Zdjęcie: Pixabay

O przemocy trzeba mówić głośno, a nie udawać, że jej nie ma. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie chce przerwać milczenie. Na początek dzieci.

Jacek Hołub w książce „Beze mnie jesteś nikim”, wydanej w 2021 roku, w oparciu o badanie zlecone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, napisał, że 30 procent – czyli ponad 9 milionów – dorosłych Polaków potwierdziło, że było sprawcami przemocy w rodzinie. 17 procent skrzywdziło bliskich kilka razy, a trzy procent wielokrotnie.

Mężczyźni katują żony i dzieci. Bici synowie dorastają i znęcają się nad swoimi partnerkami i dziećmi. Krzywdzone dziewczynki wpadają w szpony toksycznych mężów. Dorosłe dzieci dręczą zniedołężniałych rodziców. Silniejsi terroryzują słabszych, zdrowi niepełnosprawnych, ci, którzy mają władzę, kontrolują i ranią swoich podopiecznych.

– Przez nasze domy płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści – napisał Jacek Hołub.

Z kolei ostatni raport Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” z 2022 roku mówi o tym, że 57 proc. dzieci w Polsce było ofiarą przemocy ze strony rówieśników. W 2021 roku odnotowano 1496 prób samobójczych popełnionych przez osoby poniżej 19. roku życia. 127 tych prób skutkowało śmiercią. W Europie więcej prób samobójczych było tylko w Niemczech. 

Uwrażliwiać na cierpienie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie uważa, że walkę z przemocą domową i jej zapobieganiem najlepiej zaczynać od najmłodszych. Ogłosił właśnie dla wszystkich dzieci ze szkół i przedszkoli z Rzeszowa konkurs plastyczny „Przemoc lubi milczenie”. Żeby mówienie o przemocy nie było już tematem tabu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Nasz konkurs ma uwrażliwić dzieci na cierpienie, które mogą odczuwać ich koleżanki i koledzy, eliminować agresywne zachowania i przemoc rówieśniczą oraz nauczyć, że każdy problem da się rozwiązać bez użycia przemocy – wyjaśnia Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

W konkursie chodzi przede wszystkim o to, by już od najmłodszych lat wyjaśnić dzieciom, że o przemocy należy mówić głośno. Ma również nauczyć tego, gdzie w takich przypadkach szukać pomocy lub do kogo zgłaszać się, jeśli znamy ofiarę przemocy i chcemy jej pomóc.

Koniec z tematem tabu

Uczestnicy konkursu mają czas na składanie prac w formacie A3 do 20 listopada 2023 roku. Należy je złożyć za pośrednictwem szkoły lub przedszkola na adres: Ośrodka Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej MOPS w Rzeszowie przy ul. Skubisza 4. Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie internetowej MOPS-i.

Konkurs plastyczny to jednak nie wszystko. Kampania „Przemoc lubi milczenie – Rzeszów krzyczy jednym głosem: STOP PRZEMOCY!” ma uwrażliwiać i edukować mieszkańców Rzeszowa na wszystkie elementy związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej. O kolejnych etapach programu, MOPS będzie informował na bieżąco.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama