Swinoujscie
Świnoujście
Reklama

Zdecydowana większość turystów przyjeżdżających nad zachodnią część polskiego wybrzeża wybiera Międzyzdroje za cel swoich wakacji. To miasto tętniące życiem, gdzie wypoczywają m.in. gwiazdy polskiego show-biznesu. Jednak tuż obok znajduje się Świnoujście, które ma sporo do zaoferowania turystom. Jakie są najważniejsze atrakcje Świnoujścia?

Krajobrazowe atrakcje Świnoujścia

Wynajmując po raz pierwszy hotele Świnoujście, możesz być zaskoczony, że plaże znajdujące się w ich sąsiedztwie nie będą zatłoczone. Wszystko dlatego, że ciągną się przez wiele kilometrów. W najszerszym miejscu mają nawet 100 metrów szerokości. Można siedząc na plaży, obserwować ruch statków, wpływających i wypływających z portu i gazoportu.

To miasto położone najdalej na północny zachód w Polsce, dysponuje portem morskim i rozległym kąpieliskiem. Graniczy z Niemcami i właśnie z tego kraju przyjeżdża wielu turystów, którzy co roku, zwłaszcza w okresie letnim, odwiedzają Świnoujście.

Miasto i jego bezpośrednia okolica oferują turystom przepiękne krajobrazy, miejscami wprost dzikie i dziewicze. Świnoujście położone jest u ujścia rzeki Świny, nad Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Leży na 44 wyspach i wysepkach, m.in. Uznam, Wolin i Karsibór. Miejsce to nadaje się idealnie na wypoczynek na plaży, ale i do urządzania wycieczek pieszych i rowerowych. Po drodze można podziwiać wiele gatunków ptaków i wyjątkową roślinność.

Będąc w Świnoujściu, można zaplanować spacer po Wolińskim Parku Narodowym, w którym rosną piękne lasy bukowe.

Zwiedzanie zabytków Świnoujścia

Poza typowo przyrodniczymi i krajobrazowymi walorami Świnoujście oferuje też turystom możliwość zwiedzania zabytków. To miasto‑uzdrowisko, więc naturalnie znajduje się tu także park zdrojowy pochodzący z XIX wieku. Wzdłuż morza ciągnie się promenada, która latem tętni życiem, choć nie jest tak zatłoczona, jak chociażby w pobliskich Międzyzdrojach czy w Trójmieście. Jeśli chcemy zaznać spokoju i napawać się widokiem fal morskich, zamiast rezerwować hotele Gdańsk czy Sopot, lepiej pojechać do Świnoujścia.

Kolejną atrakcją miasta jest ratusz, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Znajduje się tam ciekawa ekspozycja, obejmująca sprzęty rybackie, statki czy wystawę drogocennego bursztynu – daru od morza.

Cudowny punkt widokowy

Skoro w Świnoujściu jest port, to musi być i latarnia morska. Mierzy aż 68 m wysokości, dlatego jest cudownym punktem widokowym. Jest to jedna z najwyższych latarni nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wewnątrz mieści się niewielkie muzeum. Po raz pierwszy ta latarnia morska uruchomiła światła pomagające żeglarzom odnaleźć drogę 1 grudnia 1857 roku.

Innym, równie ciekawym miejscem jest Stawa Młyny, czyli wiatrak położony na krańcu falochronu, tuż przy ujściu rzeki Świna. Pełni funkcję znaku nawigacyjnego, ale bez wątpienia jest też atrakcją typowo turystyczną.

Miłośnicy zwiedzania mogą wybrać się do Zachodniego Fortu Artyleryjskiego, czyli fortu obronnego, który został wybudowany przez wojska pruskie w latach 1843–1863. Po zakończeniu II wojny światowej fort był bazą dla żołnierzy radzieckich. Fortyfikacji obronnych w Świnoujściu jest więcej, np. Fort Gerharda czy Fort Anioła.

Unikalne podziemne miasto

Wyjątkową atrakcją Świnoujścia jest podziemne miasto na Wyspie Wolin, stanowiące część Muzeum Obrony Wybrzeża. To obiekt militarny, który był jedną z najpilniej strzeżonych, wojskowych tajemnic. Dziś już nie pełni tej funkcji, ale jest gratką dla turystów. Można zwiedzić sieć podziemnych korytarzy, odkrywając ich infrastrukturę. Łączą olbrzymie schrony pod nadmorskimi wydmami.

W Świnoujściu jest wiele miejsc wartych zobaczenia – to miasto zaskakuje na każdym kroku. Wspomniane atrakcje to tylko jedne z licznych, jakie można odwiedzić podczas wizyty.

Reklama