Zdjęcie: Materiały fundacji DKMS
Reklama

Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej kolejny raz będą mogli włączyć się w poszukiwanie dawców szpiku. W najbliższą środę (5 kwietnia) na terenie uczelni rusza akcja fundacji DKMS „Helpers’ Generation”. Do niedzieli wolontariusze będą czekać na potencjalnych dawców.

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa włączy się w ogólnopolską akcję już po raz trzeci. Helpers’ Generation to wydarzenie zainicjowane przez fundację DKMS na uczelniach w całej Polsce. Celem tej unikalnej akcji jest powiększenie bazy niespokrewnionych dawców szpiku.

W inicjatywę włączyli się także studenci WSPiA. Codziennie, od środy (5 kwietnia) do niedzieli 9 kwietnia br., wolontariusze będą czekać na wszystkich studentów chcące pomóc chorym na białaczkę. Stoisko akcji Helpers’ Generation znaleźć będzie można przed aulą na pierwszym piętrze w budynku A.

– W dniach od 5 do 7 kwietnia wolontariusze będą czekać od 11:00 do 15:00. W weekend (8 i 9 kwietnia) do akcji będzie można włączyć się od 10:00 do 16:00 – poinformował Przemysław Pawlak, rzecznik rzeszowskiej uczelni.

Dodatkowo w ramach Helpers’ Generation studenci WSPiA organizują konferencję naukową prezentującą najważniejsze informacje o dawstwie szpiku. Podczas dyskusji, która rozpocznie się w środę o 9:00 w sali 119 A, będzie można m.in. poznać fundację DKMS, dowiedzieć się jak zapisać się do bazy dawców szpiku oraz w jaki sposób pobiera się komórki macierzyste do przeszczepu.

Jak się zarejestrować?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia.

Dlaczego warto?

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało.

Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie, Fundacja pozyskuje wsparcie różnych grup środowiskowych. Kolejni potencjalni dawcy rejestrowani są tak w akcjach ogólnopolskich, jak i lokalnych. Jak pokazuje życie studenci to grupa, która bardzo aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach społecznych, również tych przeciwko białaczce.

O Fundacji

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa od 2008 roku. Od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 1 mln potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już prawie 4000 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: