Wybór studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Warto podjąć ją w zgodzie z własnymi zainteresowaniami i upodobaniami, ale bez bujania w obłokach! Największa od ponad 20 lat inflacja, wojna w Ukrainie, pandemia – wszystko to powoduje uzasadnione obawy o przyszłość. Rozsądnym rozwiązaniem są studia w miejscu zamieszkania lub w jego pobliżu.

Koszty najmu mieszkań oraz utrzymania mieszkania (ogrzewanie, woda) rosną w zawrotnym tempie, a jak prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny szybki wzrost cen utrzyma się przez resztę roku. Wybór studiów w pobliżu miejsca zamieszkania, gdy nie ma potrzeby wynajęcia zakwaterowania, to w ciągu tylko jednego semestru oszczędność kilku tysięcy złotych.

Długie dojazdy z miejsca studiów do domu już są drogie a mogą być jeszcze droższe. Ceny benzyny w Polsce od wybuchu wojny w Ukrainie wzrosły najbardziej pośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Studiując blisko domu nie musisz przejmować się tym aż tak bardzo. Pozostanie w domu rodzinnym to duża oszczędność dla domowego budżetu.

Wybór studiów w pobliżu miejsca zamieszkania, gdy nie ma potrzeby wynajęcia zakwaterowania, to w ciągu tylko jednego semestru oszczędność kilku tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę rosnące ceny usług, produktów i usług oraz kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, studia poza domem mogą w najbliższym czasie okazać się sporym wydatkiem.

Bezpieczniej jest zdecydować się np. na studia I stopnia w miejscu zamieszkania (lub pobliżu), co daje nam gwarancję stałości kosztów, a ewentualnie później rozważyć kontynuację studiów poza Rzeszowem, kiedy sytuacja związana z inflacją się unormuje.

Płatne praktyki, praktyki zawodowe, czy też staże w firmach partnerskich WSIiZ często okazują się początkiem dłuższej kariery. Możliwość podjęcia pracy już w czasie studiów ma ogromny wpływ nie tylko na sytuację finansową studenta, ale także na jego perspektywy w przyszłości!

W Rzeszowie swoją działalność prowadzi 26 000 przedsiębiorstw, które są obsługiwane przez kilkaset instytucji otoczenia biznesu. W stolicy Podkarpacia swoją siedzibę ma wiele klastrów w tym jeden z najlepszych klastrów w Europie i na świecie – Dolina Lotnicza, ponadto Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej i Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej.

Zdjęcie: materiały partnera WSIiZ

WSIiZ współpracuje z liderami branży, m.in.: Deloitte, Olimp Labs, Kirhhoff Automotive, IDEO, TUV Nord. Firmy te są partnerami uczelni i wspierają absolwentów WSIiZ w znalezieniu zatrudnienia i rozwoju kariery.

Zdjęcie: materiały partnera WSIiZ

Rzeszów jest blisko 200-tysięcznym miastem i największym ośrodkiem miejskim w województwie podkarpackim. Dominującymi sektorami lokalnej gospodarki są lotnictwo, nowe technologie, przemysł farmaceutyczny – to przede wszystkim w nich na chętnych czeka atrakcyjna praca. Niezwykle cenione są obecnie umiejętności programowania, tworzenia gier czy grafiki komputerowej. Pracę z łatwością znajduje też personel medyczny: w publicznych i niepublicznych przychodniach i szpitalach.

WSIiZ kształci na kierunkach, które jako potrzebne i pożądane wskazują przedsiębiorcy i pracodawcy!

Zdjęcie: materiały partnera WSIiZ

Stolica Podkarpacia jest miastem dla młodych i miejscem z ogromnym potencjałem, z którym warto związać swoją przyszłość. Potwierdzają to wysokie pozycje w rankingach badających atrakcyjność Rzeszowa dla młodych ludzi.

Rzeszów jest miastem akademickim, stale rozwijającym się, zapewnia infrastrukturę mieszkaniową, kulturalną, rozrywkową i zawodową oraz z powodzeniem może konkurować z dużymi i popularnymi miastami.

Zdjęcia: Tadeusz Poźniak 

 „Zaprojektuj swoją przyszłość” – to hasło nowej inicjatywy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie skierowanej do osób stojących przed wyborem studiów.  W trakcie lipcowych cyklicznych spotkań eksperci WSIiZ pomogą znaleźć osobom biorącym udział w spotkaniach odpowiedzi na takie pytania jak: Czy można zaprojektować karierę marzeń na Podkarpaciu? Jak wybrać studia przyszłości? Które swoje mocne strony warto rozwijać? 

W przewidzianych terminach będzie można porozmawiać z ekspertami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie:  

  • Psychologiem z Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii, który pomoże zdiagnozować mocne strony i kompetencje. 
  • Doradcą zawodowym z naszego Biura Karier, z którym wytyczycie osobistą ścieżkę kariery, biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijający się podkarpacki rynek pracy. 
  • Specjalistą z Działu Rekrutacji WSIiZ, który odpowie na nurtujące pytania i pomoże dobrać przyszłościowy kierunek studiów. 

Szczegóły i terminy są dostępne TUTAJ

Wybierając Rzeszów jako miejsce studiów młody człowiek może mieć pewność, że jest to miasto, które sprzyja młodym. Wysoki poziom nauczania, rozwijający się rynek pracy i wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu po zajęciach – wszystko to jest dostępne  na miejscu, bez potrzeby wyjeżdżania i w rozsądnej cenie.

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama