Zdjęcie: mjr Maciej Słysz / Zakład Karny w Rzeszowie
Reklama

Służba Więzienna już go nie chce, a strażakom bardzo się przyda. Samochód w prezencie, od rzeszowskiego Zakładu Karnego trafił do Ochotniczej Straży Pożarnej w Budziwoju. 

Renault Master to rocznik 2011. Samochód, którym jeszcze do niedawna transportowano więźniów. Ale Zakład Karny w Rzeszowie został wyposażony w nowe pojazdy służbowe, więc 10-letnie auto nie jest mu już potrzebne. A przepisy pozwalają Służbie Więziennej na przekazanie używanych składników majątku, m.in. organizacjom pożytku publicznego.

Władze OSP w Budziwoju zwróciły się więc z wnioskiem do Zakładu Karnego w Rzeszowie o nieodpłatne przekazanie auta. Rok później, przed budynkiem OSP w Budziwoju stanął srebrny renault i strażacy odebrali kluczyki do samochodu.

Oficjalne przekazanie samochodu odbyło się w piątek, 12 listopada, z udziałem m.in. wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, dyrekcji ZK w Rzeszowie i podkarpackiej Okręgowej Służby Więziennej: mjr. Konrada Łożańskiego i ppłk. Krzysztofa Kulczyckiego. Przyjechał też szef SW gen. Jacek Kitliński.

– Samochód jest w pełni sprawny, na bieżąco był serwisowany, ma sygnały dźwiękowe i świetlne. Zastąpi 24-letniego, mocno już wysłużonego volkswagena transportera – powiedział nam Zenon Pitera, naczelnik OSP w Budziwoju.

Wciąż będzie wykorzystywany do transportu ludzi, będzie można nim przewozić strażaków i sprzęt potrzebny na przykład w czasie akcji powodziowych. 10-letni renault master zastąpi wysłużonego 24-letniego volkswagena transportera, który po ostatniej powodzi nadaje się do generalnego remontu.  

– Podczas ubiegłorocznych podtopień, to właśnie strażacy z jednostki w Budziwoju, jako jedni z pierwszych stanęli do walki z żywiołem. Bronili dobytku, mienia, zdrowia i życia mieszkańców Rzeszowa, dlatego ten sprzęt trafia w dobre ręce – powiedział Marcin Warchoł.

Srebrny renault wymaga kilku zmian. Z paki znikną kraty, zamiast celi będą dodatkowe fotele. Samochód trzeba będzie jeszcze oznakować.  

W ostatnich czterech latach podkarpacka Służba Więzienna podarowała samorządom i instytucjom pożytku publicznego 15 pojazdów różnego typu i przeznaczenia. Były to zarówno samochody osobowe jak i pojazdy dostawcze. czy sprzęt specjalistyczny – traktory i koparko-ładowarki.

(la) 

Zdjęcie: mjr Maciej Słysz / Zakład Karny w Rzeszowie

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama