Chcesz odpocząć w urokliwym miejscu, otoczonym malowniczym pagórkowatym krajobrazem, blisko natury, wśród lasów i stawów? Chcesz zobaczyć zabytki sakralne, poznać smaczną wiejską kuchnię i ekologiczne produkty? A może jesteś miłośnikiem wędkowania, zapalonym grzybiarzem lub wolisz aktywnie spędzić czas jeżdżąc na rowerze czy konno? To wszystko znajdziesz w Gminie Chmielnik – przyjedź do nas!

Chmielnik to gmina wiejska położona w centralnej części województwa podkarpackiego,
w powiecie rzeszowskim, w sąsiedztwie miasta Rzeszowa oraz gmin: Krasne, Łańcut, Markowa, Hyżne i Tyczyn. Zajmuje obszar 52,90 km kw. i jest zamieszkiwana przez prawie 7 tys. mieszkańców. W obrębie gminy, znajduje się 5 sołectw: Chmielnik, Błędowa Tyczyńska, Borówki, Wola Rafałowska i Zabratówka. Siedzibą urzędu jest miejscowość Chmielnik, która w 2012 r. otrzymała tytuł „Najpiękniejszej wsi podkarpackiej”.

Przyroda…

Niewątpliwie jednym z atutów gminy są walory środowiska naturalnego.
Lasy, łąki, stawy, pastwiska, bogata szata roślinna, to miejscowy krajobraz, którego część wchodzi w skład Hyżnieńsko-Gwoźnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu jako „cenny pod względem przyrodniczym i krajobrazowym”, fragment województwa. Ze względu na pozostałości po Puszczy Karpackiej, można spotkać tu jelenia, borsuka, puchacza czy bociana czarnego. Liczne kompleksy leśne dają  grzybiarzom wiele radości, zapewniają bliski kontakt z naturą i zachęcają do spacerów.

Z kolei miłośnicy wędkowania mają do dyspozycji Stawy w Tarnawce. Zbiorniki wodne otoczone drzewami położone z dala od zabudowań, to idealne miejsce odpoczynku od codziennego zgiełku. Różnorodność rybostanu (m.in. karpie, węgorze, szczupaki, liny, płocie czy karasie), sprawia, że każdy wędkarz znajdzie tu coś dla siebie.

Zdjęcie: materiały Gminy Chmielnik

Aktywny wypoczynek…

Entuzjastom aktywnego spędzania wolnego czasu, gmina udostępnia sieć oznakowanych tras rowerowych, wyposażoną w wiaty przystankowe i tablice informacyjne. Szlaki rowerowe, o różnym stopniu trudności, przebiegają przez wszystkie miejscowości gminy, pozwalają odkryć jej najciekawsze zakątki, widokowe pasma wzgórz oraz urokliwe doliny.

Zdjęcie: materiały Gminy Chmielnik

Doskonałym miejscem aby rozpocząć swoją przygodę jeździecką są dwie stadniny koni w Chmielniku i Woli Rafałowskiej. Obok nauki jazdy konnej oferują one m. in. wycieczki konne, zawody jeździeckie, przejażdżki bryczką czy kuligi.

Zabytki…

Obok walorów przyrodniczych cenną atrakcją turystyczną Gminy Chmielnik są zabytki sakralne oraz inne ważne dla dziedzictwa narodowego obiekty, takie jak kościoły, kapliczki, pomniki, krzyże, stare chałupy czy młyn. Stanowią one materialne świadectwo historii gminy i posiadają cenne wartości artystyczne. Do najważniejszych zabytków, które możemy tu podziwiać należą m. in. Kościół p.w. św. Bartłomieja w Chmielniku z cudownie ocalałym z pożaru obrazem Matki Bożej Łaskawej, Kościół p.w. Św. Trójcy w Woli Rafałowskiej oraz kapliczka z rzeźbą Matki Boskiej Niepokalanej w Zabratówce.

Zdjęcie: materiały Gminy Chmielnik

Kultura…

Największą atrakcją związaną z kulturą ludową w gminie jest Izba Tradycji utworzona przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Wola Rafałowska „Nasza Wola”, w której zobaczyć można  ekspozycję sprzętów, narzędzi i naczyń używanych dawniej w domach i gospodarstwach, a także galerię obrazów religijnych. Stowarzyszenie wydało również serię książek „Z Mojej Małej Ojczyzny – Historia wsi życiem ludzi pisana”. Powstały one z potrzeby ocalenia od zapomnienia dziejów wsi, jej mieszkańców, tradycji i obrzędów.

Zdjęcie: materiały Gminy Chmielnik

Kluczową instytucją kultury w gminie jest Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku, która posiada swoje filie we wszystkich miejscowościach. Biblioteka zapewnia szeroką ofertę różnego rodzaju zajęć, zarówno o charakterze artystycznym jak i hobbystycznym, skierowaną do każdej grupy wiekowej.

Promowaniem kultury i pielęgnowaniem tradycji w gminie zajmują się także koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Organizowane są spotkania, warsztaty artystyczne, wieczory poetyckie, a także przedstawienia teatralne. W lokalną tradycję wpisały się takie imprezy kulturalne jak Święto Gminy czy dożynki.

Sport…

Obok wydarzeń kulturalnych dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy sportowe,
w szczególności: Rajd Rowerowy MTB w Zabratówce organizowany przez OSP, Turniej Piłkarski o Puchar Wójta Gminy Chmielnik oraz zawody wędkarskie w Zabratówce. Oprócz zdrowej rywalizacji, udział w zawodach zapewnia dobrą zabawę oraz daje mieszkańcom możliwość integracji.

Zdjęcie: materiały Gminy Chmielnik

Dobrą bazą do rozwijania sprawności fizycznej jest oferowana przez gminę infrastruktura sportowa. Tworzą ją przede wszystkim przyszkolne, ogólnodostępne i wielofunkcyjne boiska sportowe, gminne centrum rekreacyjno-sportowe, siłownie zewnętrzne, w tym Otwarta Strefa Aktywności oraz place zabaw dla dzieci. W dziedzinie sportu aktywnie działa klub kolarski OSP Zabratówka i klub piłkarski Galicja Chmielnik.

Zdjęcie: materiały Gminy Chmielnik
Zdjęcie: materiały Gminy Chmielnik

Infrastruktura…

Gmina jest terenem dobrze rozwiniętym również pod względem infrastruktury technicznej
i drogowej, co sprawia, że wiele osób decyduje się tu osiedlić na stałe. Z roku na rok przybywa nowych mieszkańców. Dostępne są tutaj wszystkie media. Do sieci wodociągowej podłączonych jest 40% nieruchomości, do kanalizacji sanitarnej 65 %, a 61 % populacji gminy korzysta z gazu sieciowego. Posiadamy także własną biologiczną oczyszczalnię ścieków, telefonię przewodową, dostęp do Internetu, dobry zasięg sieci telefonii komórkowej. Rozwinięta sieć dróg umożliwia dobrą komunikację wewnętrzną oraz z sąsiednimi gminami. Zaletą jest także dogodne położenie komunikacyjne, w pobliżu autostrady A4, drogi ekspresowej S19 via Carpatia, linii kolejowych i lotniska.

Gmina Chmielnik należy do Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF), Towarzystwa Rolno Przemysłowego „Dolina Strugu, a także do Stowarzyszenia „Euroregion Karpacki”.

Samorząd regularnie pozyskuje środki finansowe na realizację inwestycji służących poprawie jakości życia mieszkańców.

Edukacja…

Na terenie gminy znajduje się 5 szkół podstawowych, a edukacja na wyższych szczeblach jest łatwo dostępna, m.in. w pobliskim Rzeszowie. Od 2019 r. w ramach Centrum Edukacji Ekologicznej Polski Wschodniej w Chmielniku działa pierwsza w regionie szkoła branżowa przygotowująca do wykonywania zawodu rolnika ekologicznej produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Działalność gospodarcza…

Aktywność gospodarcza gminy rozwija się głównie w branżach: handel, usługi oraz produkcja. Funkcjonują tu także firmy wykonujące usługi budowlane, stolarskie, mechaniki pojazdowej fryzjerskie, ubezpieczeniowe i gastronomiczne. Największe i wciąż rozwijające się firmy mające duże znaczenie dla lokalnej gospodarki to: Chmielnik Zdrój S.A., Rewa Sp. z o. o., Hipar Sp. z o. o., Metalform – J. Kusz, Aj Profibud Sp. z o. o. Sp. K., Pok-Ter czy Zakład Aktywności Zawodowej Wola Rafalowska.

Zdrowa żywność…

Nieskażone środowisko naturalne sprzyja rozwojowi rolnictwa ekologicznego. Wciąż wzrasta liczba gospodarstw ekologicznych, których zdrowa żywność m. in. warzywa, owoce, sery, pieczywo, cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród lokalnej społeczności.

Chmielnik to przyjazna gmina, otwarta na turystów, nowych mieszkańców, oraz przedsiębiorców. To gmina, która stwarza warunki i możliwości rozwoju oraz w pełni wykorzystująca swój potencjał przyrodniczy i kulturowy.

Serdecznie zapraszamy!

www.chmielnik.pl

www.facebook.com/chmielnikgmina

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama