Dr inż. Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie został zaproszony do udziału w spotkaniach z wysokimi przedstawicielami dowództwa NATO w Brukseli dotyczących szczytu sojuszu północnoatlantyckiego, jaki odbędzie się w lipcu w Warszawie.

– W Brukseli byłem jako jeden z Key Opinion Formers (kluczowe osoby mające wpływ na opinię publiczną). Spotkania odbywały się z urzędnikami wysokiego szczebla NATO-wskiej administracji. Byli to m.in. ambasadorzy krajów NATO i specjaliści od Missile Defence albo NATO-Russia relations. Uczestnictwo polegało na wysłuchaniu briefingu dotyczącego sytuacji, problemów i planów poszczególnych zagadnień w ramach działań NATO oraz szczerej i otwartej dyskusji – wyjaśnia dr inż. Maciej Milczanowski.

Sztab NATO wraz z przedstawicielami Polski organizują lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Wszystkie kwestie związane z tym wydarzeniem procedowane są właśnie w Sztabie w Brukseli.

– Uczestnictwo w obradach NATO w Brukseli traktuję jak zaszczyt z uwagi na rolę, jaką mi przypisano. Key Opinion Formers mają dla NATO zasadnicze znaczenie w obliczu wojny informacyjnej z Rosją i tzw. Państwem Islamskim. Co jednak istotne na tych spotkaniach nie otrzymywaliśmy pakietu informacji, jakie trzeba przekazywać, ale była to seria szczerych i otwartych spotkań, na których mogliśmy pytać o wszystko – mówi Maciej Milczanowski.

Podczas obrad w Brukseli często podkreślano, że NATO robi wszystko, aby zapewnić Rosję o braku agresywnych planów i zamiarów.

– Wszyscy, którzy się z nami spotykali podkreślali ogromną dbałość o to, by nie prowokować negatywnych reakcji ze strony rosyjskiej. Ale też jasno dawano do zrozumienia, że nie oznacza to bierności sojuszu. Sojusz musi być aktywny i responsywny wobec działań Rosji, a także coraz bardziej angażować się w zwalczanie tzw. Państwa Islamskiego – dodaje dr Milczanowski.

Szczególnie interesujące były dwa spotkania z przedstawicielami Polski: Robertem Pszczelem, szefem biura informacji NATO urzędującego przez lata w Moskwie oraz Jackiem Najderem – ambasadorem Polski w NATO.

– Przedstawili oni wiele szczegółów dotyczących bieżących działań w NATO oraz planów dotyczących szczytu NATO w Warszawie, a także co dla mnie bardzo istotne roli Polski i NATO w operacji zwalczania Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii – mówi Maciej Milczanowski.

Nie jest tajemnicą że właśnie na polu polityki informacyjnej Rosja odnosi sukcesy w swojej ofensywie przeciw wszystkim, których postrzega jako zagrożenie.

Teraz czas na szczyt NATO, a jesienią Warsaw Security Forum, w którym także wezmą udział przedstawiciele WSIiZ z Centrum Zimbardo ds. Rozwiązywania Konfliktów.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! Nowe osiedle w Rzeszowie – domy energooszczędne i inteligentne

mila_02_gotowy

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama