Zdjęcie: Archiwum Państwowe w Rzeszowie
Reklama

W wieku 62 lat zmarł prof. Jan Basta, dyrektor Archiwum Państwowego w Rzeszowie. 

O śmierci prof. Jana Basty we wtorek poinformowało Archiwum Państwowe w Rzeszowie. Prof. Basta zmarł w poniedziałek (21 października) po długiej walce z chorobą. 

Prof. Jan Basta był historykiem i archiwistą, od kilkudziesięciu lat związanym z archiwami państwowymi. W 1990 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Rzeszowie, uzyskując stopień doktora nauk ekonomicznych. W 2014 r. uzyskał habilitację z historii gospodarczej na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Z Archiwum Państwowym w Rzeszowie prof. Jan Basta był związany od 1993 r. To właśnie wtedy został dyrektorem Archiwum. W latach 2001-2004 był członkiem Międzynarodowej Rady Archiwów.

Za swoją działalność na polu ochrony zbiorów prof. Jana Basta został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W lutym br. w Pałacu Prezydenckim prof. Basta odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla ochrony i konserwacji zasobów archiwalnych.

Prof. Jan Basta był autorem licznych publikacji i artykułów naukowych. Był także inicjatorem wystaw, pokazów i prelekcji związanych z prezentacją bazy źródłowej do dziejów Rzeszowszczyzny. 

Pogrzeb prof. Jana Basty odbędzie się w piątek (25 października) o godz. 14:30 w kaplicy na cmentarzu Wilkowyja. Jak informuje Archiwum Państwowe w Rzeszowie, rodzina zmarłego prosi o nieskładanie wiązanek i wieńców. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: