Magdalena i Cezary Szpytmowie z Politechniki Rzeszowskiej wyróżnieni w konkursie „Centrum Wiedzy Cognitarium”.
Dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma, którzy są wykładowcami Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, oraz ich współpracownicy Wojciecha Fałata i Agaty Podolec z Autorskiego Studia Architektury z Rzeszowa zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Wiedzy Cognitarium” przy ul. Śniadeckich w Koszalinie.
W konkursie wzięło udział aż 44 pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy. – Wiele projektów zaprezentowało ponadprzeciętny wysoki poziom – zaznaczył przewodniczący sądu konkursowego arch. Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Otwartość na miasto
Uczestnicy konkursu mogli wybrać dowolną lokalizację na terenie Politechniki Koszalińskiej.
– Zdecydowaliśmy się na bezpośrednie sąsiedztwo pomnika Płomienne Ptaki autorstwa Władysława Hasiora i budynku głównego Politechniki Koszalińskiej. Idea projektowa polegała na uhonorowaniu światowej klasy dzieła sztuki poprzez subtelną, eteryczną formę budynku, podobnie jak pomnik płynnie wynurzającego się z otaczającego terenu – tłumaczy dr inż. arch. Cezary Szpytma.
– Zaprojektowaliśmy obiekt zintegrowany z miastem i kampusem uczelni. To miejsce spacerów, otwarte na otoczenie, miasto i jego mieszkańców. Otwartość ta jest akcentowana na wszystkich polach: od usytuowania i skierowania budynku w kierunku miasta, przez dostępność zewnętrza, transparentność elewacji, po jednoprzestrzenność wnętrza – dodaje dr inż. arch. Magdalena Szpytma.
– Ważnym elementem nadającym charakter budynkowi jest wkomponowana w jego bryłę „latarnia” z wahadłem Foucaulta. Latarnia jest elementem widocznym z daleka, w
naturalny sposób budzącym zainteresowanie – twierdzą autorzy.
(cm)
redakcja@rzeszow-news.pl