Zdjęcie: KSW nr 1 w Rzeszowie
Reklama

Siedmioro pacjentów z usuniętą krtanią odzyskało głos. Lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie wszczepili im protezy głosowe.

– Proteza umożliwia odzyskanie głosu i komunikowanie się w krótkim czasie po zabiegu – informuje Andrzej Sroka, rzecznik KSW nr 1. – Pacjenci mają też zapewnioną rehabilitację oddechową, która wspomagana jest nowoczesnymi wymiennikami ciepła i wilgoci oraz rurkami silikonowymi.

 – Dzięki zabiegom także pacjenci, u których kilka lat wcześniej usunięto krtań, a nie wykształcili mowy zastępczej, dzisiaj mają możliwość sprawniejszego  porozumiewania się – tłumaczy dr Katarzyna Ura-Sabat z Kliniki Otorynolaryngologii KSW nr 1.

Wszczepienie protezy jest obecnie najpopularniejszą na świecie metodą przywracania głosu. KSW nr 1 w Rzeszowie szczyci się tym, że jako pierwszy na Podkarpaciu, wprowadził światowe standardy w leczeniu pacjentów po całkowitym usunięciu krtani.

Od czerwca 2021 roku, w szpitalu przy ul. Szopena w Rzeszowie przeprowadzono siedem zabiegów wszczepienia protezy głosowej. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama