Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

Zmniejsza liczbę zakatarzonych maluchów, chroni przed smogiem, pomaga w alergii – to tylko niektóre zalety oczyszczacza powietrza, który trafił do Przedszkola Publicznego nr 42 w Rzeszowie. Za darmo.

Oczyszczacz powietrza Elixair E 400 trafił w środę do Przedszkola Publicznego nr 42 w przy ul. Niedzielskiego w Rzeszowie i to całkowicie bezpłatnie. Rzeszów urządzenie wygrał w losowaniu podczas konferencji Smart City Forum, która odbyła się pod koniec sierpnia w Warszawie. 

W konferencji wziął udział jeden z pracowników Biuro Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej, Tomasz Skoczylas, który na co dzień zajmuje się szukaniem innowacyjnych rozwiązań dla Rzeszowa. 

Aby zdobyć oczyszczać powietrza podczas prezentacji urządzenia w Warszawie wystarczyło do szklanej kuli wrzucić swoją wizytówkę. Następnie odbyło się losowanie i tak się szczęśliwe złożyło, że wylosowano właśnie Rzeszów.

Urządzenie trafi do przedszkola nr 42, do którego uczęszcza 100 dzieci podzielonych na cztery 25-osobowe wiekowe grupy: 3-latki, 4-latki, 5-latki i grupa mieszana 5- i 6-latki.
Oczyszczacz na stałe będzie w sali na parterze, gdzie w przedszkolu na co dzień zajęcia ma grupa 3-latków.

– Uznałam, że to miejsce będzie najlepsze, ponieważ najmłodsze dzieci są najbardziej wrażliwe na szkodliwe pyłki. Ponadto, w wytypowanej sali codziennie rano gromadzą się wszystkie przedszkolaki przez około godzinę nim przejdą do swoich sal, więc z oczyszczacza skorzystają tak naprawdę wszyscy – mówi Bogumiła Skórska, dyrektor przedszkola nr 42.

Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News

 
Biały oczyszczacz waży 12 kg. Wśród mebli w zasadzie nie rzuca się specjalnie w oczy. W środku znajduje się filtr elektrostatyczny, który jest w stanie pochłonąć w zasadzie wszystkie szkodliwe cząsteczki, nawet te najmniejsze, które są w powietrzu – od kurzu po grzyby, bakterie, pleśnie, alergeny, pyłki, które wytwarzają się latem i wiosną oraz smog. 

Urządzenie jest w stanie oczyścić pomieszczenie do 80 m kw. Dzięki czystemu powietrzu dzieci będą mniej chorować, a także powinny zmniejszyć się u nich reakcje alergiczne.
Samo urządzenie jest łatwe w utrzymaniu.

– Wystarczy raz na kwartał wyciągnąć filtr, spryskać go preparatem zmiękczającym brud, następnie opłukać go pod bieżącą wodą i włożyć ponownie do oczyszczacza. Filtra nie trzeba wymieniać – wyjaśnia Jarosław Jądrzyk, kierownik ds. Genano Elixair w Wielkopolskim Przedsiębiorstwie Inżynierii Przemysłowej.  

Utrzymanie oczyszczacza też jest tanie – kosztuje raptem 6 zł na miesiąc i to tylko dlatego, że urządzenie działa po podłączeniu go do prądu.

Przedszkole nr 42 jest siódmym rzeszowskim przedszkolem, które ma oczyszczacz powietrza. Wcześniej takie urządzenia trafiły do przedszkoli nr: 17, 37, 44, 1, 34 (3 sztuki), a także dwa do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 29. W przyszłym roku  miasto zamierza kupić kolejne pięć oczyszczaczy. 

– Oczyszczacze to bardzo potrzebne urządzenie, co do tego nie ma nikt wątpliwości. Docelowo chcemy, aby oczyszczacze były w każdym miejskim przedszkolu, a w przyszłości, także w szkołach podstawowych – zapowiada Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Kiedy to się stanie? Tego jeszcze nie wiadomo. Obecnie oczyszczacze znajdują się także we wszystkich 12 miejskich żłobkach. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama