Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Niemal 90 procent gmin i powiatów złożyło już wnioski o dofinansowanie zakupu laptopów dla uczniów i nauczycieli. Podkarpacie wypada najgorzej w Polsce. 

Ministerstwo Cyfryzacji ma 186 mln zł i chce je wydać co do grosza w programie „Zdalna szkoła”. Na jakie kwoty mogą liczyć gminy i powiaty? Od 35 do 100 tys. zł. Ich wysokość zależy od liczby uczniów w danym samorządzie.

Pieniądze można wydać na laptopy, tablety, oprogramowanie, a jeśli jest taka potrzeba – na mobilny dostęp do internetu. Wszystko po to, by najbardziej potrzebującym uczniom i nauczycielom ułatwić zdalne nauczanie.

Nabór wniosków w programie „Zdalna szkoła” ruszył 1 kwietnia. Od początku cieszy się niezwykłym zainteresowaniem.

– Do tej pory wnioski złożyły 2462 gminy i powiaty spośród 2790 wszystkich w Polsce, czyli niemal 90 proc. samorządów. Najwięcej wniosków napłynęło z Mazowsza, Małopolski Lubelszczyzny – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Niemal 97 proc. wniosków jest już pozytywnie rozpatrzona. Opiewają na ponad 150 mln zł – dodaje szef MC.

Niestety, Podkarpacie na tle innych województw, które wystąpiły o ministerialne wsparcie, wypada najgorzej. Z Podkarpacia jest 149 wniosków na 181 gmin i powiatów (82,32 proc.). – Zachęcamy włodarzy gmin i powiatów, które jeszcze nie złożyły wniosku, aby zrobiły to możliwie najszybciej – apeluje Marek Zagórski.

Niemal wszystkie złożone wnioski są już pozytywnie rozpatrzone. W sumie opiewają na ponad 150 mln zł. Można za to kupić 43 tysiące laptopów lub 100 tysięcy tabletów. Z prostego rachunku wynika, że do rozdysponowania ministerstwo ma jeszcze 36 mln zł.

Wnioski przyjmuje Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Procedura jest najprostsza z możliwych – gmina lub powiat wysyła wniosek mailem, pracownicy CPPC go rozpatrują, przekazują informację o decyzji i proszą o dane potrzebne do zawarcia umowy, podpisanie umowy, przelew.

– Staramy się działać możliwie najszybciej. Najważniejsze, że gminy nie muszą czekać z zakupami na przelew. Finansujemy zakupy poczynione od 16 marca, czyli od dnia zawieszenia zajęć w szkołach. Złożenie wniosku to gwarancja otrzymania wsparcia – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC.

Większość samorządów, które złożyły wnioski nie czekały z zakupami. Kupiony sprzęt jest już u uczniów i nauczycieli. Program „Zdalna szkoła” jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

(ak)

redacja@rzeszow-news.pl

Reklama