Zdjęcie: Twitter.com / Kancelaria Premiera
Reklama

– Ukraina wygra wojnę w olbrzymiej mierze dzięki polskim i amerykańskim żołnierzom i tym wszystkim, którzy w Jasionce zorganizowali hub, dzięki któremu możliwe jest przekazywanie pomocy Ukrainie – mówił premier Donald Tusk.

Szef polskiego rządu w poniedziałek (1 lipca) przyjechał na Podkarpacie, w podrzeszowskiej Jasionce spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Polskie wojsko w Rzeszowie jest wspierane przez około 1000 amerykańskich żołnierzy.

– Robicie wielką rzecz. Jestem tu dzisiaj po to, żeby przypomnieć wszystkim Polkom, Polakom i całej Europie, że tu, w Rzeszowie, dzięki wam, w sposób możliwie bezpieczny, niezwykle intensywny każdego dnia możliwe jest przekazywanie pomocy Ukrainie – mówił premier.

Ocenił, że Ukraina wygra wojnę w olbrzymiej mierze dzięki polskim i amerykańskim żołnierzom i tym wszystkim, którzy w Jasionce zorganizowali największy hub, który zaangażowany jest w jedną z największych logistyczno-militarnych operacji w historii Europy po II wojnie światowej.

– Wasze zadania są nadzwyczajnej wagi. Nie ma w tym słowa przesady, że losy naszej ojczyzny, losy Ukrainy, losy Europy i całego wolnego świata, w tym Stanów Zjednoczonych, w jakiejś mierze zależą od tego, co i w jaki sposób tutaj robicie” – oświadczył Tusk, dziękując żołnierzom.

Niepodległość dla Polski i USA znaczy to samo

Premier zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone za kilka dni (4 lipca) będą obchodzić 248. rocznicę odzyskania niepodległości. – Nam Polkom, Polakom i Amerykankom i Amerykanom nie trzeba chyba tłumaczyć słowa „niepodległość” – mówił Donald Tusk.

– Mam wrażenie, że m.in. dlatego tak świetnie tutaj ze sobą współpracujecie, bo słowo „niepodległość” w naszych i amerykańskich sercach znaczy dokładnie to samo – mówił do żołnierzy szef polskiego rządu. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dodał, że zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone są „gotowe poświęcić tak dużo na rzecz niepodległości i wolności także innych ludzi”. – Jestem z was bardzo, bardzo dumny. Jeszcze raz bardzo wam dziękuję za to, co tutaj robicie – powiedział do wojskowych Donald Tusk.  

 

Brzezinski: Polska – dobry wybór 

Premierowi w wizycie w Jasionce towarzyszył ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, który podkreślił, że rok 2024 jest szczególny ze względu na obchodzoną 75. rocznicę powstania NATO oraz 25. rocznicę wstąpienia Polski do sojuszu.

– Postawiliśmy na Polskę i po 25 latach widzimy, jak dobry był to wybór – zaznaczył Brzezinski. – W 2024 roku nasza współpraca w zakresie obronności działa bardzo dobrze. Wielu ukraińskich żołnierzy też szkoli się tutaj w bazie w Jasionce – mówił ambasador.

Odniósł się również do szczytu NATO, który odbędzie się w dniach 9–11 lipca br. w Waszyngtonie. – Będzie to najbardziej ambitny szczyt od zakończenia zimnej wojny, który ma wykazać zdolność NATO do dostosowania się do nowych wyzwań i zagrożeń – mówił. 

Mark Brzezinski zapowiedział, że podczas waszyngtońskiego szczytu NATO przedstawi najsolidniejsze plany obrony od dekad wzmacniając tym samym możliwości odstraszania i obrony w czasach pokoju, kryzysu i konfliktu przyszłości.

(RzN, PAP)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama