Zdjęcie: materiały inwestora

W ciągu trzech najbliższych miesięcy służby wojewody podkarpackiego mają wydać zezwolenie na przebudowę ronda Pobitno w Rzeszowie. Częścią inwestycji będzie m.in. tunel. 

W czwartek ratusz poinformował, że Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, złożył do wojewody wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na przebudowę ronda Pobitno. Chodzi o uzyskanie pozwolenia na budowę wielopoziomowego skrzyżowania ulic: Lwowskiej, Armii Krajowej, Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

O przebudowie ronda, jednego z najbardziej przeciążonych w Rzeszowie (pokonuje je codziennie ok. 70 tys. kierowców) mówi się od ponad dwóch lat. Filmową wizualizację ronda po zmianach w 2019 roku przygotowała spółka Mosty Gdańsk. Miała ona także do 31 maja 2020 r. przygotować projekt inwestycji. 

Przygotowanie projektu opóźniło się o pół roku z powodu pandemii koronawirusa – przedstawiciele gdańskiej firmy nie mogli przyjechać do Rzeszowa, by przeprowadzić m.in. prace geologiczne. Projekt trafił do Miejskiego Zarząd Dróg w Rzeszowie dopiero w listopadzie. Plan przewidywał, że w grudniu MZD wystąpi o ZRID do służb wojewody.

To także się opóźniło o kolejne pół roku. – Dopiero teraz udało się dopracować dokumentację – twierdzi Marek Bajdak. – Pieniądze na wykup gruntów, które będą potrzebne do tego zadania, są w budżecie miasta. Na szczęście nie jest to duża kwota, około 1,6 mln zł – mówi Bajdak. 

Najbardziej widoczną zmianą po przebudowie ronda Pobitno będzie tunel o długości ok. 200 metrów. Będzie się on zaczynał w okolicach skarbca Narodowego Banku Polskiego przy al. Armii Krajowej, a kończył na skrzyżowaniu z ul. Morgową. Zakres prac jest dużo szerszy. Drogi zostaną rozbudowane na długości ok. 1,2 km. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Projekt przewiduje też budowę dwujezdniowej drogi o długości 640 m w ciągu alei Armii Krajowej i Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Dodatkowo pasy drogowe na rondzie zostaną poszerzone do 5,5 m.

Inwestycja wymaga także rozbudowy dróg krzyżujących się na rondzie. Chodzi nie tylko o aleje AK, Żołnierzy I Armii WP i ul. Lwowską, ale też o ulice Morgową i Konfederatów Barskich. W kierunku Morgowej powstanie prawoskręt. Przebudowana zostanie także sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic: Morgowej, Żołnierzy I Armii WP, Konfederatów Barskich.

Dla pieszych oraz rowerzystów powstaną oddzielne kładki oraz ścieżki rowerowe, które pozwolą na bezpieczne przechodzenie i jazdę rowerem w okolicach ronda. Powstaną też ekrany akustyczne, odwodnienie dróg, przebudowane zostaną drogi dojazdowe do ronda. Koszt inwestycji to ok. 120 mln zł. Na wydanie decyzji ZRID służby wojewody mają 90 dni.

Przewiduje się, że przebudowa ronda Pobitno potrwa dwa lata – do 2023 roku. 

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama