Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News
Reklama

Dobre wiadomości dla osób z niepełnosprawnością ruchową i po amputacji. Właśnie rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów 2. edycji charytatywnej sztafety biznesowej Rzeszów Business Run.

Do końca kwietnia do Fundacji Poland Business Run, organizującej bieg, mogą zgłaszać się ci, którzy potrzebują dofinansowania do zakupu protez kończyn, sprzętu medycznego lub rehabilitacji. W ubiegłym roku takie wsparcie otrzymali Maria i Łukasz z Rzeszowa.

Fundacja Poland Business Run skupia się na pomocy osobom z dysfunkcjami narządów ruchu i po amputacjach. Tych wbrew pozorom jest w Polsce niemało, co potwierdzają dostępne dane. Według NFZ w samym 2017 r. wykonano w naszym kraju prawie 9,5 tys. amputacji. Tego typu zabieg wykonuje się z wielu różnych przyczyn, kiedy zawiodą inne dostępne metody leczenia.

– Wady wrodzone, choroby nowotworowe i układów wewnętrznych, wypadki oraz urazy to najczęstsze powody różnorakich uszkodzeń kończyn oraz amputacji. Nasza Fundacja kompleksowo pomaga właśnie tej grupie – osobom borykającym się z niepełnosprawnością ruchową, które dodatkowo stają przed koniecznością zebrania od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych na rehabilitację i protezy– tłumaczy Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Mało kogo stać na taki wydatek. Tymczasem bez nowej kończyny nie sposób wrócić do samodzielności czy pracy zawodowej. W takich sytuacjach pomagają instytucje publiczne, takie jak NFZ i PFRON, jednak na wysokie dofinansowanie mogą liczyć jedynie osoby spełniające szereg określonych kryteriów. Pozostałe zwracają się do różnych organizacji, takich jak Fundacja Poland Business Run.

By zebrać pieniądze niezbędne do pomocy swoim podopiecznym, Fundacja organizuje we wrześniu charytatywną sztafetę biznesową Poland Business Run. Od początku istnienia projektu pomoc otrzymały 434 osoby z niepełnosprawnością ruchową z całej Polski. 8 września 2019 r. w dziewięciu miastach naszego kraju, m.in. w Rzeszowie po raz kolejny wystartują pracownicy firm i korporacji, by pomóc lokalnym beneficjentom. 

– W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja biegu w Rzeszowie. Jego beneficjentem był Łukasz, zawodnik drużyny rugby, który potrzebował nowego wózka sportowego oraz pani Maria, cierpiąca na stwardnienie rozsiane. Opiekujący się nią mąż wnioskował o dofinansowanie zakupu mobilnego pionizatora. Dzięki mobilizacji biegaczy z Podkarpacia w obu tych przypadkach mogliśmy pomóc. W tym roku pragniemy wesprzeć kolejne osoby z Rzeszowa i okolic, dlatego zachęcamy do zgłaszania się do naszej Fundacji – mówi Agnieszka Pleti.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Forma wsparcia jest indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby. Wnioskodawcy mogą liczyć na pomoc finansową do 50 tys. zł, którą będą mogli przeznaczyć na zakup protez, sprzętu rehabilitacyjnego, opiekę psychologiczną czy konsultacje medyczne. Fundacja dofinansowuje też specjalne tygodniowe turnusy rehabilitacyjne w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu w Krakowie, ośrodku specjalizującym się w kompleksowej pomocy osobom po amputacji. 

Samo zgłoszenie do udziału w projekcie jest proste i nie wymaga skomplikowanych formalności. Aby zostać beneficjentem Poland Business Run wystarczy wysłać pocztą tradycyjną na krakowski adres komplet dokumentów wraz z załącznikami, które są dostępne na stronie www.polandbusinessrun.pl w zakładce Dla Beneficjentów.

– Czekamy na nie do końca kwietnia. Wszystkie dokumenty rozpatrzy komisja oceny wniosków powołana przez zarząd, w pierwszej kolejności kierując pomoc do osób najbardziej potrzebujących – tłumaczy Klaudia Kaniewska z Działu Wsparcia Fundacji.

Szansę na pomoc finansową mają również osoby niepełnoletnie, wówczas wniosek powinni złożyć rodzice lub opiekun prawny. Na dodatkowe pytania o dofinansowania odpowiadają specjaliści z Działu Wsparcia dyżurujący pod numerem tel. 504 485 979 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama