Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

Była jak gwiazda polarna, trwała i wskazywała właściwy kierunek. Janina Filipek przez 28 lat trzymała w ryzach finanse Rzeszowa. Nowym skarbnikiem miasta został Jacek Mróz. 

Wtorkowa sesja Rady Miasta Rzeszowa była wyjątkowa. Po 28 latach z funkcją skarbnika rozstała się Janina Filipek. Uchwałę o jej odwołaniu prezentował Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa. – Nikt tego nie chciał robić, ale ja wylosowałem najkrótszą zapałkę – żartował Stopa. 

Na sali sesyjnej wśród gości pojawił się Mieczysław Janowski, prezydent Rzeszowa w latach 1991-1999 i Józef Górny, wiceprezydent Rzeszowa w latach 1990-1999. 

Sama pani skarbnik całą sytuacją była bardzo poruszona. – Teraz nie z upoważnienia prezydenta, ale od siebie – takimi słowami Janina Filipek rozpoczęła swoje przemówienie, przypominając najważniejsze dla niej wydarzenia z najnowszej historii Rzeszowa.  

Do nich zaliczyła m.in. pielgrzymkę Jana Pawła II do Rzeszowa, powołanie diecezji rzeszowskiej, wstąpienie Rzeszowa do Unii Metropolii Miast, czy powołanie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do ważniejszych momentów miasta Janina Filipek wymieniła jeszcze okres obecności Polski w Unii Europejskiej. Rzeszów przez 15 lat zdobył z UE 5 mld zł!   

Prezydent: Miasto cię kochało 

Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

Janina Filipek we wtorek dziękowała za współpracę ze wszystkimi prezydentami – począwszy od Zdzisława Banata, który powołał ją na skarbnika miasta, przez Mieczysława Janowskiego, Andrzeja Szlachtę, po obecnie urzędującego Tadeusza Ferenca. 

– Jednoosobowo nic nie można zdziałać, ale w dobrym zespole wiele – mówiła Janina Filipek. – Dziękuję wszystkim za wszystko. Dziękuję także mieszkańcom Rzeszowa, że dobrze płacili podatki – dodała. 

Tadeusz Ferenc uważa, że Janina Filipek, jako pierwsza skarbnik po zmianach ustrojowych, zapisze się już na zawsze w historii naszego miasta. – Odchodzi człowiek, który budował nasze miasto. Za wszelką cenę chciałem zatrzymać naszą skarbnik – mówił prezydent Rzeszowa. 

Starał się, jak mógł, przez wiele miesięcy Tadeuszowi Ferencowi to się udawało, w końcu przyszedł moment, gdy Janina Filipek powiedziała: to już definitywny koniec. 

– Jasia, dziękuję ci za wszystko, za to, że przychodziłaś rano do pracy, że podejmowałaś decyzje, że załatwiałaś sprawy finansowe, które powodowały, że miasto rosło. Kochałaś Rzeszów, a miasto kochało ciebie. Jasia, dziękujemy za wszystko. Budowałaś to miasto – mówił do odchodzącej pani skarbnik prezydent Ferenc. 

Prezydent na pożegnanie wręczył Janinie Filipek kosz kwiatów oraz Biblię z komentarzami św. Jana Pawła II. 

Zapisze się złotymi głoskami

W podobnym tonie wypowiadał się Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta. To właśnie Dec w 1991 roku był świadkiem powołania Janiny Filipek na skarbnika. – Lata, które skarbnik przepracowała dla miasta, zostały zapisane złotymi głoskami w historii naszego miasta – powiedział Andrzej Dec. 

Janina Filipek potrafiła skutecznie, ale z wdziękiem, odmówić przyłożenia ręki do finansowania różnych pomysłów swoich przełożonych. – Nikt nie miał do niej o to pretensji. To rzadka umiejętność – podkreślał cechy odchodzącej pani skarbnik Andrzej Dec. 

Mieczysław Janowski uważa, że Janina Filipek dla miasta była darem wspaniałego człowieka. – Bardzo dziękuję za to wszystko, co dotyczyło mojej osoby i moich następców. Zmieniały się konstelacje, a skarbnik, jak gwiazda polarna trwała i wskazywała właściwy kierunek – powiedział były prezydent Rzeszowa. 

Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, zapowiedział, że radni podejmą kroki, by Janina Filipek w przyszłym roku została Honorowym Obywatela Miasta Rzeszowa. 

Jacek Mróz nowym skarbnikiem

Janinę Filipek na stanowisku skarbnika miasta zastąpił 54-letni Jacek Mróz, który od 14 stycznia br. był głównym specjalistą ds. księgowości budżetu miasta w magistracie. wcześniej na podobnym stanowisku pracował w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych, przez prawie 10 lat był przewodniczącym Rady Nadzorczej MZBM. 

Jacek Mróz w latach 1996-2016 pracował w Urzędzie Kontroli Skarbowej, a wcześniej przez 7 lat w Urzędzie Wojewódzkim. Oficjalnie skarbnikiem miasta Rzeszowa będzie od 1 sierpnia. – Dostałem od prezydenta szansę. Postaram się jej nie zmarnować – zadeklarował Jacek Mróz. 

Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News. Na zdjęciu Jacek Mróz

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama