Powódź na Podkarpaciu. 180 interwencji straży, nieprzejezdne drogi. PiS apeluje o pomoc

0
Reklama

Ci, którzy chcą pomóc poszkodowanym przez powódź na Podkarpaciu, mogą się zgłaszać do siedziby PiS w Rzeszowie. Strażacy nie przerywają akcji ratowniczej.

 

W piątek podkarpacki PiS poinformował, że regionalne władze partii podjęły decyzję o zorganizowaniu akcji pomocy dla osób poszkodowanych przez powódź, która w ostatnich dniach dotknęła nasz region.

PiS zachęca swoich członków i sympatyków do zbierania i zgłaszania w siedzibach PiS w Rzeszowie (ul. Hetmańska 9) i Przemyślu informacji o miejscach oraz osobach, które w związku z intensywnymi opadami wymagają wsparcia.

– Dla tych, którzy najbardziej ucierpieli, a w szczególności dzieciom z zalanych terenów zostanie zorganizowana odpowiednia pomoc – zapowiada PiS. 

Przedstawiciele PiS podkreślają, że ważne jest, aby zachęcać wszystkich – w tym instytucje i samorządy – do włączenia się na miarę swoich możliwości w pomoc poszkodowanym, aby jak najszybciej mogli wrócić do normalnego życia.

Strażacy cały czas pomagają

Jak w piątek poinformował Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej, od północy strażacy interweniowali 180 razy, usuwając skutki intensywnych opadów deszczu. Strażacy najwięcej interwencji odnotowali w powiatach ropczycko-sędziszowskim, jasielskim, brzozowskim i strzyżowskim. 

– Większość naszych działań to pompowanie wody z okolicznych rozlewisk, ale także z zalanych posesji i piwnic. Cały czas strażacy pomagają zabezpieczyć workami z piaskiem posesje, które mogą być narażone na podtopienie, a także dozorują brzegi lokalnych rzek – mówi Marcin Betleja. 

Jak twierdzi Betleja, nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców w żadnym z terenów naszego województwa. Wszędzie tam, gdzie są podtopione posesje i domy lub istnieje zagrożenie, że do takiego podtopienia dojdzie, strażacy ze sprzętem pływającym, w razie czego, służą pomocą w wydostaniu się z zalanych posesji. 

W powiecie mieleckim cały czas działa sztab akcji podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, koordynujący działania strażaków w tamtym rejonie. Tam cały czas trwa pompowanie rozlewisk, zabezpieczanie domów, dozorowane są też brzegi rzek.

Podczas minionej doby strażacy interweniowali 373 razy, do akcji ratowniczej zaangażowano 2600 strażaków, 560 zastępów OSP i PSP. 

Sytuacja na podkarpackich drogach 

 

Intensywne opady deszczu znów spowodowały utrudnienia na wielu odcinkach dróg w naszym województwie. Tam, gdzie występują utrudnienia lub drogi są zablokowane, ruchem kierują policjanci lub służby drogowe. 

Bardzo trudna jest sytuacja na drogach powiatu mieleckiego. Miejscowe utrudnienia na drogach związane z podtopieniami występują w kilku miejscach:

– droga wojewódzka nr W982 w Gawłuszowicach

– drogi powiatowe w miejscowościach: Trzciana, Dąbrówka Osuchowska, Szafranów, Kawęczyn, Wampierzów, Wadowice Dolne, Wierzchowiny, Rydzów, Dulcza Wielka.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, w powiecie stalowowolskim podtopiona jest droga wojewódzka w Stanach oraz droga powiatowa między Bojanowem a Wilczą Wolą.

Na terenie powiatu kolbuszowskiego nieprzejezdna jest droga wojewódzka w Raniżowie na ulicy Grunwaldzkiej (nieprzejezdny most). Wyłączone z ruchu zostały mosty na drogach gminnych w miejscowości Wola Rusinowska i Poręby Dymarskie.

Po nocnych nawałnicach na terenie powiatu strzyżowskiego, uszkodzony jest most na drodze gminnej w Bonarówce. Nieprzejezdna jest też droga powiatowa w Gliniku Zaborowskim.

– Sytuacja w powiatach m.in. brzozowskim, niżańskim została opanowana, tam drogi są już przejezdne – podała KWP w Rzeszowie. 

Policyjne radiowozy patrolują tereny dotknięte powodzią. Tam, gdzie przejazd samochodów, jest niemożliwy policjanci organizują objazdy. Dziś do akcji włączony został również policyjny śmigłowiec, który z góry monitoruje sytuację na zagrożonym obszarze.

Na poniższym filmie tereny dotknięte powodzią w gminie Bojanów w powiecie stalowowolskim. Autorem nagrania z drona jest Jacek Faraś z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: