Reklama

Konsorcjum włoskich firm Termomeccanica Ecologia i Astaldi za prawie 285 mln zł wybuduje spalarnię odbudów przy Elektrociepłowni Rzeszów przy ul. Ciepłowniczej.

O wyborze oferty włoskiej firmy poinformowała nas Iwona Paziak, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki, która budowę w Rzeszowie spalarni zamierza zrealizować z Elektrociepłownią Rzeszów, należącą do PGE.

Paziak poinformowała jednocześnie, że o budowę spalarni ubiegało się czterech oferentów. Propozycja włoskiego konsorcjum firm Termomeccanica Ecologia i Astaldi okazała się najkorzystniejsza cenowo. Włosi zaproponowali, że spalarnię wybudują za niespełna 285 mln zł i to ich oferta została wybrana przez PGE GiEK.

Najpierw jedna linia technologiczna

O budowę spalarni ubiegało się również polsko-niemieckie konsorcjum firm Budimex i Steinmüller Babcock. Ich oferta przekroczyła 311 mln zł. Z kolei oferta polskiej firmy Rafako z Raciborza opiewała na kwotę 325 mln zł. Najwyższą cenę dawało polsko-austriackie konsorcjum firm Erbud i Integral – ponad 515 mln zł.

– 21 grudnia  br. mija termin ewentualnych odwołań od decyzji o wyborze najkorzystniejszej oferty – podała Iwona Paziak.

Włosi na wybudowanie spalarni będą mieli 30 miesięcy. Jeszcze nie jest znany dokładny termin rozpoczęcia robót. Z dotychczasowych informacji wynikało, że spalarnia ma być gotowa do połowy 2018 r. Włosi wybudują w pierwszej kolejności spalarnię o rocznej przepustowości 100 tys. ton odpadów. Rzeszów obecnie produkuje ok. 70 tys. t opadów.

Wykonawca spalarni najpierw wybuduje jedną linię technologiczną, a potem kolejne, które umożliwią przerabianie 180 tys. t odpadów rocznie. Fachowo cała inwestycja nazywana jest „instalacją termicznego przetwarzania odpadów komunalnych”.

Inwestor twierdzi, że spalarnia zostanie wybudowana w oparciu o najwyższe kryteria w zakresie norm ochrony środowiska. Przy budowie ma być zastosowana najlepsza dostępna technika, tzw. BAT – Best Available Techniques.

Inwestycja pod znakiem protestów

Spalarnia ma przetwarzać odpady komunalne na prąd i ciepło dla Rzeszowa. Przeciwko inwestycji protestują okoliczni mieszkańcy, którzy uważają, że działalność spalarni będzie szkodliwa dla zdrowia i życia ludzi. W tej sprawie niedawno odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami inwestora, ale do żadnego kompromisu nie doszło. O protestach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Pod protestem przeciwko spalarni podpisało się kilka tysięcy osób. Pismo w tej sprawie trafiło do Urzędu Miasta w Rzeszowie, który wydał zgodę na inwestycję. Mieszkańcy twierdzą, że o planach firmy byli w niewłaściwy sposób poinformowani, a zorganizowane konsultacje społeczne były fikcją i „zakamuflowaniem istoty przedsięwzięcia” i próbą uniknięcia protestów.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura, która bada, czy urzędnicy nie przekroczyli swoich uprawnień, nie informując mieszkańców odpowiednio wcześniej o planowanej inwestycji.

KRZYSZTOF WÓJCIK

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.