Pro-Familia przeniosła oddziały do nowego budynku z Centrum Medycyny Sportowej [FOTO]

0
Reklama

Centrum Medycyny Sportowej, szkoły rodzenia, zabiegi związane z leczeniem żylaków – z takich usług mieszkańcy Rzeszowa i nie tylko mogą korzystać w nowym budynku szpitala Pro-Familia. 

 

Rzeszowska „Pro-Familia” od kwietnia ma nowy budynek „D” przy ul. Witolda. Znajduje się obok starego – wystarczy przejść wzdłuż parkingu. Nowy obiekt ma cztery pietra i 380 tys. m kw. – Budynek powstał nie dlatego, że mieliśmy fanaberię, ale dlatego, że brakowało nam miejsca. Rocznie udzielamy ponad 120 tys. porad lekarskich – mówi dr Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych w „Pro-Familii”.

Do nowego budynku przeniesiono m.in. oddział urologiczny, gdzie wykonywane są zarówno zabiegi kontraktowane przez NFZ, jak i prywatnie: operacje pęcherza moczowego, operacje nerek, w tym zabieg oszczędzający w przypadku choroby nowotworowej. – Przeprowadzamy także wszystkie operacje męskich narządów płciowych, czyli zabiegi konieczne do wykonania z powodu raka jądra, wodniaka czy wad prącia – mówi dr Kidacki.

Leczenie otyłości i żylaków, Bank Mleka… 

Ponadto, w „Pro-Familii” w nowym budynku funkcjonują także chirurgia, ortopedia i chirurgia plastyczna. Do nowego obiektu przeniesiono również Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości, które jako jedyne w regionie zajmuje się chirurgicznym leczeniem otyłości. Od 2017 r. wykonano tu 74 operacje bariatryczne pacjentom nie tylko z naszego województwa, ale np. z Katowic, czy Poznania. 

– 74 operacje to bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że sama procedura kwalifikacyjna jest dość długa – podkreśla dr Kidacki. 

W nowym budynku „Pro-Familii” znajdują się także pracownia endoskopii, USG i densytometrii wykonująca diagnostykę osteoporozy. Nową siedzibę zyskał również pierwszy w regionie Bank Mleka Kobiecego, do którego oddano już 300 litrów mleka. W nowym budynku ulokowano też dwie Szkoły Rodzenia oraz gabinety dietetyków, psychologów, ginekologów i endokrynologów. 

W budynku „D” można też leczyć żylaki metodą flebogrif oraz wykonywać zbieg skleroterapii. – Flebogrif to nowoczesna metoda leczenia żylaków, która charakteryzuje się minimalną inwazyjnością. Przeznaczona jest zarówno dla młodych kobiet, które oczekują dobrego efektu kosmetycznego, jak i dla starszych osób. Zabieg trwa zwykle 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym – wyjaśnia dr Janusz Kidacki.

Centrum Medycyny Sportowej

Nowy budynek to także nowa-stara, a w zasadzie skondensowana w jednym miejscu i nastawiona na rozwój propozycja dla sportowców – i tych zawodowych, i tych amatorów.  Chodzi o Centrum Medycyny Sportowej, które jest na czwartym piętrze nowego budynku. – Centrum to kompleksowa opieka w zakresie diagnostyki, leczenia ortopedycznego, rehabilitacji i przygotowania motorycznego – nie tylko dla sportowców, ale każdego, kto boryka się z problemem kontuzji lub innym schorzeniem – mówi dr Kidacki. 

W Centrum znajduje się kilkanaście gabinetów ortopedycznych i rehabilitacyjnych, ale także cztery sale treningowe, gdzie są maty, ciężarki, ketlle, stepy, lustra i sprzęt fitness. W jednej z sal jest też bieżnia, ale taka, która minimalizuje ryzyko kontuzji. Jednym z ciekawszych sprzętów jest ten, który zastępuje siłownię, to tu np. można ćwiczyć ramiona, plecy, nogi itp. 

– Te sprzęt jest przydatny w przygotowaniu motorycznym i ma ogromną zaletę – siła zawodnika włożona na początku i na końcu ćwiczenia jest taka sama, ponieważ można ustawić moc, którą zawodnik musi wygenerować, dzięki czemu unikamy niepotrzebnych szarpnięć – tłumaczy Łukasz Białek, kierownik Centrum Medycyny Sportowej i oddziału ortopedycznego.

Game Ready – chłodzi i grzeje

W Centrum znajdziemy także m.in. specjalne urządzenie – Game Ready, które chłodzi i grzeje. Ma ono zastosowanie szczególnie przy świeżych urazach kończyn. – Wcześniej stosowano na świeże urazy tylko lód. Teraz w sporcie zawodowym stosuje się grzanie i chłodzenie. Game Ready pozwala na rozgrzanie okolicy urazu do około 40 stopni, a następnie schłodzenie tego miejsca, by przyśpieszyć metabolizm i krążenie oraz przyspieszyć gojenie – mówi doktor Białek. 

Osoby, które pojawią się w Centrum, mają także szanse na wstępne badania, m.in. test wysiłkowy lub EKG, by wykluczyć wszystkie przeciwwskazania do uprawiana sportu. To tu zostanie także oceniona nasza wydolność organizmu, zarówno sportowców amatorów, jak zawodowców oraz skuteczność metod treningowych.  

W Centrum prowadzona jest diagnostyka USG ostrych kontuzji przed podjęciem leczenia ortopedycznego i przewlekłych kontuzji sportowych – tzw. entezopatii oraz zalecenia terapeutyczne. Pacjenci mogą skorzystać także z edukacji prozdrowotnej, porad dla sportowców niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych – np. z cukrzycą typu I i II, nadciśnieniem. Centrum oferuje także opiekę nad sportowcem amatorem po 50. roku życia.

W Centrum można liczyć także na zabiegi ortopedyczne związane m.in. z rekonstrukcją więzadła krzyżowego, wycięciem łękotki, leczeniem uszkodzeń chrząstki stawu skokowego, szyciem zerwanego ścięgna Achillesa i ścięgna mięśnia czworogłowego. W Centrum wykonywane są również takie zabiegi, jak operacja łokcia tenisisty i golfisty, czy operacje zerwanego ścięgna bicepsa. 

Zajęcia z mistrzynią świata

Jak jest ortopedia, to nie może zabraknąć i rehabilitacji, nad która czuwa zespól fizjoterapeutów. Oni zajmują się pacjentami po wszelkich urazach, w tym też po urazach sportowych, czy po operacjach. W Centrum można skorzystać z usług trenera przygotowania motorycznego, który sprawdzi naszą zwinność, szybkość czy skoczność. 

– Jeśli ktoś ma np. problemy z kręgosłupem, podczas jednej wizyty można go w pełni zdiagnozować i wysłać, jeśli jest taka potrzeba, na rehabilitację. W jej trakcie nie trzeba przychodzić do ortopedy na wizyty kontrolne, ponieważ rehabilitanci mają gabinety na przeciwko ortopedów i sami mogą im dać znać, gdy coś się dzieje z pacjentem – mówi doktor Białek.

Nieodłączną częścią Centrum Medycyny Sportowej jest również projekt „Ruch na Receptę”. To zajęcia fitness, które odbywają się w kameralnych grupach od poniedziałku do piątku. Doświadczeni trenerzy prowadzą zajęcia m.in. dla kobiet w ciąży i po porodzie, dla osób z  nadwagą i otyłością oraz dla wszystkich, którzy chcą bezpiecznie wrócić do formy po kontuzji lub dłuższej przerwie od aktywności.

W ofercie są również zajęcia fitness z elementami sztuk walk i samoobrony oraz treningi z kickboxingu dla dzieci i dorosłych, które prowadzi mistrzyni świata w kickboxingu Iwona Nieroda.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: