Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta

Kierować dużym miastem można na wiele sposobów. Prezydent Rzeszowa chce to robić w nowoczesny sposób, mocno angażując mieszkańców w życie samorządu. Stąd pomysł na spotkania, spacery, konsultacje i debaty, podczas których rzeszowianie wskazują, czego potrzebują najbardziej. – Ich głos jest dla mnie bardzo ważny – mówi Konrad Fijołek.  

„RzeszówToMy”. Pod takim hasłem prezydent Rzeszowa prowadzi nową politykę rozwoju miasta. Kryje się pod nim mnóstwo działań, których wspólnym mianownikiem jest włączenie rzeszowian w proces zarządzania i rozwoju stolicy Podkarpacia.

Spotkania z mieszkańcami Rzeszowa odbywają się według zupełnie nowej formuły. Każde z nich jest połączone z dyżurami, które dla rzeszowian pełnią na miejscu przedstawiciele poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta Rzeszowa oraz stowarzyszeń i organizacji działających w mieście i okolicy. Dzięki temu można na miejscu porozmawiać z urzędnikami, załatwić wiele spraw i złożyć dokumenty. A współpracujące z miastem organizacje prezentują rzeszowianom swoją działalność i zachęcają do współpracy.

Podczas dwóch pierwszych tegorocznych spotkań prezydent rozmawiał z mieszkańcami osiedli Miłocin, Miłocin św. Huberta, Pogwizdów Nowy, 1000-lecia i Staromieście.

Konrad-Fijołek
Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta

– Każde z tych spotkań jest wyjątkowe, bo mam możliwość porozmawiać bezpośrednio z rzeszowianami. Omówić z nimi to, co dzieje się w mieście oraz w ich bezpośrednim otoczeniu. Rozmawiamy o tym, czego najbardziej potrzebują, dyskutujemy o zrealizowanych, trwających i przyszłych inwestycjach. To podczas takich spotkań rodzą się ciekawe pomysły, które możemy wspólnie realizować. Serdecznie zapraszam i gorąco zachęcam do udziału w nich – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Kolejne spotkanie zaplanowano z mieszkańcami osiedli Dąbrowskiego i Generała Grota Roweckiego.

Zgodnie z zapowiedziami jeszcze z kampanii wyborczej, Konrad Fijołek włączył mieszkańców do aktywnego udziału w zarządzaniu miastem na różnych płaszczyznach. Poza spotkaniami z mieszkańcami, rozwinięciem Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, czy powołaniem społecznych rad – m.in. kobiet, kultury, sportu, młodzieży, w Rzeszowie rozszerzono współpracę ze środowiskami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami, aby jeszcze aktywniej mogły doradzać prezydentowi Rzeszowa.

Podczas niedawnego spaceru w ramach #DostępnyRzeszów, prezydent Konrad Fijołek spotkał się z radnymi miasta, mieszkańcami, osobami niepełnosprawnymi oraz stowarzyszeniami działającymi na ich rzecz. Zgłoszono i omówiono wiele problemów komunikacyjnych osób z niepełnosprawnościami.

W Rzeszowie rozwinięto w ostatnim czasie kwestię konsultacji społecznych, aby jeszcze lepiej poznać zdanie mieszkańców miasta na temat kluczowych zadań i inwestycji. Na stronie internetowej www.erzeszow.pl uruchomiono specjalną zakładkę, w której idea konsultacji jest dokładnie wyjaśniona. W tym miejscu można także znaleźć szczegółowe informacje o aktualnie trwających i wyniki zakończonych konsultacji.

W tej formie w ostatnim czasie miasto dyskutuje z mieszkańcami m.in. o kształcie przebudowy skrzyżowania al. Powstańców Warszawy z ulicami Kwiatkowskiego i Podwisłocze. Konsultowany jest także temat budowy aquaparku, a mieszkańcy wskazali już, jakie atrakcje widzieliby w tym obiekcie.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta

W kwestii skrzyżowania w UrbanLab odbyło się niedawno spotkanie konsultacyjne, podczas którego projektanci, przedstawiciele miasta i mieszkańcy dyskutowali na temat możliwych wariantów przebiegu dróg po przebudowie.   

Jak przekonuje prezydent Konrad Fijołek, idea konsultacji społecznych będzie stale rozwijana.

– Nowoczesne ośrodki na całym świecie korzystają z mądrości i doświadczenia swoich mieszkańców, włączając ich szeroko w zarządzanie. Mój Rzeszów też będzie takim miastem. Mamy wspaniałych ludzi i chcę korzystać z ich wiedzy, doświadczeń oraz pomysłów. Nikt nie wie lepiej, czego potrzeba na poszczególnych osiedlach, niż ich mieszkańcy. Dlatego konsekwentnie zbieramy, konsultujemy i realizujemy propozycje rzeszowian – mówi prezydent Konrad Fijołek.

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama