Kadr z filmu "Sonata". Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Dzień przed kinową premierą „Sonaty”, do Rzeszowa przyjadą aktorzy i twórcy tego filmu. To historia, która wydarzyła się naprawdę. Poruszyła serca publiczności podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Sonata” to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Pierwowzorem głównego bohatera jest Grzegorz Płonka z Murzasichla. Przez wiele lat lekarze błędnie diagnozowali jego schorzenie – cierpiał na problemy ze słuchem, a traktowany był jak dziecko z niedorozwojem umysłowym. Dopiero jako nastolatek chłopak rozpoczął właściwą terapię.

Gdy założył aparat słuchowy zaczął poznawać dźwięki, słowa i muzykę. Postanowił zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzył, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

W główną rolę wcielił się Michał Sikorski, który otrzymał nagrodę za profesjonalny debiut aktorski podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Małgorzata Foremniak i Łukasz Simlat to rodzice głównego bohatera. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Jerzego Stuhra czy Lecha Dyblika.

Do Rzeszowa 3 marca przyjadą: Łukasz Simlat, Michał Sikorski, Bartosz Blaschke – reżyser filmu, Marcin Kurek – producent (mediabrigade) oraz Grzegorz Płonka z rodziną. Po pokazie filmu w kinie „Zorza” (początek o godz. 18:00) rozpocznie się spotkanie z twórcami i aktorami. Spotkanie będzie można również śledzić na Facebooku, link – TUTAJ.

Bilet na przedpremierowy pokaz „Sonaty” kosztuje 18 zł.  

Zdjęcia do filmu powstały m.in w Jedliczu, Murzasichlu, Kościelisku, Zakopanem, na Śląsku i Dolnym Śląsku. To kolejny film przy wsparciu finansowym Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego – po „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego, „Eterze” Krzysztofa Zanussiego, „Ułaskawieniu” Jana Jakuba Kolskiego czy „Bożym Ciele” Jana Komasy.

„Sonata” do kin wchodzi 4 marca.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama