Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata – takiej kary chce 27-letni obywatel Izraela, który doprowadził do wypadku w podrzeszowskiej miejscowości Hyżne. W zdarzeniu poważnie ranny został drugi obywatel Izraela.

Do wypadku doszło 20 stycznia br. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie. Jak wynika z jej ustaleń, dwóch obywateli Izraela jechało peugeotem do Centrum Historii Polskich Żydów w Dynowie. Samochodem kierował 27-letni mężczyzna, pasażerem był jego znajomy w wieku 32 lat. 

– Na łuku drogi kierowca peugeota stracił panowanie nad pojazdem i wjechał nim do przydrożnego rowu – mówi Artur Grabowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. 

Jak się okazało, pasażer peugeota został poważnie ranny. Obrażenia, jakich doznał 32-letni obywatel Izraela, zagrażają jego życiu. Prokuratura twierdzi, że kierowca przekroczył prędkość. Na tym odcinku obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. – Kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o 40 km/h – twierdzi rzecznik Grabowski. 

27-latkowi postawiono zarzut z artykułu 177 § 2 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że jeżeli ktoś doprowadza do wypadku, którego następstwem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, to sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

27-latek przyznał się do winy i zadeklarował chęć dobrowolnego poddania się karze: rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, orzeczenie nawiązki na rzecz 32-latka w wysokości 10 tys. zł, przeproszenie pokrzywdzonego i zobowiązanie się do pokrycia kosztów sądowych. – Prokurator teraz przeanalizuje, czy zgodzi się na taką karę – wyjaśnia Artur Grabowski. 

Nawet jeśli prokurator karę dla 27-latka zaakceptuje, to ostateczną decyzję w tej sprawie i tak podejmie sąd. Obywatel Izraela, po przesłuchaniu, opuścił budynek prokuratury. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł oraz poręczenie indywidualne od “osoby godnej zaufania”. W tym przypadku był nią rabin krakowski.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

13 KOMENTARZE

 1. “poręczenie indywidualne od “osoby godnej zaufania”. W tym przypadku był nią rabin…”
  Ciekawe, czy coś podobnego przeszłoby, gdyby takiego poręczenia indywidualnego, udzielił
  gojowi biskup? już widzę jaki byłby kwik!

 2. Tomek twoja wypowiedz to typowe szukanie dziury w calym, byle dopiec. A sam sie przejechales 🙂 Wiecej wiary w innych ludzi, mam wrazenie ze tylko szukamy co by tu drugiemu dopowiedziec…

 3. Autorką terminu “specjalna kasta” jest sędzia Irena Kamińska. Na Kongresie Sędziów Polskich określiła tak środowisko sędziów. Pełna jej wypowiedź: “Całe życie broniłam sędziów. Uważam, że to jest zupełnie nadzwyczajna kasta ludzi i myślę, proszę państwa, że damy radę”.
  Niestety, nie PIS tego nie wymyślił.

 4. … to nazywa się “dobrowolne poddanie się karze”, czyli instytucja polskiego prawa karnego zezwalająca oskarżonemu na złożenie wniosku o wymierzenie określonej kary bez postępowania dowodowego. Reguluje ją art. 387 k.p.k. Dostępna również dla polskich obywateli.

 5. Oczywiście łaskawie nie zwracasz uwagi na ten fragment artykułu, który cytujesz : “Wszystkie strony (prokurator, obrońca i rodzice Patrycji jako oskarżyciele posiłkowi) zawnioskowali zgodnie o ten sam wymiar kary dla oskarżonego kierowcy tira – rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na trzy lata.” Pisowskie hasło specjalnej kasty przesłoniło logikę czytania? To jeszcze raz do tępego łba: o taki wymiar kary wnioskowała prokuratura oraz RODZICE OFIARY. Sąd tylko sie przychylił. A przychylił się bo kierowca co prawda nie zachował pełnej ostrożności ale warunki tego skrzyżowania w połączeniu z wielkością samochodu były też pewną okolicznością łagodzącą. I wszyscy, łacznie z rodzicami to zrozumieli tylko internetowy pisowski trol nie pojmuje.

 6. ,,Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata – takiej kary chce 27-letni obywatel Izraela, który doprowadził do wypadku w podrzeszowskiej miejscowości Hyżne…” to cytat z tytułu informacji…śmiać się czy płakać?

Comments are closed.