rak a zdrowie

W Zespole Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie, będącym jednostką organizacyjną Powiatu Rzeszowskiego, zakończono badania w ramach IX edycji kampanii „Rak a zdrowie”. W akcji, która promuje profilaktykę raka piersi, wzięło udział 270 kobiet.

W latach 2014 – 2022, w ramach akcji profilaktycznej „Rak a zdrowie”, na mammografię zgłosiło się 3455 kobiet z terenu powiatu rzeszowskiego. Są to osoby, które po raz pierwszy wykonały badanie profilaktyczne, ale też i takie, które regularnie co 2 lata korzystają z możliwości wykonania mammografii.

Rak a zdrowie

W trakcie tegorocznej akcji u 16 procent przebadanych kobiet zdiagnozowano zmiany, które wymagają dalszej diagnostyki lub obserwacji. Dane te udowadniają jak ważne jest edukowanie pacjentek i systematyczna profilaktyka. Wśród przebadanych wykryto: 18 zmian łagodnych, 22 zmiany prawdopodobnie łagodne i 3 zmiany wymagające dalszej diagnostyki. 

Wśród pań, które wzięły udział w loterii towarzyszącej tegorocznej akcji „Rak a zdrowie” rozlosowano nagrody rzeczowe, m.in. zestawy kosmetyków do pielęgnacji oraz makijażu, sprzęt fitness oraz nagrodę główną, którą w tym roku był ekspres do kawy. Uroczyste podsumowanie akcji i wręczenie nagród odbyło się w czwartek 29 grudnia w ZOZ nr 2 w Rzeszowie.

Nowotwory złośliwe – problem zdrowia publicznego

Patronat honorowy nad akcją sprawował Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski. Patronami medialnymi były: TVP3 Rzeszów, Radio VIA, portal RESInetpl. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować sponsorom oraz wszystkim partnerom za zaangażowanie i okazane wsparcie w propagowaniu profilaktyki antynowotworowej.

Nowotwory złośliwe są głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem.

23 proc. zachorowań to rak piersi

W Polsce 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet to właśnie rak piersi. Poza wzrostem liczby zachorowań znacząco rośnie liczba zgonów spowodowanych nowotworem złośliwym piersi.

W początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów, dlatego istotnym czynnikiem warunkującym wyleczenie z raka piersi jest odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, które możliwe jest dzięki profilaktyce i regularnym badaniom diagnostycznym.

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem, a szczyt zachorowań występuje u kobiet pomiędzy 50 a 69 r. życia. Jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania tej choroby jest profilaktyczne badanie mammograficzne.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama