Zdjęcie: materiały ZUS
Reklama

Do sądu w Rzeszowie trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm pracownicom rzeszowskiego ZUS-u. Obie bezprawnie przetwarzały dane blisko 360 osób.

Akt oskarżenia do Sąd Rejonowego w Rzeszowie wysłała Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów. Na ławie oskarżonych zasiądą dwie kobiety, pracujące w rzeszowskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: 50-letnia Barbara P. z Rzeszowa i 51-letnia Wiesława S. z powiatu rzeszowskiego. 

Z ustaleń prokuratury wynika, że pracownice ZUS od sierpnia 2020 roku do grudnia 2020 roku przetwarzały dane osobowe blisko 360 osób. – Logowały się na konta tych osób, pomimo, iż nie były do ich przetwarzania uprawnione – twierdzi Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. 

Obie kobiety odpowiedzą przed sądem za popełnienie przestępstwa w związku z ustawą o ochronie danych osobowych. Prokuratura twierdzi, że pracownice ZUS przeglądały dane osób, których załatwienie spraw nie leżało w ich obowiązkach. Kobiety przyznały się do winy i złożyły wyjaśnienia. Dodatkowo, Barbara S. chce się dobrowolnie poddać karze.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pracownicom ZUS grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo do dwóch lat pozbawienia wolności. Obie dotychczas nie były karane. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama