Przebudowa dworca PKP na finiszu. Jest już harmonijkowe zadaszenie [FOTO]

0
Reklama

Montaż zadaszenia nad wyjściem z tunelu od strony placu dworcowego był jednym z ostatnich etapów prac modernizacyjnych. Ruchome schody i windy mają zostać uruchomione w pierwszej połowie października. 

 

– Historycznego zadaszenia nie udało się przenieść z uwagi na jego zły stan techniczny. Znaleźliśmy z konserwatorem zabytków inne rozwiązanie. Wykonamy dach odzwierciedlający ten zabytkowy – obiecywał w sierpniu Kamil Mergel, kierownik kontraktu z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Nowe-stare zadaszenie zostało zamontowane w poniedziałek (21 września). Osłania ono wyjście z tunelu od strony placu dworcowego. To jeden z ostatnich etapów trwającej dwa lata modernizacji Dworca Głównego w Rzeszowie.

140-metrowe przejście podziemne, które zastąpiło zabytkową kładkę, czynne jest co prawda od 10 sierpnia, ale z ograniczeniami, bo prace wykończeniowe nadal przy nim trwają. 

– W poniedziałek ukończyliśmy montaż zadaszenia harmonijkowego nad wyjściem na plac dworcowy. Pozostało nam jeszcze otwarcie wind i schodów ruchomych, a także ułożenie kostki przy wspomnianym wyjściu – mówi Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK. Według ostrożnych szacunków, ma to nastąpić w ciągu dwóch tygodni. 

Przypomnijmy, że na stacji Rzeszów Główny uruchomione zostaną 4 windy (przy wejściu na peron nr 1 od Placu Dworcowego, przy peronach nr 2 i 3, przy wyjściu od ul. Kochanowskiego), a także 4 pary schodów ruchomych – przy peronach nr 2 i 3 oraz przy wyjściach od Placu Dworcowego i ul. Kochanowskiego. 

W ramach wartego 205 mln zł projektu przebudowy stacji Rzeszów Główny przebudowano m.in. trzy perony, wiadukt przy ulicy Batorego i przejazd drogowo-kolejowy przy ulicy Konopnickiej.

W planach PLK ma także unowocześnienie informacji pasażerskiej, w tym zamontowanie wyświetlaczy, zegarów i głośników. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ: