Politechnika Rzeszowska ma nowego rektora. Został nim prof. Tadeusz Markowski. Funkcję rektora będzie pełnił do 2020 r. 

Wybory rektora odbyły się dzisiaj (16 marca). Prof. Tadeusz Markowski rywalizował z obecnym rektorem Politechniki Rzeszowskiej prof. Markiem Orkiszem. W tajnym głosowaniu wzięło udział 99 elektorów. Prof. Markowski zdobył 55 głosów, na prof. Orkisza głosowało 43 elektorów. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W głosowaniu brali udział przedstawiciele wydziałów PRz, jednostek pozawydziałowych i przedstawiciele samorządu studenckiego.

– To był wybór demokratyczny, tak zagłosowali członkowie kolegium. Nie była to miażdżąca przewaga. Musiałem mieć zaufanie w środowisku Politechniki Rzeszowskiej, bo większość osób wie o tym, że wygrana z urzędującym rektorem nie jest łatwym zadaniem.

– Były sygnały, że urzędujący rektor nie przeszedł na elektora na naszym wydziale, jeden z członków jego ekipy też nie został elektorem. To były sygnały, że jakieś zmiany na uczelni są potrzebne – powiedział nam prof. Markowski.

O pierwszych decyzjach, jakie podejmie, nowy rektor PRz, który stanowisko obejmie 1 września, nie chce jeszcze mówić.

– Musimy poczekać do świąt, trochę ochłonąć z kampanii, która nie była łatwa. Trochę zaskoczyłem wszystkich kampanią, czegoś takiego wcześniej nie robiono. Pokazałem też, że nowe techniki, środki komunikacji nie są mi obce i je akceptuję – dodaje prof. Tadeusz Markowski, który prowadził aktywną kampanię m.in. w mediach społecznościowych.

Prof. Tadeusz Markowski kampanię prowadził także poza murami uczelni. Stworzył Honorowy Komitet Poparcia, w którym znalazło się 40 osób, m.in. prezydent Rzeszowa Tadeusza Ferenc i podkarpacka europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska. Prof. Markowski czekał również na opinie internautów.

Prof. Markowski już raz był rektorem PRz. Uczelnią kierował w latach 1999-2005. Dotychczas był kierownikiem Katedry Konstrukcji Maszyn na PRz. Funkcję rektora prof. Markowski będzie pełnił do 31 sierpnia 2020 r. O tym, jakie ma pomysły na kierowanie uczelnią więcej pisaliśmy TUTAJ.

(kaw, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama