Zdjęcie: Materiały Pro Familii w Rzeszowie

Samodzielne próby zrzucenia zbędnych kilogramów często kończą się fiaskiem. Zbyt restrykcyjne diety, które nie zmieniają na dłuższą metę złych nawyków żywieniowych, zwykle prowadzą do efektu jojo. Efekt: utracone kilogramy wracają z nawiązką. Jak temu zaradzić i schudnąć na dobre? Pomogą specjaliści z Podkarpackiego Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA, pracujący w oparciu o kompleksowy program.

Aby osiągnąć wyznaczony cel, bezpiecznie i sktecznie, pacjentem podczas trzy miesięcznego programu zajmują się: lekarz-koordynator, psycholog, dietetyk oraz trener personalny.

– Zaczynamy od odpowiedniej kwalifikacji. Lekarz zleca wykonanie szeregu badań i przeprowadza szczegółowy wywiad. Jeśli trzeba odbywają się spotkania z innymi lekarzami, np. diabetologiem lub kardiologiem. Równolegle pacjentem zajmuje się dietetyk, który poznaje nawyki żywieniowe, a także wykonuje analizę składu jego ciała. Uzbrojeni w taką wiedzę możemy przygotować najbardziej efektywny program leczenia. Ponadto w cały proces zaangażowany jest psycholog, który dba o motywację oraz trener personalny, który opracowuje trening dostosowany do możliwości pacjenta – opowiada o programie Anna Skóra, trener personalny z Podkarpackiego Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA.

Odchudzanie to proces

W kolejnych tygodniach leczenia odbywają się spotkania z poszczególnymi specjalistami, którzy w określonych odstępach czasu monitorują postępy.

– Przykladowo po 6 tygodniach pacjent przechodzi kolejne badania i znów spotyka się z lekarzem. Raz w tygodniu odbywają się spotkania grupy wsparcia, prowadzonej przez psychologa. Nieodłączną częścią leczenia są oczywiście też regularne konsultacje z dietetykiem. Dodatkowo pacjent bierze udział w dwóch  szkoleniach, dzięki którym dowiaduje się, jak świadomie wybierać najzdrowsze produkty żywieniowe i jak samemu komponować zdrowe menu. Sumienna praca pod okiem fachowców szybko przynosi efekty, które – co najważniejsze – są trwałe, bo oparte na zmianie stylu życia na zdrowszy – dodaje Anna Skóra.

 Gdy dieta i ruch nie wystarcza

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA to również pierwszy ośrodek w województwie zajmujący się chirurgicznym leczeniem otyłości. Zespół tworzą nie tylko chirurdzy, ale także inni specjaliści, m.in. anestezjolodzy, psychologowie, dietetycy, kardiolog, pulmonolog, stomatolog, endokrynolog. To ważne, ponieważ do zabiegu pacjent musi zostać odpowiednio przygotowany.

 – Chirurgiczne leczenie otyłości to ostateczny etap. Gdy inne metody zawodzą, należy zgłosić się do poradni, gdzie lekarze wykonają odpowiednią kwalifikację. Wstępne kryterium to tzw. wskaźnik masy ciała (BMI). Jeżeli przekracza 40, rozważane jest leczenie operacyjne. Ale gdy chory boryka się również z innymi schorzeniami, operację rozważa się już przy BMI 35 – wyjaśnia dr n. med. Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA w Rzeszowie.

Lepszy stan zdrowia

Efekt operacji? Utrata wagi nawet 60 procent nadmiaru masy ciała.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Zabieg bariatryczny zmienia sposób funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zmienia się nie tylko objętość żołądka, ale także produkcja i wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu – zwiększa się produkcja hormonów wywołujących uczucie sytości. Dzięki operacji chory może stracić zbędne kilogramy, ale co najważniejsze – poprawia się poziom glukozy, normalizuje się ciśnienie tętnicze, a także poprawie ulega funkcjonowanie układu krążenia czy układu oddechowego – dodaje specjalista.

50 kg mniej

Pani Maria, która w lutym b.r.  operowana była jako pierwsza pacjentka  z problemem otyłości borykała się od lat. Do tego pojawiły się choroby towarzyszące, m.in. cukrzyca typu2, nadciśnienie tętnicze. Dieta i ruch nie przynosiły oczekiwanych efektów. Jedyną szansą na odzyskanie zdrowia okazała się operacja.

– Przed operacją ważyłam 146 kilogramów. Dziś, 5 miesięcy od zabiegu, waga pokazuje 46 kilogramów mniej. To tylko jeden z wielu sukcesów. Najważniejsze dla mnie jest to, że dziś czuje się znacznie lepiej. Już kilkanaście dni po zabiegu uregulowało mi się ciśnienie tętnicze oraz zmniejszyło się zapotrzebowanie na insulinę– wspomina pacjentka.

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA działa już 9 miesięcy. W tym czasie przeprowadzono z sukcesem 15 operacji, a do kolejnych zabiegów przygotowywani są już kolejni pacjenci.

 Złoty standard

– Stosujemy dwie metody uznawane za „złoty standard” w chirurgicznym leczeniu otyłości. Są nimi: laparoskopowe wyłączenie żołądka na pętli Roux oraz laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka. Jak podkreślają chirurdzy, tak skomplikowane, małoinwazyjne zabiegi z dostępu laparoskopowego – czyli przez kilka niewielkich nacięć – wykonywane są tylko w kilkunastu ośrodkach w Polsce – wyjaśnia dr Kidacki.

Tym samym Rzeszów dołączył do grona wiodących ośrodków chirurgicznych w zakresie chirurgii jamy brzusznej.

WARTO WIEDZIEĆ: że Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA zajmuje się również zachowawczym leczeniem otyłości u dzieci i młodzieży.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń pod numer: 662 318 547

Reklama