Konkurs na koncepcję przebudowy ul. 3 Maja w Rzeszowie przeprowadzony zostanie przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Rzeszowski oddział stowarzyszenia na realizację fachowego i profesjonalnego konkursu potrzebuje ok. 60 tys. złotych.

Rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich przeprowadzi konkurs na koncepcję przebudowy ul. 3 Maja. Na to, by przebudowa deptaka odbyła się jak najszybciej naciskał prezydent Tadeusz Ferenc. Jego dotychczasowe pomysły związane z konkursem nie spodobały się rzeszowskim radnym, którzy systematycznie je odrzucali, twierdząc, że na początku oczekują profesjonalnego projektu.

W ubiegłym roku miasto ogłosiło konkurs na wizualizację przebudowy ulic 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej. Firmy miały oszacować koszty inwestycji, wziąć pod uwagę wykonanie nawierzchni z płyt granitowych o wielkości minimalnej 30 na 30 cm. Oprócz płyt, które miałyby być ustawione kompozycyjnie w celu zachowania zabytkowego charakteru ulic, zaznaczono przebudowę małej architektury z wyłączeniem latarni.

Wizualizację na konkurs zgłosiła tylko jedna firma „Erynek” z Krakowa, która wcześniej tworzyła wizualizację 3D Trasy W-Z Łódź, oraz wizualizacje przebudowy ul. Dubois we Wrocławiu. Komisja konkursowa nie była jednak do końca zadowolona z tej pracy, bo przyznała jej dopiero trzecie miejsce.

Podczas marcowej sesji radna Jolanta Kaźmierczak (PO), przewodnicząca komisji inwestycji, wnioskowała, by nową koncepcją i przetargiem na przebudowę deptaków zajęło się Stowarzyszenie Architektów Polskich. Według Kaźmierczak, koncepcja krakowskiej firmy, która wcześniej została przyjęta przez miasto, nie dość, że była jedyną złożoną, to dodatkowo nie zawierała uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

– Przetarg na jej opracowanie został ogłoszony tak, że w specyfikacji nie było wskazań konserwatorskich. W trosce o nasze miasto powinno się ogłosić konkurs – wyjaśniała podczas sesji przewodnicząca klubu PO.

Zaproponowała wtedy, aby 300 tys. zł przeznaczone na opracowanie dokumentacji przekazać do rezerwy i ustalić kwotę 34 tys. zł na nowy przetarg na ogłoszenie konkursu. W wieloletniej prognozie finansowej jest zapisane 3 mln zł na przebudowę deptaków. Radni przyjęli tę propozycję.

W związku z tymi zmianami Urząd Miasta Rzeszowa wystąpił do SARP z prośbą o ogłoszenie profesjonalnego konkursu. – Dostaliśmy niedawno odpowiedź z SARP, który wyraził zgodę na przeprowadzenie konkursu – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Obecnie są opracowywane szczegółowe wytyczne odnośnie regulaminu konkursu, ale mamy nadzieję, że zostanie ogłoszony już w czerwcu – dodaje Chłodnicki.

Dodatkowo ustalane jest również to, czy architekci zajmą się tylko zaprojektowaniem powierzchni ul. 3 Maja, czy w swoich pracach powinni również uwzględnić małą architekturę czyli kosze na śmieci, ławki, latarnie, itp.

Konkurs miałby być rozstrzygnięty do końca 2014 roku. Na jego organizację oraz nagrody potrzeba jednak więcej niż zarezerwowana w marcu przez radnych 30 tys. zł. – Mamy nadzieje, że na następnej sesji rady miasta, radni przeznaczą na ten cel brakujące pieniądze – dodaje Chłodnicki.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama