Reklama

Przemarsz strzelców, przejazd marszałka Józefa Piłsudskiego, koncert pieśni legionowej, pokazy kawaleryjskie – to tylko część wydarzeń towarzyszącym 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich, jaka będzie w niedzielę (24 sierpnia) obchodzona w Rzeszowie.

Obchody rozpoczną się o godz. 13:45 od przemarszu strzelców, ułanów od pomnika płk. Leopolda Lisa-Kuli do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

O godz. 14:00 w wirydarzu Muzeum będzie promowany banknot kolekcjonerski „100. rocznica utworzenia Legionów Polskich”. Banknot ma nominał 20 zł i jest szóstym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Na jego przedniej stronie znajduje się wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej – orzełka legionowego i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari nadanego marszałkowi.

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle precyzyjnie wykonany hologram z wizerunkiem Belwederu umieszczony w przezroczystym polu banknotu. Wizerunek banknotu został przygotowany przez Andrzeja Heidricha na podstawie projektu banknotu o nominale 5 000 000 zł jego autorstwa, przygotowanego w pierwszej połowie lat 90. Ze względu na denominację rozpoczętą 1 stycznia 1995 r. banknot ostatecznie nie wszedł jednak do obiegu.

O 14:15 wystąpi orkiestra wojskowa.

Piłsudski, miasteczko kawaleryjskie…

Na 14:40 zaplanowano przejazd marszałka Józefa Piłsudskiego z Muzeum Okręgowego do fosy zamku Lubomirskich. O godz. 15:00 w fosie zamku rozpoczną się pokazy kawaleryjskie, pokazy musztry paradnej. Swoje umiejętności zaprezentuje młodzież Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego z użyciem transportera opancerzonego BRDM 2.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

O 16:00 w muzeum odbędzie się koncert pieśni legionowej w wykonaniu wokalistów z Klubu 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Obchodom 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich będą: wystawa prac Marka Szyszko o tematyce legionowej, prezentacja rzeszowskiej Tarczy Legionów, wymiana monet ze stopu Nordic Gold, gry i zabawy dla dzieci, legionowa grochówka. To wszystko również będzie się działo w muzeum przy ul. 3 Maja.

W fosie zamku będzie miasteczko kawaleryjskie, pokazy kawaleryjskie, oprowadzanie, przejażdżki konne, prezentacja sprzętu i wyposażenia ZS „Strzelec” JP, prezentacja pojazdu bojowego BRDM 2, legionowa grochówka.

Uroczystości zakończą się o godz. 18:00.

Legiony Polskie

Zostały powołane 16 sierpnia 1914 r. w monarchii austro-węgierskiej, a początek dała im I Kompania Kadrowa założona 3 sierpnia z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. W czasie swego największego rozwoju w 1915 r. Legiony liczyły około 12 tysięcy żołnierzy i oficerów, uformowanych w trzy brygady. Walczyły one w latach 1914–1916 na froncie austriacko-rosyjskim, staczając kilka bitew, które przeszły do historii jako dowód odwagi i siły uczuć niepodległościowych. Legiony Polskie zostały rozwiązane w 1917 r.

redakacja@rzeszow-news.pl

Reklama