Kongres Nowej Prawicy w poniedziałek przedstawił kandydata na prezydenta Rzeszowa. Jest nim znany socjolog i komentator dr Krzysztof Prendecki. Przedstawił 11 punktów zmian, jakie wprowadziłby w Rzeszowie.

Prendecki od 11 lat jest adiunktem na wydziale zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Jest doktorem nauk humanistycznych. Start Prendeckiego w wyborach i to jeszcze na prezydenta Rzeszowa to ogromne zaskoczenie. Dotychczas Krzysztof Prendecki był znany raczej jako komentator polityczny. W wyborach startuje z list KNP, ale do partii nie należy.

– Krzysztof Prendecki jest osobą wykształconą i znaną w Rzeszowie, to dotychczas najmłodszy kandydata na stanowisko prezydenta Rzeszowa. Ma 39 lat. Chcemy, by w Rzeszowie nastąpiła zmiana pokoleń – tłumaczył Ireneusz Dzieszko, szef Kongresu Nowej Prawicy na Podkarpaciu.

– Okazuje się, że na KNP głosują nie tylko oszołomy i szalone małolaty, ale również ludzie, którzy chcą zmienić przyszłość. Chcemy pokazać, że można rządzić mądrzej i szybciej. Zmienimy to miasto, a w wyborach liczymy na drugą turę, bo nie wiadomo, kto tam trafi – mówił Krzysztof Prendecki.

Prendecki nie chciał oceniać swoich szans w walce z Tadeuszem Ferencem, który ogłosił kilka tygodni temu, że będzie się ubiegał o czwartą kadencję.

– Nie będzie łatwo konkurować z obecnym prezydentem, bo ma bardzo mocną pozycję. Jednak nie zapominajmy, że w wyborach europejskich okazało się, że KNP jest trzecią siłą w Rzeszowie. Jakbym miał się kierować szansami, to startowałbym z PO lub PiS – dodał Prendecki.

Krzysztof Prendecki przedstawił 11 punktów zmian, jakie przeprowadziłby w Rzeszowie po objęciu stanowiska prezydenta, m.in. obniżka podatków o 50 proc., likwidacja straży miejskiej, niewprowadzanie płatnej strefy parkowania, ograniczenie zadłużenia Rzeszowa oraz całkowita prywatyzacja spółek i zakładów komunalnych miasta.

Krzysztof Prendecki jest stałym felietonistą prasy regionalnej, komentator Gazety Wyborczej, Nowin, Super Nowości, Radia Maryja, Radia Rzeszów, Telewizji Trwam, Polsatu, Programów I i III Polskiego Radia, portali: naTemat.pl, Wp.pl, Onet.pl.

Swoją karierę naukową rozpoczynał w 1999 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Jest współpracownikiem Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Znany również jako autor książek: „Kuracja wiedzą. Przed przeczytaniem wstrząsnąć mózgiem” oraz leksykonu „Kibice i okolice”.

PROGRAM PRENDECKIEGO

1. Rzeszów – „Stolica niskich podatków”.

Bezwzględna obniżka wszystkich podatków lokalnych o 50 procent. Mieszkańcy sami powinni decydować o swoich finansach, a nie urzędnik. Niskie podatki chętniej zapłacą ci, którzy dotychczas ich unikali, a firmy z sąsiednich gmin będą zainteresowane przeniesieniem działalności gospodarczej do Rzeszowa. Więcej przedsiębiorców to nowe miejsca pracy.

2. Misie w lasach, a nie w miastach.

Za inwestycyjne „misie” – dziękujemy. Tak, tylko dla przemyślanych inwestycji w infrastrukturę. Okrągła kładka i fontanna w zupełności wystarczą. Kolejka nadziemna w Rzeszowie tylko po podliczeniu kosztów utrzymania.

3. Ograniczmy zadłużanie miasta Rzeszowa .

Nie chcemy, aby nasze dzieci i wnuki spłacałaby nasze długi. Nie dla nas budżet skonstruowany w myśl zasady: „Po nas choćby potop”.

4. Profesjonalne zarządzanie.

Biurokracja nie da się lubić. Jeden wiceprezydent w zupełności wystarczy. Potrzebny jest przegląd poszczególnych wydziałów pod kątem rzeczywistego zatrudnienia.

5. Straż miejska do likwidacji.

Darmozjady w mundurach irytują i kosztują. Niejedna gmina ma już za sobą pozbycie się prześladowców kierowców. Straż w mieście – tylko pożarna.

6. Całkowita prywatyzacja spółek i zakładów komunalnych miast i gmin.

Firmy prywatne będą tańsze, a to korzyść dla kieszeni mieszkańców.

7. Audyt „socjal-polityki”.

Dość udawania, że się pomaga. Rzeczywista wędka a nie ryba. Aktywizacja, a nie bierni ludzie.

8. Transport miejski – prawdziwie przyjazny dla kierowców i rowerzystów.

Stop buspasom. „Tak” dla prywatnej komunikacji miejskiej.

9.„Nie” dla planowanej płatnej strefy parkowania w Rzeszowie.

Jest to jedno z kryteriów rewitalizacji miast i ich centrów. Nie dajmy się im wyludniać. „Tak” dla budowy parkingów wielopoziomowych i Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

10. Promocja miasta tylko na najwyższym poziomie.

Jest jeszcze wiele do zrobienia, by pokazać, że na ścianie wschodniej jest miasto, w którym na co dzień nie przemykają ciągniki o pojemności dwa czterysta.

11. Sprzeciw wobec niszczenia przestrzeni miejskiej Rzeszowa.

Walczmy z kiczem, wszechobecnymi pastelami i szpecącymi reklamami. Dość chaosu urbanistycznego. Konieczne jest odmulenie zalewu i podział bulwarów na strefę głośną (z barami, kawiarniami) i cichą. Tak dla parku wodnego z prawdziwego zdarzenia, zbudowanego przez prywatnego inwestora.

[poll id=”15″]

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama