Zdjęcie: materiały prasowe

Prace 20 absolwentów, studentów i wykładowców Pracowni Rysunku Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego można zobaczyć na wystawie „Powidoki rysunku” – bezpłatnie w Strefie Kultury w CH Plaza Rzeszów. 

Wystawa „Powidoki rysunku” przygotowana została przez Pracownię Rysunku 41 w Instytucie Sztuk Pięknych UR. Jak tłumaczy dr hab. prof. UR Renata Szyszlak, prace otwierają przestrzeń doznań innych niż prosta ilustracja przedmiotu.

– Balansują na granicy między obrazowością a abstrakcją. Sygnalizują wieloznaczność w konstrukcjach myślowych, które przeczą racjonalnemu zakończeniu – opisuje prace studentów prof. Szyszlak.

Bo jak dodaje, „niedopowiedzenia otwierają na wielowymiarowe obszary form i znaczeń”.

– Przecież wiemy, że człowiek nie powinien szukać w dziele sztuki jawnego i łatwego piękna, ale widzieć w nim tajemnicę godną zgłębienia, powinność domagającą się spełnienia, podnietę dla pracy wyobraźni – podkreśla prof. Renata Szyszlak.

Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt rysunków 20 absolwentów, studentów i wykładowców Pracowni Rysunku ISP. Prace są częściowo uwolnione z hierarchii odniesień. Ich autorzy starali się pokazać fundament rysunku. 

Pracownia Rysunku ISP początkowo prowadzona była przez prof. Stanisława Góreckiego oraz i śp. prof. Marlenę Makiel-Hędrzak. Zawsze dawała studentom możliwość wolnego i kreatywnego działania, wymykającego się utartym konwenansom pojmowania rysunku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Strefa Kultury” w Plazie

Od listopada 2019 roku klienci Centrum mają okazję oglądać najlepsze prace młodych, zdolnych artystów, głównie z naszego regionu. Strefa znajduje się na parterze Centrum, w pobliżu apteki, przy wejściu od strony dużego parkingu przed hipermarketem E. Leclerc.

W „Strefy Kultury” odbyło się już kilka wernisaży, warsztatów i spektakli. W poprzednich miesiącach w Strefie odbyły się wystawy nie tylko podkarpackich artystów.  Plaza gościła także wystawę plakatów członków ukraińskiego Klubu Ilustratorów PICTORIC.

Z naszego regionu swoje prace prezentowali m.in. Barbara Hubert, Magdalena Uchman, Piotr Wroniec jr, Roderyk Wolski, Mateusz Głuszek, Beata Czyżewska czy fotograf Artur Wysocki.

Wystawę „Powidoki rysunku” można oglądać codziennie w godzinach otwarcia Plazy.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama