ZOZ nr 2 w Rzeszowie od wielu lat prowadzi profilaktykę dla mieszkańców Podkarpacia, a zwłaszcza powiatu rzeszowskiego. Jednym z takich działań jest profilaktyka antynowotworowa „Rak a Zdrowie”.

ZOZ nr 2 w Rzeszowie

ZOZ nr 2 w Rzeszowie będący jednostką organizacyjną Powiatu Rzeszowskiego już od 2014 roku jest organizatorem akcji, która ma zachęcać kobiety do regularnego zgłaszania się na profilaktyczne badania mammograficzne.

Pierwsza akcja trwała od 14 października do 31 grudnia 2014 i okazała się dużym sukcesem. Na badanie mammograficzne zgłosiło się 652 osoby, w analogicznym okresie rok wcześniej wykonano 305 badań. 

W kolejnych latach akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, wiele pań po raz pierwszy wykonało badanie, równie dużo zaczęło pilnować terminu mammografii i zgłaszać się na badanie regularnie co 2 lata.

Niestety, od 2020 roku odnotowano mniejsze zainteresowanie badaniami profilaktycznymi. Ma to niewątpliwie związek z pandemią COVID-19.

Pozytywny efekt działań zachęciły Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 do kontynuowania akcji i w ten sposób w bieżącym roku odbywa się już IX edycja akcji „Rak a Zdrowie”.

Profilaktyka raka piersi

Tymczasem rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co 5 Polka chorująca na nowotwór złośliwy, choruje na raka piersi. Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta po 50. roku życia i jest najwyższe w grupie wiekowej 50-69 lat. Brak profilaktyki oznacza wysoką śmiertelność związaną z inwazyjnością zaawansowanego raka piersi.

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zachorowań i poprawy wyników leczenia są badania profilaktyczne. Wykrycie zmian chorobowych na bardzo wczesnym etapie pozwala szybko podjąć odpowiednie leczenie i daje duże szanse na pełny powrót do zdrowia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kampania zdrowotna „Rak a Zdrowie”

Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W ZOZ nr 2 w Rzeszowie już od 3 października ruszyła kolejna edycja akcji „Rak a Zdrowie”. Badania realizowane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego przez NFZ, w związku z tym panie, które nie wykonywały profilaktycznej mammografii, w ciągu ostatnich 2 lat, mogą się przebadać bez skierowania i bezpłatnie.

Rejestracja na badanie odbywa się telefonicznie pod nr. tel. 17 86 13 634, 17 86 13 605 oraz 17 86 13 616 lub osobiście w Pracowni Mammografii oraz Rejestracji RTG.

Badania mammograficzne można wykonywać w Pracowni Mammograficznej w Przychodni Specjalistycznej – Centrum Diagnostycznym przy ul. Fredry 9 w Rzeszowie.

Pracownia wyposażona jest w wysokiej jakości cyfrowy aparat mammograficzny. Badania są całkowicie bezpieczne i przyjazne dla pacjentek, odbywają się w komfortowych warunkach.

Patronat honorowy nad akcją objął starosta rzeszowski Józef Jodłowski. – Zawsze popieraliśmy i wspieraliśmy tego typu akcje. Tu chodzi bowiem o życie i zdrowie mieszkanek powiatu. Podczas dotychczasowych edycji kilkaset kobiet dowiedziało się, że ich zdrowie jest zagrożone. Dzięki wczesnemu wykryciu zmiany możliwe jest podjęcie odpowiedniej interwencji. Wiele kobiet zawdzięcza życie takim właśnie akcjom – mówi Józef Jodłowski.

Warto dbać o swoje zdrowie, a przy okazji wygrać atrakcyjne nagrody

Kobiety, które przebadają się w terminie 3 października – 15 grudnia 2022 r. mogą wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród rzeczowych, kupując los na loterii w cenie 1 zł. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na profilaktyke nowotworową. W tegorocznej edycji do wygrania jest 39 nagród rzeczowych, główną jest ekspres do kawy o wartości 1299 zł., pozostałe nagrody to produkty fitness, zestawy kosmetyków kolorowych oraz pielęgnacyjnych.

ZOZ nr 2 zachęca kobiety, aby zdecydowały się na wykonanie mammografii, ponieważ profilaktyka raka piersi jest niezwykle ważna. Warto zadbać o swoje zdrowie, a przy okazji można wygrać atrakcyjną nagrodę.

 

Reklama