Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Miał powstać w Rzeszowie, będą go budować jednak w Świlczy. Mowa o Uniwersyteckim Klinicznym Szpitalu. To nie jedyne plany Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczelnia na swój rozwój chce wydać prawie 900 mln zł! 

Podkarpaccy posłowie PiS – Krystyna Wróblewska, Bogdan Rzońca i Andrzej Szlachta – w piątek ujawnili plany Uniwersytetu Rzeszowskiego dotyczące m.in. budowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który niezbędny jest do rozwijania kierunku medycznego działającego na UR od 2015 roku.

7 minut od centrum Rzeszowa

– Szpital powstanie w Świlczy. Jest już zgoda władz gminy na przekazanie działek – zakomunikowała poseł Wróblewska. Potwierdza to prof. Józef Cebulski, prorektor ds. infrastruktury i współpracy z gospodarką UR.

– Postawiliśmy na Świlczę, bo działki ulokowane w połowie starej DK 4 i A4 dają możliwość szybkiego dojazdu do szpitala z całego województwa. Ta lokalizacja jest także o tyle dobra, iż do centrum Rzeszowa jest ona oddalona 7 minut jazdy samochodem. Poza tym, wybrana lokalizacja, to także miejsce ustronne i spokojne – wyjaśnia nam prof. Cebulski.

Wybór Świlczy na budowę nowego uniwersyteckiego szpitala to skutek fiasku wcześniejszych rozmów Uniwersytetu Rzeszowskiego z władzami województwa podkarpackiego na temat utworzenia takiego szpitala na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Na jego przejęcie w grudniu 2017 r. nie zgodził się Senat UR.

Jeszcze wcześniej samorząd wojewódzki chciał, by szpital uniwersytecki powstał na bazie Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Na taką operację nie zgodził się jednak ratusz. Gdy okazało się, że Uniwersytet Rzeszowski nie przejmie zadłużonego szpitala przy ul. Szopena, władze Rzeszowa wyszły z propozycją budowy szpitala od podstaw.

Szpital na 30-hektarowej działce

Miasto proponowało swoje grunty do 5 ha, ale dla uczelni miejskie tereny były za małe. Uniwersytet zaczął się rozglądać za działkami w sąsiednich gminach, m.in. w Krasnem, Trzebownisku i właśnie w Świlczy. Wójt tej ostatniej zaoferował UR 30-hektarową działkę.

– Traktujemy rozwój UR kompleksowo, dlatego zależało nam na tym, aby pozyskać większą ilość gruntu. Powstały kampus z czasem będzie się rozwijał, a do tego potrzebna jest większa przestrzeń – tłumaczy prorektor Cebulski.

Sama budowa szpitala o powierzchni 27,5 tys. m kw. szacowana jest na 523 mln zł. Uniwersytet Rzeszowski pieniądze na inwestycję chce zdobyć z budżetu państwa. Plan zakłada, że szpital powstawałby w latach 2020-2026.

Lepsza jakość leczenia nowotworów

To nie koniec marzeń władz UR na podniesienie rangi Wydziału Medycznego. W planach jest także, by przy szpitalu klinicznym za ok. 160 mln zł powstało także Centrum Diagnostyki Medycznej i Medycyny Spersonalizowanej o powierzchni ponad 8 tys. m kw. 

– Chcemy na Podkarpaciu leczyć szczególnie choroby nowotworowe według najlepszych światowych trendów. Obecna diagnostyka w zakresie np. onkologii odbywa się według pewnego schematu diagnostycznego – wyjaśnia prof. Józef Cebulski.

– My chcemy, by u nas diagnostyka odbywała się w oparciu o badania genetyczne, które poprzez swoje indywidualne podejście do pacjenta pozwolą na bardziej odpowiednie dobranie terapii, co tym samym zwiększy szanse pacjenta na wyleczenie – dodaje.

Ośrodek leczenia chorób psychicznych

W planach jest również budowa ośrodka leczenia chorób psychicznych w Rzeszowie, który miałby oddziały w Żurawicy i Dębicy. UR widzi potrzebę budowy takiego ośrodka, bo obecnie w Rzeszowie leczenie chorób psychicznych jest dość mocno ograniczone. Ośrodek zapewniałby pacjentom – dzieciom i dorosłym – opiekę przez całą dobę.

– Rozważamy stworzenie także oddziału zamkniętego dla przypadków najtrudniejszych – mówi prorektor Cebulski.

Ostatnią ważną planowaną inwestycją jest budowa w Przemyślu Instytutu Medycyny Transgranicznej przy tamtejszym szpitalu wojewódzkim. Do ośrodka trafiałyby osoby za wschodniej granicy z podejrzeniem chorób rzadko występujących w Polsce. 

Politycy PiS: będziemy lobbować z UR

Uniwersytet Rzeszowski na realizację wszystkich tych projektów chce zdobyć z budżetu państwa łącznie 892 mln zł.

Jest na to szansa? Poseł Bogdan Rzońca twierdzi, że tak. Przypomina, że rząd PiS dał już wcześniej 1 mld zł Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, ok. 600 mln zł Uniwersytetowi Medycznego w Gdańsku, 324 mln zł dla UM w Lublinie, a UM w Łodzi – 500 mln zł.

– Idziemu utartą ścieżką innych uczelni. Liczymy na to, że rząd zainwestuje także w województwo podkarpackie – mówi Bogdan Rzońca. Podkarpaccy politycy PiS zadeklarowali, że w parlamencie będą lobbować za przyznaniem UR dofinansowania. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: