Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Stypendium dostanie co roku tylko jeden student. Ale najlepszy. – Zależy nam na ludziach ciekawskich naukowo i intelektualnie – mówi Alicja Kaleta z Pratt & Whitney.

Firma Pratt & Whitney od lat współpracuje z Politechnika Rzeszowską. Proponuje studentom staże, wspiera ich działalność naukową, a najlepszych zatrudnia. Tak buduje swoje kadry.

Teraz ufunduje stypendium dla najlepszego studenta Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, który ma już tytuł inżyniera i rozpoczął studia uzupełniające, czyli magisterskie.    

– Zależy nam na ludziach, którzy mają ciekawość intelektualną i będą się z naszą firmą dalej rozwijać – mówi Alicja Kaleta, dyrektor personalny Pratt & Whitney, która chce mieć też takich pracowników.  

Wyżej, po szczeblach kariery

Politechnika Rzeszowska ma 71 lat, i założenia miała szkolić kadry dla WSK Rzeszów, czyli wytwórni silników. Dzisiaj jest to Pratt & Whitney.    

Prof. Piotr Koszelnik, rektor PRz, liczy też, że stypendium zachęci młodych ludzi do nauki na studiach II stopnia. Zjawiskiem w skali europejskiej jest fakt, że studia magisterskie podejmuje 20-25 proc. młodzieży, która kończy studia I stopnia.

 – Wykształcenie magisterskie, ściśle akademickie, daje pewne podstawy, które można wykorzystać w pracy zawodowej. Aby wspinać się po kolejnych szczeblach kariery,  wyksztalcenie magisterskie przyda się – mówi wprost prof. Piotr Koszelnik. 

Stypendium ma też zachęcić młodzież, która na razie przygotowuje się do matury, żeby za rok wybrała studia na PRz. W piątek, 7 października, podpisano porozumienie w sprawie ufundowania stypendium dla studentów Politechniki Rzeszowskiej. 

2 tys. zł miesięcznie 

Stypendium wynosi 30 tys. zł. Będzie wypłacane po 2 tys. zł przez 15 miesięcy, od kwietnia 2023 roku.

Może się o nie starać student, który jest na pierwszym roku studiów stacjonarnych II stopnia, na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Po zakończeniu semestru zimowego, musi mieć średnią z ocen co najmniej 4.1. Na dyplomie ukończenia studiów inżynierskich, co najmniej 4.25, ale też inne osiągnięcia naukowe lub studenckie.

O przyznaniu stypendium będzie decydowała kapituła składająca się maksymalnie z 15 osób. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama