeszowie będą płacić większe podatki, wzrosną rachunki za wodę, trzeba będzie wydać pieniądze na nowe dokumenty. Te argumenty również powtarzane są jak mantra. Jest też i taki, że na spotkanie z Tadeuszem Ferencem czeka się kilka miesięcy. To straszne. Prawda?

Władze Krasnego widzą Rzeszów, jako miasto, które nic dobrego mieszkańcom nie może dać. Ignorują zupełnie, że Rzeszów to jedno z najlepiej rozwijających się miast w Polsce. Może mieszkańcy Krasnego chcieliby być jego częścią? Referendum to nie głupi pomysł.

KRZYSZTOF WÓJCIK, MARCIN KOBIAŁKA

PS. Kto chce przeczytać całe uzasadnienie uchwały gminy Krasne, może je znaleźć TUTAJ.

Dla nas liczy się Twoje zdanie, dlatego prosimy, byś zostawił swój komentarz i podzielił się swoją opinia. Możesz również napisać do nas maila na adres redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

27 KOMENTARZE

 1. Pan sobie raczy chyba żartować ,oto przykładowe inwestycje które miasto ostatnimi laty zrealizowało w Zwięczycy ,proszę przeczytać uważnie i nie pleść bzdur jeżeli sienie ma żadnej wiedzy:
  1. Rozbudowa ul. Dąbrowskiego i Podkarpackiej
  22,4 mln zł
  2.Rozbudowa ul. Zawiszy
  3,2 mln zł
  3.Modernizacja Zespołu Szkół Nr 5
  650 tys. zł
  4.Budowa kładki dla pieszych nad potokiem Paryja
  760 tys. zł
  5.Budowa parkingu przy ul. Beskidzkiej
  470 tys. zł
  6.Remont ul. Jarowej
  180 tys. zł
  oraz
  Budowa parkingu oraz modernizacja cmentarza komunalnego przy ul. Świętokrzyskiej – 338 tys. zł
  – Budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Zawiszy i Podgórskiej – 5,9 mln zł
  – Odprowadzenie wód opadowych ul. Jarowa – 120 tys. zł
  – Budowa parkingu przy cmentarzu na os. Zwięczyca – 1,6 mln zł
  – Rozbudowa ul. Karkonoskiej (w realizacji) – 500 tys. zł
  – Likwidacja osuwiska przy ul. Leśnej (w realizacji) – 3,5 mln zł
  – Przygotowanie i realizacja budowy odcinka drogi wojewódzkiej od granicy Rzeszowa do drogi krajowej nr 19 (ul. Podkarpacka) (w realizacji) – 105,8 mln zł

  Inwestycje planowane do zrealizowania w 2016 roku:

  – Rozbudowa ul. Podkarpackiej na odcinku od ul. 9 Dywizji Piechoty do granicy miasta Rzeszowa – 463 tys. zł
  – Wyłożenie alejek bocznych kostką brukową na cmentarzu komunalnym przy ul. Świętokrzyskiej – 150 tys. zł
  – Budowa kolektora deszczowego dla os. Zwięczyca i południowej strony os. Staroniwa – 21 mln zł
  – Odwodnienie terenu w rejonie ul. Beskidzkiej – 537 tys. zł
  – Odwodnienie terenu w rejonie ul. Nalepy – 80 tys. zł

  Pan napisał że Zwięczyca nie ma połowy tego co ma krasne ?? słyszy sie Pan ??? Krasne do gmina 9,5 tysięczną a Zwięczyca to byłe sołectwo liczące niespełna 3452. Jedni nie mają dzieci i nie potrzebują placu zabaw inni wolą drogi , także każdy ma jakiś swój interes nikomu nie dogodzi. Poprzednia gmina dawała i robiła więcej na zwięczyce niż obecnie Rzeszów ??!!!!!!!!!

 2. Wytrzeźwiej zanim coś napiszesz, w gminie jest więcej mieszkańców to prawa wiec dlaczego wszystkich głosów było 3340 , podobno 474 było za Rzeszowem ,to jak to się ma do tego że 1000 osób ponad podpisało sie pod referendum a wg konsultacji 474 osoby były za Rzeszowem .

 3. Ale co tutaj być stronniczy wobec tych głupot jakie wójt na stronie zamieścił. Przecież to absurd aby tak kłamać swoich mieszkańców.

 4. Rozumiem, ze jak jeździsz poza miasto to wcześniej wpłacasz podatek na rzecz gmin przez które mijasz oraz do których się udajesz? Bądź sprawiedliwy.

 5. Będę mieszkał niedługo w Krasnem i wkurza mnie wiele rzeczy które się tam dzieją ale niestety miasto nie ułatwia również bo próbuje mamić czymś czego nie jest w stanie spełnić a ludzie to widzą np. dlaczego w Słocinie po tylu latach nie przedłużono jeszcze chodnika do Kapliczki w stronę Matysówki skoro tam jest tak niebezpiecznie? Ciągle tylko obiecanki.

 6. To niech wichury też pracują w tym swoim Krasnem, a nie miejsca pracy w Rzeszowie zajmują, skoro ich wieś taka wspaniała.

 7. mieszkam w Zwięczycy i proszę pokazać co miasto zrobiło oprócz kawałka asfaltu na Jarowej ? gdzie plac zabaw ? ma Pan dzieci ? gdzie orlik dla młodzieży ? Zwięczyca jest w Rzeszowie a połowy nie ma z tego co ma Krasne a cena działki mnie szczypie skoro jej nie sprzedaję ….Co Rzeszów może zrobić dla Krasnego ? NIC niech najpierw miasto zrobi to co ma Krasne w Zwięczycy a potem niech ich przyłączają

 8. cycu co do twoich wypocin: ,,Tak naprawde to urzędnicy powiedzieli „nie” a mieszkańcy zebrali 1000 głosów za referendum bo są na „TAK”! 1000 głosów na 5 tyś mieszkańców?.

  To nie urzędnicy powiedzieli NIE, a mieszkańcy których wole można zobaczyć po liczbie osób opowiadających sie za referendum i przyłączeniem do rzeszowa. A więc jest to liczba 1000 osób od których udało się zebrac podpisy tym panienkom które chodziły po domach i w dośc specyficzny sposób zbierały podpisy , a mianowicie od domowników którzy byli za przyłączeniem do rzeszowa panienki zbierały podpisy a ci którzy byli przeciw już nie mogli się nigdzie podpisac . Jeszcze pozostaje kwestia liczby mieszkańców w gminie jest dużo więcej mieszkańców niż 5 tysięcy , a więc panienkom udało się zebrac tylko 1000 podpisów także można sie łatwo domyślic , że pozostała wiekszość mieszkańców którzy się nie podpisali są przeciw .
  Moim zdaniem widać po determinacji pewnego grona osób ,że jest to zadaniem pierwszoszędnym włączyć krasne do rzeszowa.
  A kto będzie największym beneficjentem tego połączenia teraz się nie dowiemy. Może za pare lat ,ale napewno nie zwykli mieszkańcy. A te 100 milionów którym mydlą mieszkańcom oczy bedzie zmarnotrawione tak jak wiekszość inwestycji.

 9. Jakie inne czynniki przyciągają inwestorów ?? Nie rozwijające się miasto ?? hahaha. A na co Rzeszów marnuje publiczne pieniądze ?? tylko nie wymieniaj fontanny czy kładki okrągłej bo one były dofinansowaniem podatnik miejski wydał na nie łącznie 4,5 mln zł. Zmiana prezydenta ?? dobra propaganda , tylko że to ten prezydent dzięki jego pracy co rusz osiąga sukcesy i jest doceniany w całym kraju. Kobiecino nie znasz się na niczym więc zamilcz.

 10. Co ty dziecino chrzanisz, napisz jeszcze że mieszkańcy Zwięczycy chcieli by wrócić do poprzedniej gminy, ich ziemie dzięki włączeniu do miasta wzrosły kilku krotne ,an tym wielu sporo zarobiło. Teraz to są może peryferia miasta ale trzeba myśleć przyszłościowo , jak wyglądała drabinianka po włączeniu do Rzeszowa jak inne tereny pamiętasz ?? czy może piszesz bzdury żeby coś nabazgrać.
  Co było zrobione w Zwięczycy ?? Rzeszów na tereny które do tej pory włączył dziecino wydał ponad 700mln zł !!!!! Jak wyglądął budziwuj przed przyłączeniem ze strony Rzeszowa jeszcze jakoś ale ta druga część to masakra,. wszystko małymi kroczkami się rozwija czego nie mogli się spodziewać będąc w gminach.
  Powiadasz że prezydent nic nie robi w Rzeszowie aby się żyło lepiej, pozostawię to bez komentarza bo widzę że masz problemy z psychika., napisz co robi wójt Krasnego aby tamtym mieszkańcom żyło się lepiej. ??

 11. To napisz jakie to bogate jest krasne, na inwestycje przeznaczają rocznie 2,5 mln zł to mega faktycznie bogata gmina, kiedy było referendum w Krasnem ??? konsultacje to dla ciebie referendum ???

 12. „Utrata tożsamości terytorialnej” heh. Takie same brednie wypisywała gmina Tyczyn jak chcieli przyłączyć Budziwój którego jestem mieszkańcem. Straszyli, ze zniknie nazwa wsi a przecież było oczywiste że zostanie jako nazwa osiedla. I żadnej utraty tożsamości nie ma. Ludzie dalej się skupiają i walczą o sprawy osiedla. Typowe wypisywanie bzdur bowiem włodarze Krasnego zorientowali się, że koniec ich urzędowania jest bliski co mam nadzieję zostanie potwierdzone w referendum.
  W odniesieniu do zastrzeżeń, że w Zwięczycy rzekomo nic nie jest robione i w stosunku do Budziwoja też wypisuje się takie bzdury mogę napisać, żeby mieszkańcy Krasnego nawet nie wahali się za przyłączeniem do Rzeszowa. Podatki owszem wzrosły ale jest to niewielki wzrost a nie kilkukrotny jak miałem okazję czytać na forach. W zamian za to odczułem jako mieszkańcem oszczędności w postaci tańszych biletów mpk i odprowadzenia ścieków co przy rozrachunku rocznym wychodzi mi nawet na plus w stosunku do podwyżki w podatkach. Śmieci no cóż w Rzeszowie są droższe ale przynajmniej w lecie nie czuć odorów pod domem bowiem wywóz odbywa się co tydzień. Pozatym jako mieszkaniec terenu przyłączonego odczuwam korzyści w postaci odśnieżonych dróg, remontów i rozbudowy ulic z budową chodników i oświetlenia, które jest całonocne, koszenia rowów i poboczy i ogólnego interesowania się miasta rozwojem terenu przyłączonego. W Tyczynie nie mogłem tego zaznać bowiem Tyczyn potrafił zebrać tylko podatek od nieruchomości i więcej nic nie robiono. Z taką opinią spotkałem się również wśród moich sąsiadów. Nie można odrazu oczekiwać, że po przyłączeniu teren przyłączony będzie miał wielkomiejski charakter. Zobaczą to dopiero nasze dzieci i wnuki niemniej jednak opinie jakie się czyta po forach że miasto nic nie robi są stekiem bzdur!!!

 13. ” W gminie Boguchwała już powiedzieli, że nie chcą. W Krasnem też mówią „nie””

  Tak naprawde to urzędnicy powiedzieli „nie” a mieszkańcy zebrali 1000 głosów za referendum bo są na „TAK”! 1000 głosów na 5 tyś mieszkańców? Prawda taka że po przyłączeniu wszyscy zyskają i będą widzieć zmiany na lepsze jak było ze słociną czy budziwojem. Stracą tylko urzędnicy. I to Ich boli

 14. Z tym przyłączeniem do rzeszowa jest tak jak z zakładaniem się do skutku, aż się wygra…mamy referendum, mówimy w nim NIE i…za 3 miesiące mamy kolejne referendum. To są dopiero jakieś jaja i kuriozalna postawa władz rzeszowa.
  Ale no cóż, jak się nie ma pieniążków, bo miasto zadłużone to trzeba sięgać do bogatych gmin jak Trzebownisko czy Krasne. I to jak najszybciej, bo za parę lat to my możemy przyłączyć rzeszów do Krasnego lub Trzebowniska hahahaha

 15. a jeszcze niedawno było tak

  http://supernowosci24.pl/nie-chca-blokowisk-miedzy-swoimi-domami/
  ale skoro Pan jest zadowolony, to się cieszę. Ja osobiście mam wiele zarzutów co do sposobu prowadzenia polityki Rzeszowa i sposobu podejścia do jego mieszkańców.

  Rzeszów miałby większe szanse na przyłączenie innych terenów gdyby inna polityka, niemarnotrawienie publicznych pieniędzy i zmiana Prezydenta.

  A inwestorów nie przyciąga Rzeszów (poza deweloperami) tylko zgoła inne czynniki.

 16. tyś się helu chyba na wdychał,z tym remontem dróg w Rzeszowie za pieniądze podatnika z Rzeszowa to żeś mnie rozbawił,ten twój Rzeszów jak i inne miasta budowali wszyscy ,też ludzie ze wsi ,podatki ludzie ze wsi w taki czy inny sposób też płacą na Twój Rzeszów.Co do reszty Twoich kroków ,nie przekonał byś nikogo.Z innej beczki ,ja jestem za poszerzeniem Rzeszowa.

 17. Wzorem dawnych zwyczajów przyjezdni powinni płacić za wjazd do miasta. Może to by ich zmotywowało do przyłączenia się do Rzeszowa. Gdyby nie miasto, to okoliczne miejscowości nie miałyby na swoich terenach dużych zakładów produkcyjnych i np. lotniska. To nie Krasne, czy Jasionka przyciągają inwestorów, a to, że są one zlokalizowane blisko Rzeszowa.

 18. Stek bzdur i nic wiecej. Sam mieszkam w Zwieczycy od urodzenia i nie postkalem sie jeszcez nigdy z opinia zeby przylaczenie do Rzeszowa bylo bledem. Co wiecej kazdy sobie chwali ze wreszcie cos sie zazelo dziac, ceny w wielu obszarach spadly, a wartosc nieruchomosci kazdego mieszkanca nagle znacznie wzrosla. Nie wiem skad pani bierze informacje ale na pewno nie od mieszkancow Zwieczycy, co wiecej te bzdury, ktore papni wypisuje raczej swiadcza ze pisze pani z urzedu gminy krasne i boi sie o swoj stolek. Szkoda tylko ze reszta mieszkancow Krasnego wiele traci przez tak ograniczone osoby jak pani.

 19. Bardzo szybko bym przekonał mieszkańców tej gminy i ościennych a szczególnie włodarzy! w 3 krokach 🙂
  1. Podniesienie opłaty za Autobusy MPK, obecnie każda gmina jeśli chce u siebie autobus musi dopłacać do niego – podnieśmy kwotę o 50%. Albo zapłacą albo powiedzą, że nie mają pieniedzy. Ludzie się zdenderwują.
  2. Podniesienie opłaty za przejazdy MPK dla osób z po za Miasta Rzeszów o 100%. W końcu za autobusy płacił Rzeszów i mieszkańcy Rzeszowa, a nie ościennych gmin.
  i ostatni 3 krok.
  3. Wprowadzenie opłaty za wjazd do centrum miasta dla samochodów z po za Miasta Rzeszów. Chcesz korzystać z dróg miejskich wyremontowanych za pieniądze podatników Miasta Rzeszów to płać. Oczywiście bez zniesienia opłaty za parkowanie.
  Sądzę, że te argumenty by szybko do mieszkańców tych ościennych gmin dotarły do nich i ich włodarzy :).

  I na koniec wyjaśnienie nie jestem Demokrata i nie jeste Socjalistą. Jestem za wolnym rynkiem i niskimi podatkami, ale to tylko przykład jak kogoś przekonać :)…. osobiście uważam, że bilety MPK powinny być po 1 zł da to większy dochód niż obecnie bilety po 3 zł. Bo więcej osób będzie korzystać z komunikacji Miejskiej.

 20. „Jakoś nie słychać, by mieszkańcy przyłączonych terenów w poprzednich latach mówili, że jest im źle w Rzeszowie i chętnie wróciliby do swoich macierzystych gmin.”
  W odpowiedzi na wskazany fragment tekstu proszę redakcję by udała się na osiedle Zwięczyca i tam przeprowadziła ankietę jak się żyje w Rzeszowie.
  Władze Krasnego patrząc na przykład Zwięczycy akurat mają 100% racji mówiąc „że po ewentualnym włączeniu gminy do Rzeszowa mieszkańcy nic na tym nie zyskają i będą oni mieszkać na „głębokich peryferiach” miasta.”

  Poza tym Rzeszów wybiera sobie obszary na których jest już „dużo zrobione” czyt. kanalizacja, ujęcia wody- na które to gminy wydały ogromne pieniądze.

  Dodatkowo Prezydent nie robi nic by w Rzeszowie żyło się lepiej, niszczy tylko zieleń, maluje bus-pasy, wydaje irracjonalne pozwolenia na budowę by jeszcze bardziej udusić Rzeszów. Nie wspominając już o inteligentnej komunikacji która informuje mnie codziennie, że jest zielone światło-szybko opuszczaj skrzyżowania.

 21. Mam nadzieje ze naszą gminę w końcu włączą do rzeszowa, predzej czy poźniej to i tak nastąpi, ale ile można czekać… Wiadomo ze toczy się gra o stołek czy zostanie czy nie, ale taka jest rzeczywistość w polsce… kochani nic nie stracimy możemy tylko zyskać..

 22. boże ludzie ile w sam nienawisci. zmienice ten kraj! czemu tak boicie się miasta? Moze jednak bedzie chodznik plac zabaw o ktory tak prosicie. Obudzcie sie wkoncu !!! ludzie zamiast isc do przody to się cofamy…..

 23. Referendum to piękny pomysł! W pozostałych sołectwach również powinno zostać przeprowadzone. Poważnie trzeba rozważyć wniosek o referendum na pozostałych 12 sołectwach inaczej wynik również będzie zmanipulowany.

 24. Dobry artykuł,mamy już dość prymitywnego straszenia nas większymi podatkami i opłatami w mieście,kłamstw urzedu gminy, traktowania podatników jak nie douczonych wieśniaków,którym do szczęścia trzeba tylko wody w kranie i kawałek chodnika.

Comments are closed.