Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Program na razie będzie pilotażowy, a maksymalne dofinansowanie inwestycji wyniesie 80 procent, ale nie więcej niż 1000 zł.  

Z programu „Mała retencja” rzeszowianie będą mogli uzyskać dofinansowanie do budowy  ogrodów deszczowych lub montaż naziemnych i podziemnych zbiorników na deszczówkę. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosić będzie 80 procent kosztu inwestycji, ale nie więcej niż 1000 zł.

Pieniądze będzie można wykorzystać na zakup oraz montaż naziemnych i podziemnych zbiorników o łącznej pojemności odpowiednio min. 500 l i 2000 l, utworzenie ogrodu deszczowego oraz utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 l. Projekt „Małej retencji” radni poparli na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa. 

Program ma ograniczyć wykorzystywanie wody pitnej do podlewania i celów gospodarczych, poprawić mikroklimat, bioróżnorodność i utrzymać naturalny poziom zasobów wód gruntowych. – To część większego przedsięwzięcia – „Miasto gąbka”, który ma przygotować miasto do zmian klimatycznych – tłumaczy prezydent Konrad Fijołek. 

„Mała retencja” na razie zostanie wprowadzona pilotażowo – w 2022 roku. – Będziemy na bieżąco monitorować zainteresowanie mieszkańców tym projektem, a także zbierać uwagi dotyczące np. wysokości dofinansowania, aby móc w przyszłości wprowadzać korekty do programu – wyjaśnia prezydent Fijołek.

„Mała retencja” będzie finansowana z budżetu miasta i ma być uzupełnieniem programów związanych z retencją – finansowanych z budżetu państwa i Unii Europejskiej. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama