Rada Miasta Rzeszowa nie zgodziła na opracowanie programu budowy mieszkań dla młodych rodzin w wersji zaproponowanej przez radnych Prawa i Sprawiedliwości.

[Not a valid template]

 

We wtorek (25 sierpnia) radni Rzeszowa dyskutowali na temat uchwały autorstwa PiS. Opozycja chce, by w mieście został wdrożony program budowy mieszkań dla młodych rodzin.

PiS uważa, że to miasto powinno budować mieszkania z tanim czynszem, które mogłyby dostawać rodziny, które mają za wysokie dochody, by otrzymać mieszkanie socjalne, a jednocześnie za niskie, by wziąć kredyt w banku.

Łapie się pan na mieszkanie?

PiS proponuje wynajmowanie rodzinom mieszkań, które po odpowiednim czasie przechodziłyby na własność najemcy. Czynsz miałby być niższy od stawek rynkowych, ale zdaniem opozycji na tyle wystarczający, że miasto stać by było na budowę bloków. Szczegółowe zasady przyznawania mieszkań miałby ustalić ratusz.

PiS uważa, że przyjęcie przez Radę Miasta Rzeszowa programu budowy mieszkań dla młodych rodzin, to pierwszy krok, by poprawić sytuację mieszkaniową wielu mieszkańców Rzeszowa.

– Pozostaje dość duża grupa społeczna, której nie stać na wzięcie kredytu, a tym bardziej nie mają gotówki, żeby zapłacić za takie mieszkanie – przekonywał radny PiS Robert Kultys.

– Młode rodziny mieszkające w Rzeszowie wymagają szczególnego wsparcia, szczególnej uwagi – mówił Marcin Fijołek, szef klubu PiS, inicjator „mieszkaniowej” uchwały.

Propozycja PiS wzbudziła uśmiech na ustach prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. – Jest bardzo zaszczytna i propagandowa – stwierdził Ferenc. I Marcina Fijołka zapytał: – Czy pan się łapie na takie mieszkanie?

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Może dać każdemu 5 tys. zł?

Proprezydencki klub Rozwój Rzeszowa uważa, że pomysł PiS to element kampanii wyborczej.

– Zastanawiam się, czy przed wyborami nie zgłosić, że wszystkim mieszkańcom Rzeszowa rozdamy po 5 tys. zł miesięcznie. Na pewno wszyscy będą za i uznają, że to znakomity pomysł. W tego typu inicjatywach trzeba zachować zdrowy rozsądek – uważa Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef klubu Rozwój Rzeszowa.

Mająca w radzie miasta większość koalicja radnych Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej nie zgodziła się na opracowanie programu budowy mieszkań dla młodych rodzin. Projekt uchwały ma być jeszcze przeanalizowany przez komisję gospodarki komunalnej.

– Musimy liczyć przede wszystkim na programy i rozwiązania rządowe – uważa Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Komentarz Deca do sprawy TUTAJ.

W kolejce po mieszkanie komunalne lub socjalne w Rzeszowie jest ok. 600 osób. Czekają średnio 10-12 lat. Projekt autorstwa PiS radni koalicji uważają za populistyczny.

– I jeszcze ten pomysł zgłasza Marcin Fijołek, który podczas wyborów podał nieprawdziwe informacje, gdzie mieszka – komentowano w kuluarach.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama