Zdjęcie: Urząd Miasta w Rzeszowie

3 maja w Święto Paniagi po raz trzeci zainauguruje specjalna linia autobusowa „Zobacz Rzeszów”. W każdą niedzielę do końca września z okna autobusu będzie można zobaczyć, co się dzieje i co będzie się działo w stolicy Podkarpacia.

Linia „Zobacz Rzeszów” to pomysł prezydenta Tadeusza Ferenca, który uznał, że warto pokazywać najważniejsze inwestycje w mieście i największe atrakcje turystyczne. Autobus specjalnej linii po raz pierwszy wyjechał na rzeszowskie ulice w 2015 roku.

Linia odniosła ogromny sukces, co zaskoczyło samych urzędników. Bezpłatne zaproszenia rozchodziły się, jak świeże bułeczki – w ciągu 2-3 dni. Podobnie było rok później. W każdym niedzielnym kursie brało udział ok. 40 osób, w ciągu roku ok. 1,5 tysiąca.

Na te liczby składały się również dodatkowe wyjazdy w tygodniu, gdy w Rzeszowie odbywały się np. konferencje, czy seminaria i ich uczestnicy chcieli zobaczyć stolicę Podkarpacia. Prezydent Ferenc zawsze wyrażał na to zgodę.

– Kursy są popularne, bo są nietypowe. Prawdopodobnie jesteśmy jedynym miastem w Europie, które organizuje objazdy po trasie inwestycji. Takie kursy w innych miastach odbywają się, ale mają one charakter czysto turystyczny. Pokazujemy mieszkańcom i turystom, na co wydawane są publiczne pieniądze, na co przeznaczamy wpływy z podatków. Ludzie chcą wiedzieć, na co wydajemy ich pieniądze. Bardzo dużo mieszkańców interesuje się tym, co się dzieje w Rzeszowie – twierdzi Kamil Czyż, wicedyrektor Wydziału Promocji w rzeszowskim Urzędzie Miasta.

Objazd z przewodnikiem

Dodatkową atrakcją linii „Zobacz Rzeszów” jest to, że w autobusie jest przewodnik, który opowiada o każdej inwestycji. Przewodnikiem inauguracyjnego tegorocznego kursu 3 maja w Święto Paniagi tradycyjnie będzie Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa, odpowiedzialny za miejskie inwestycje. W kolejne niedziele przewodnikami będą specjalnie przeszkoleni pracownicy Wydziału Promocji magistratu.

– Po zakończeniu kursu wiele osób jeszcze zostaje i pyta przewodnika o konkretne rzeczy, jakie widzieli na trasie. Unikatowość tej linii polega też na tym, że mieszkańcy mogą zobaczyć inwestycje, ale też usłyszeć konkrety na ich temat i dlaczego one są tak ważne. „Zobacz Rzeszów” to też okazja dla osób, które na co dzień poruszają się jedną trasą, by zobaczyć miejsca, w których nie bywają – mówi Kamil Czyż.

Nie brakuje i takich osób, które co roku zwiedzają miasto z okna autobusu. Powód? Trasa linii jest zmieniana. W tym roku również tak będzie, choć zmiany nie będą diametralne. Trasa będzie liczyła ponad 40 km, na objazd po mieście trzeba zarezerwować ok. 70 minut. Wiele zależy od tego, jaki będzie ruch na ulicach w danym dniu.

Autobusy linii „Zobacz Rzeszów” będą jeździły raz w tygodniu, w każdą niedzielę o godz. 13:00. Wyjazd sprzed ratusza. Bezpłatne zaproszenia na inauguracyjny kurs są już wydrukowane. Do dystrybucji zostaną wprowadzone w drugiej połowie kwietnia, po świętach wielkanocnych. Zaproszenia będzie można odbierać w Podziemnej Trasie Turystycznej oraz w Punktach Obsługi Mieszkańców. Tak też będzie przy kolejnych kursach.

– Zaproszenia do dystrybucji będziemy przekazywać na 2-3 tygodnie przed konkretnym kursem. Poinformujemy o tym z wyprzedzeniem na naszej stronie internetowej i na Facebooku – zapewnia Kamil Czyż.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Co będzie nowością na trasie?

Autobus wyjeżdżać będzie sprzed ratusza. Następnie przejedzie al. Cieplińskiego w kierunku pomnika Czynu Rewolucyjnego, skręci w prawo w al. Piłsudskiego. Dalej pojedziemy aż do ronda na Pobitnie. Tam autobus skręci w lewo w ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, dojedzie aż do ronda Kuronia, a potem w stronę Mostu Mazowieckiego.

Po przejechaniu mostu, autobus skręci w ul. Lubelską, przejedzie rondo im. Jana Pawła II i wjedzie w ul. Warszawską. Tam mijać będziemy najnowocześniejszy w Rzeszowie biurowiec – SkyRes Warszawska.

Z ul. Warszawskiej autobus wjedzie w al. Wyzwolenia, następnie pokona fragment osiedla Baranówka, przejedzie przez ul. Ofiar Katynia, by wjechać na jedno z najnowszych i najdynamiczniej rozwijających się osiedli w Rzeszowie – przy ul. Błogosławionej Karoliny, gdzie znajduje się najnowocześniejsza szkoła w mieście – Zespół Szkół nr 7. Potem powrót tą samą trasą aż do ul. Witosa.

– Autobus przejedzie obwodnicę w kierunku rzeszowskiej zapory. Po drodze zrobi jeszcze pętlę przez osiedle Architektów. I to właśnie będzie nowość w tym roku. Uznaliśmy, że to osiedle też bardzo ładnie się rozbudowuje i warto je pokazać mieszkańcom. Tam powiemy o trwającej budowie łącznika z drogą ekspresową S19 i planowanej budowie obwodnicy południowej. Będziemy też mówić o planach budowy kolejki nadziemnej – monorail – zdradza nam Kamil Czyż.

Nie tylko miejskie inwestycje

Powrót autobusem przez ul. Podkarpacką, ponownie wjazd na obwodnicę. Autobus mijać będzie budynki Politechniki Rzeszowskiej, przejedzie przez zaporę prosto na al. Powstańców Warszawy, następnie skręci w lewo w al. Rejtana, dojedzie do skrzyżowania z al. Kopisto, znów skręci w lewo w kierunku Mostu Zamkowego. Po jego przejechaniu autobus zatrzyma się przy fontannie multimedialnej niedaleko Zamku Lubomirskich. Fontanna to jedna największych atrakcji turystycznych Rzeszowa.

Przy fontannie będzie można zakończyć objazd. Jeżeli ktoś się na to nie zdecyduje, to autobus zawiezie nas na plac Farny, gdzie zakończy się cały kurs. Trasa została tak ułożona, by mieszkańcy zobaczyli najważniejsze inwestycje i najciekawsze miejsca.

– Pokażemy, co udało się zrobić, jakie mamy plany na przyszłość. Pokażemy najważniejsze inwestycje nie tylko realizowane przez miasto, ale też przez prywatnych inwestorów, czy też rzeszowskie uczelnie. Będziemy mówić, jak miasto się zmienia, jaki ma budżet, ilu mieszkańców ma aktualnie Rzeszów, jakie inicjatywy podejmuje prezydent Tadeusz Ferenc. Cała trasa będzie bardzo ciekawa, wypełniona informacjami – zapowiada Kamil Czyż.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama