9 maja odbyła się premiera „Powstania Warszawskiego” w reżyserii Jana Komasy. Film zrobiony w całości ze zrekonstruowanych i pokolorowanych powstańczych kronik.
“Powstanie Warszawskie” to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Film opowiada historię Powstania oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej.
Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu “prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie “Palladium”.
Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie. W końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem.
httpv://www.youtube.com/watch?v=XTw06fQt9Zs
redakcja@rzeszow-news.pl




![Niepowetowane straty w skansenie. W nocy spłonął kościół pw. św. Mikołaja [ZDJĘCIA] pożar w skansenie sanok](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-skansenu-kosciola-sanok-03-218x150.jpeg)



![Ulewy sparaliżowały Rzeszów. Zalane i nieprzejezdne ulice, mnóstwo interwencji strażaków [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/ulewy-rzeszow0-218x150.jpg)






![Po co powstał gigantyczny suchy zbiornik? Finał kluczowej inwestycji przeciwpowodziowej [FILM, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/gora-ropczycka-zbiornik-218x150.jpeg)


![218 km/h na Moście Mazowieckiego w Rzeszowie. Jest nagranie z bolidu Igora Polaka [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/igor-polak-formula4-218x150.jpg)












![Nowa szkoła międzynarodowa w Rzeszowie otwarta od września. Tyle trzeba zapłacić za naukę [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/miedzynarodowa-szkola-rzeszow0-218x150.jpg)
![Matematyczny geniusz z Rzeszowa. 9-letnia Melania wygrała międzynarodowy konkurs [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/konkurs-matematyczny-melania0-218x150.jpg)



![IX Bieszczadzki Rajd Pieszy w Cisnej. Górskie szlaki – trzy stopnie trudności [MAPY]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/Bieszczadzki-Rajd-Pieszy-01-218x150.jpg)








