Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Są szkice i projekty kostiumów do wybranych sztuk wystawionych w rzeszowskim Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Do tego odręczne notatki scenografów, ale też zdjęcia pracowni krawieckich i wypowiedzi ludzi teatru. To wszystko w albumie „Teatralne życie kostiumu”, który właśnie ujrzał światło dzienne.

W albumie znalazły się projekty kostiumów, które powstały do 95 spektakli teatralnych. Te najstarsze są z 1957 roku, najmłodsze sprzed ponad roku (w tym czasie rzeszowski teatr dramatyczny wystawił 450 premier). Twórcy albumu starali się pokazać różnorodność stylów, i jak na przestrzeni lat zmieniało się myślenie scenografów o kostiumie. 

Na pomysł wydania takiej publikacji wpadli pracownicy Archiwum Państwowego w Rzeszowie, zajmujący się zbiorami „Siemaszki”. „Zachwycili się projektami kostiumów i zapragnęli, aby w jakiejś formie mogły wyjść z szuflad, szaf, regałów i teczek z powrotem na świat” – napisała we wstępie związana z teatrem Aldona Szczygieł-Kaszuba. 

Album tworzą projekty ponad 50 scenografów, którzy przez wiele lat, albo tylko raz,  pracowali przy inscenizacji teatralnych produkcji. Są to prace m.in. Salomei Gawrońskiej, Zdzisława Koreleskiego, Jerzego Szymańskiego, Ireny Perkowskiej, Wojciecha Krakowskiego, Wacława Ujejskiego, Wojciecha Siecińskiego, Zofii de Ines, Anny i Tadeusza Smolickich i Macieja Preyera.

Zdjęcie: materiały prasowe

O tym, które projekty znajdą się w wydawnictwie, zdecydował w dużej mierze wieloletni artysta-grafik rzeszowskiego teatru, a także autor scenografii i kostiumów – Krzysztof Motyka. Wybrał te kostiumy, które  pokazują różne sposoby myślenia o teatrze, techniki pracy, ale również teatralne zainteresowania ich autorów. 

W książce są również archiwalne i aktualne zdjęcia teatralnych pracowni krawieckich, a także wypowiedzi scenografów, aktorów, krawcowej czy opiekunki teatralnego magazynu kostiumów. 

Album można kupić w rzeszowskim oddziale Archiwum Państwowego przy ul. W. Warneńczyka 57. Kosztuje 45 zł. Przy okazji można obejrzeć wystawę projektów, które znalazły się w publikacji. Są to zarówno szkice oryginalne, jak i kserokopie. 

(la)

Zdjęcie: materiały prasowe

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama