Powstał nowy park w Rzeszowie z błogosławioną patronką [FOTO]

12
Reklama

Na osiedlu Projektant w Rzeszowie powstał nowy zespół parkowy z rzeźbą jego patronki – błogosławionej Karoliny Kózki. Park został oddany do użytku.

 

Potrzebę utworzenia parku na osiedlu Projektant głoszono w ramach pierwszej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Na półtorahektarowej powierzchni, którą zajmuje nowy park, utworzono liczne alejki spacerowe, w które zostały wkomponowane ławki, lampy oświetlające obiekt i elementy architektury ogrodowej, m.in. pergole i donice. Zostały posadzone nowe trawy i około 3 tys. drzew i roślin – wylicza Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W centralnym punkcie parku usytuowano rzeźbę błogosławionej Karoliny Kózki. Przedstawia postać patronki parku siedzącej na ławce i czytającej zgromadzonej wokół niej dzieci książkę. To dwie dziewczynki i chłopiec. Kompozycję uzupełniają rzeźby gąski i kotka. Jej autorką jest rzeszowska artystka Anna Hass-Brzuzan.

– Projekty prezentowałam podczas spotkania artystów-plastyków z prezydentem Rzeszowa. Największym zainteresowaniem cieszyły się moje kameralne kompozycje dziecięce. Rzeźba, która znajduje się w parku bł. Karoliny, to był mój wspólny pomysł i osób z Zarządu Zieleni – podkreśla Anna Hass-Brzuzan.

Autorka zdradza nam również, że inspiracją do postaci chłopca i siedzącego obok niego kota był jej syn Bartek i jego ulubiony zwierzak.

– Moim zamierzeniem było, by rzeźba znalazła się w centrum wiejskiego ogródka. Chciałabym, żeby otoczyły ją piękne, choć zapomniane kwiaty, których w mieście od dawna się już nie sadzi, m.in. stokrotki, fiołki, lilie czy dalie. W tej chwili aura za oknem ku temu nie sprzyja, ale mam nadzieję, że na wiosnę uda się to zrealizować – dodaje artystka.

Budowa parku rozpoczęła się w kwietniu br. Pochłonęła ponad 1 mln zł. Rzeźba kosztowała 144 tys. zł.

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

12 KOMENTARZE

  1. park śliczny jak na taką małą powierzchnie, ale wiadomo, bogatsze osiedle to i przywileje bogatsze 😉
    na Krakowskiej Południe administracja walczyła z wyglądem 'jak za komuny’ i ocieplili bloki ale taką scenę paskudną zrobili, że szpeci nasze osiedle bardziej od czegokolwiek gdziekolwiek innego… park za milion na plus, scena za ponad 500 tyś jest niewypałem i porażką obecnych ludzi w radzie miasta i osiedla..

Comments are closed.