Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Rzeszowski szpital Pro-Familia prowadzi zapisy na termoablację ultradźwiękową, czyli nowoczesną metodę leczenia mięśniaków macicy. Zabieg jest bezbolesny i bezpłatny.

Termoablacja ultradźwiękowa cechuje się wysoką skutecznością oraz brakiem konieczności przeprowadzania operacji, dzięki czemu ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Szpital Pro-Familia w Rzeszowie jest pionierem tego rozwiązania w Polsce.

Placówka umożliwia kobietom do 43. roku życia udział w kwalifikacjach do przeprowadzenia bezpłatnego zabiegu usunięcia guza. Zapisy wciąż trwają.

Zabieg polega na zniszczeniu guza poprzez podgrzanie go do temperatury ok. 70-80 st. C za pomocą wiązki ultradźwiękowej skierowanej bezpośrednio do środka mięśniaka. Sąsiednie narządy pozostają nienaruszone, a sama termoablacja jest dzięki temu dużo bezpieczniejsza od operacji czy embolizacji.

Dzięki specjalistycznym urządzeniom lekarz ma pełną kontrolę nad wysokością temperatury i samą wiązką, co umożliwia mu przemieszczanie jej we właściwe miejsce.

– Nowatorskość tej metody polega przede wszystkim na tym, że jest bezinwazyjna. Ultradźwięki przechodzą przez skórę i ogniskują się nie na powłokach guza, lecz wewnątrz niego. Zabieg trwa kilka godzin, a pacjentka jeszcze w ten sam dzień opuszcza szpital i może wrócić do swoich codziennych obowiązków. To daje termoablacji przewagę w stosunku do pozostałych metod – mówi dr n. med. Tomasz Łoziński, ginekolog i położnik w szpitalu Pro-Familia.

Początki termoablacji sięgają 2008 roku. Od tego czasu jej popularność stale rośnie i obecnie jest wykorzystywana w szpitalach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

Ograniczenie wieku pacjentek do 43. roku życia nie wzięło się z powietrza. Mięśniaki występujące u starszych kobiet są często uwapnione i gorzej unaczynione – stopień przepływu krwi przez nie jest mniejszy. Takie guzy gorzej reagują na terapię ultradźwiękową.

W ramach kwalifikacji do zabiegu wykonywane są badania USG oraz rezonans magnetyczny, aby zidentyfikować mięśniaka i określić, czy nadaje się do leczenia termoablacją.

Pacjentka podczas zabiegu jest przez cały czas w pełni przytomna i świadoma. Termoablacja jest bezbolesna, dlatego nie wymaga znieczulenia. W każdym momencie można przerwać zabieg na prośbę samej leczonej. Wystarczy, że naciśnie przycisk, który trzyma w dłoni.

Pro-Familia, jako pierwsza placówka w Polsce, prowadzi badania naukowe nad skutecznością termoablacji. Szpital zaprasza kobiety z całej Polski do udziału w kwalifikacjach do bezpłatnego zabiegu.

Na wizytę można umówić się dzwoniąc pod numer: 694 902 111, pisząc e-maila na adres: termoablacja@pro.familia.pl lub odwiedzając szpital w godz. 7:30-15:30 od poniedziałku do piątku.

Dodatkowo, na przełomie listopada i grudnia Pro-Familia zorganizuje spotkanie dla kobiet zainteresowanych uczestnictwem w zabiegu. Dokładny termin zostanie podany wkrótce na stronie internetowej szpitala.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama