Pierwszych 157 rodzin w Rzeszowie otrzymało w piątek 500 zł na dziecko z rządowego programu „Rodzina 500+”. W punktach składania wniosków nie ma kolejek.

Jacek Gołubowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, mówi, że od 1 kwietnia, od kiedy ruszył program „Rodzina 500+”, dotychczas w stolicy Podkarpacia złożono 7 229 wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko, z czego elektronicznych wniosków jest 2 586.

– Wydaliśmy już 555 decyzji o wypłacie 500 zł. Fizycznie w piątek wypłaciliśmy 157 świadczeń. W 99 procentach pieniądze przelaliśmy na konta bankowe. Niewielka liczba osób pieniądze odebrała w kasach. Czekamy na potwierdzenie otrzymania wydanych decyzji. Gdy tylko one do nas wrócą, będziemy realizować kolejne wypłaty – mówi Jacek Gołubowicz.

Mniej błędów w e-wnioskach

Dotychczas MOPS wypłacił 78,5 tys. zł. W Rzeszowie z programu „Rodzina 500+” może skorzystać ok. 15 tysięcy rodzin. Objętych nim jest ok. 27 tys. dzieci. MOPS szacuje, że na zrealizowanie programu w Rzeszowie do końca tego roku będzie potrzebował ponad 121,5 mln zł.

W stolicy Podkarpacia działa pięć punktów, gdzie można składać wnioski o wypłatę 500 zł. W pierwszych dwóch dniach obowiązywania programu na 755 wniosków złożonych przez internet aż połowa zawierała błędy.

– Nie wszystkie te wnioski zostały jeszcze poprawione. Musimy wzywać ludzi do uzupełnienia dokumentów. Natomiast po monitach do banków, obserwujemy, że liczba błędów w e-wnioskach się zmniejszyła się – twierdzi Jacek Gołubowicz.

W punktach składania wniosków jest bardzo spokojnie, nie ma żadnych kolejek. Codziennie składanych jest po kilkanaście wniosków.

– Najwięcej w naszej siedzibie przy ul. Jagiellońskiej, a także w punkcie w hipermarkecie b1. Tam przyjmowanych jest ok. 30 wniosków dziennie – dodaje dyrektor MOPS-u.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

MOPS na wypłatę 500 zł ma trzy miesiące – do 1 lipca. Do tego czasu można składać też wnioski, które dają gwarancję otrzymania pieniędzy z wyrównaniem od 1 kwietnia.

Gdzie składać wniosek?

W Rzeszowie działa pięć punktów MOPS-u, gdzie od poniedziałku do piątku przyjmowane są wnioski: przy ul. Jagiellońskiej 6 (pokój nr 2 i 3), ul. Skubisza 4 (pokój nr 10) i ul. Seniora 2 (parter) od godz. 7:30 do 18:00.

Dwa kolejne punkty są w budynku Urzędu Miasta przy pl. Ofiar Getta 7 (od poniedziałku do piątku od 7:30 do 18:00) oraz na parterze hipermarkatu „b1” (dawny „Real”) przy al. Witosa, gdzie znajduje się Punkt Obsługi Mieszkańców – od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.

Wnioski można także wysłać pocztą, jak również złożyć drogą elektroniczną przez portal Emp@tia, PUE ZUS oraz za pośrednictwem konta internetowego.

Wniosek o wypłatę 500 zł możecie pobrać TUTAJ (wypełnia każdy członek rodziny), TUTAJ (wypełniają wyłącznie osoby prowadzące działalność na zasadzie ryczałtu lub karty podatkowej) i TUTAJ (wypełniają wyłącznie osoby posiadające gospodarstwo rolne powyżej 1 ha przeliczeniowego lub fizycznego).

Pieniądze wypłacane są na każde drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko 500 zł można otrzymać pod warunkiem, że dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 1200 zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama